V detstve sme sa učili neskutočné množstvá porekadiel, ľudovej slovesnosti, inotajov skrytých v detských básničkách a iných metaforických príprav, ktoré nás mali pripraviť na život.

V poslednej dobe mi asi najčastejšie vyskakuje to o ohni...dobrý sluha, ale zlý pán....poznáme to všetky...sem-tam zažívame niečo, čo by pre nás mohlo byť doslova požehnaním, keby to len nebol taký prúser...

A úplne konkrétne hovorím o menopauze, ešte konkrétnejšie o perimenopauze. Tá nás síce skôr či neskôr počká všetky, tie šťastnejšie, ktoré sa jej dožijú, ale rozprávať sa o niečom tak poburujúcom a pohoršujúcom je neslušné...trpme pekne ticho doma a bude všetko v poriadku... A asi vás to neprekvapí, ale je stále viac a viac žien, ktoré už nechcú byť ticho!

Neuverili by ste, aký argument nás má najčastejšie umlčať....“Booože, aby ste sa zo seba nezbláznili! Zbytočne z toho robíte vedu, prežili to vaše staré matere, prežijete aj vy!“ Pokiaľ hovorí o tých istých starých materiach, ktoré po pôrode mohli ostať po zbytok dňa doma, keď mali dobrého muža, ďakujem pekne.

Tri hormonálne obdobia

V živote každej ženy sú tri signifikantné obdobia, kedy sa nám rapídne zmení hormonálny profil. Dve z týchto období sú oslavované, z jedného nám spoločnosť spravila takú zlú sudičku....hlavne ju nepozývať na žiadne verejné akcie!!! O ktorých obdobiach hovorím?

Prvé je puberta, keď sa z dievčaťa stáva žena, v tomto procese sa z nej takmer nevyhnutne, na určité obdobie, stane drbnutá puberťáčka! A všetci o tom vieme, všetci to rešpektujeme (apropo, u chlapcov to nie je veľmi iné, ale toto nie je o nich)...a čuduj sa svete, nikto ich nevylučuje, oslavujeme ten prerod v ženu a spoliehame sa, že nás raz slečna nevytočí tak, že sa toho nedožije....krásne obdobie, prvá menštruácia, prví chlapci...pobláznené hormóny...bože, veď to patrí k životu, však?

A potom, v následnosti na predchádzajúci krok, príde ďalší hormonálny kolotoč....tento je síce v ideálnom prípade dobrovoľný a nemusí ho absolvovať každá. Ale tie, čo sme si to zažili, vieme svoje. Opuchnuté nohy, výkyvy nálad, šialené chute, prípadne hlava v záchodovej mise....takto, z môjho pohľadu...a prevetrala som tento názor s viacerými kamoškami...ktokoľvek povedal, že tehotenstvo je požehnané obdobie, nebol nikdy v živote tehotný.

Lebo len ten, kto si zažil absolútne dno svojej existencie, keď zistil, že zajtra nebude pekne, pochopí, jak človeka dokážu rozhodiť hormóny. Dodnes si pamätám, ako hlboko ma to zasiahlo....tak usedavý plač a beznádej som zažila, len keď som sa ako malá stratila a potom, keď som pozerala na predpoveď počasia s pupkom jak samostatný človek a oni povedali, že na Veľkú noc bude pršať....ale každopádne je aj toto obdobie ženskej hormonálnej horskej dráhy ospevovaným...dokonca aj tá tehotenská zábudlivosť vzbudzuje max pousmiatie a pochopenie.

A potom príde to tretie obdobie...je to taká zrýchlená verzia tých dvoch vyššie...a aby bola väčšia sranda, tak nejak opačne... taký ten Voldemort ženského života...o tom sa nehovorí. Ešte aj dnes sa nájdu experti, ktorí hlásajú, že po menopauze je žena zbytočná. Stará vysušená hruška, radšej sedieť ticho v kúte a nesťažovať sa, lebo nás pošlú do starého železa.

Stále viac žien hovorí o menopauze

A tak ženy celé generácie ticho trpeli. Pretrpeli to predsa ich staré mamy, ich mamy, vydržia aj oni....našťastie je dnes stále viac a viac žien, ktoré sa o tejto téme nebojí hovoriť a stále viac a viac lekárov, čo môžu pomôcť.

Ono totiž obdobie perimenopauzy môže pokojne trvať aj desať rokov. Desať rokov zábudlivosti, boľavých kĺbov, príšerných návalov tepla a depresívnych stavov. Vypadávanie vlasov, lámavé nechty a, bohužiaľ, aj to vysúšanie kože.

A keď máte tú smolu, že si ani vy, ani váš lekár nedáte dokopy dva a dva, veľmi ľahko sa stane, že vám budú liečiť jednotlivé príznaky. A vy sa budete ládovať kopcom liekov, ktoré na chvíľočku zaberú, ale stále sa cítite divne....sú dni, keď mám doslova pocit, že mi je malá koža, sú momenty, keď ma zaleje taká horúčava, že si hovorím, že som sa zbytočne maľovala a občas si znova poplačem aj na predpovedi počasia...

Toto všetko sa nám deje. Niektorým z nás skôr, niektorým neskôr, ale v dnešnej dobe sme ako ženy okolo štyridsiatky a päťdesiatky doslova v najlepších rokoch! Máme odrastené deti, máme čas na seba a na svoje koníčky a vieme byť k*revsky efektívne....ozývajme sa častejšie!

Rozprávajme nahlas a bez pocitu hanby o tom, čo sa deje s telami miliárd žien na svete. Nie je to nič nové, ale aj tým, že sme o tom začali viac hovoriť, uvedomili si to aj farmaceutické spoločnosti a začali do výskumu prostriedkov na zmiernenie príznakov perimenopauzy liať slušné peniaze... a my máme zrazu kopec možností, ako to riešiť.

Nájdite si spôsob, ako získať čo najviac informácií a pýtajte sa! Skúste si na nete nájsť Leilu Zajac, robí pre nás všetky fantastickú robotu. Nemusia to vždy byť syntetické hormóny, možnosti už sú! Pýtajte sa lekárov, debatujte na diskusných fórach, pokojne aj na MK...

Len si nenechajte nahovoriť, že to musíte vydržať...ide o kvalitu nášho života a verte mi, toto zďaleka nie je koniec našej cesty a je dôležité, aby sme sa  z tej cesty pred nami naďalej tešili...