Výborný čerešňový džem a overený recept. Poznám jeden veľmi dobrý overený spôsob, ako sa dajú ešte tie posledné čerešne, prezreté až do čierna, spracovať. Na čerešňový džem.

Výborný čerešňový džem - fotorecept kliknite

Aj vám zarodila čerešňa toľko plodov, že neviete, čo s tým? A vlastne ich nestíhate ani mraziť, či sa vám už police zohýbajú pod čerešňovými kompótmi? 🍒

Poznám jeden veľmi dobrý overený spôsob, ako sa dajú ešte tie posledné, prezreté až do čierna, spracovať. Na čerešňový džem. Neviem, prečo tomuto spôsobu spracovania čerešní veľa ľudí neholduje, ale čerešňový džem je naozaj výborná pochúťka.

Robím ju rovnako ako jahody, marhule či iné bežné ovocie. Pekne poctivo. Iba s cukrom a kúskom kyseliny citrónovej.

Vyskúšajte aj recept na výbornú hrnčekovú čerešňovú bublaninu 🍒 

 

 

Výborný čerešňový džem - ingrediencie

  •  prezreté čerešne
  •  kryštálový cukor
  •  kyselina citrónová

 

 

Recept na výborný čerešňový džem. Foto - Lucia Tomečková

 

Čerešňový džem - postup receptu

  1. Čerešne umyjem a odkôstkujem. Po menších miskách ich dávam do hrnca a zasypem cukrom. Všetko robím od oka. Vrstva čerešní, tenká vrstva cukru.
  2. Mala som veľmi sladké čerešne, takže som cukru nemusela pridávať veľa. Preto som v recepte ani neudávala koľko z čoho, pretože všetko robím od oka,  podľa zrelosti čerešní.
  3. Zakončím to vrstvou cukru, zakryjem a odložím do druhého dňa. Čerešne okamžite pustia šťavu. Na druhý deň sme dokonca cestovali mimo, takže som naložené čerešne spracovala až po asi 40 hodinách s tým, že posledných 15 hodín som ich odložila do chladničky.
  4. Hrniec som premiešala a pomaly na miernom stupni zohrievala až do prevretia. Ponorným mixérom som čerešne v šťave rozmixovala tak, aby ostali aj celé čerešne. Potom teplotu znížila na stupeň 4 z 9 miestnej stupnice zohrievania.
  5. Pripravila som si zaváracie poháre a postupne po 4 – 5 naberačkách na vedľajšej platni na širokej panvici miešala zmes až do zhustnutia. Gazdinky vedia, že džem je pripravený do fliaš vtedy, keď prejdete vareškou a v lekvári sa vytvorí na veľmi krátky čas akýsi pásik, že vidíte dno panvice.
  6. Tesne pred nalievaním do fliaš som zamiešala štipku  kyseliny citrónovej, ktorá džem stiahne a pomôže zakonzervovať. Je to veľká „pipľačka“, ale oplatí sa.
  7. Fľaše uzatvorím, položím na 10 minút na vrchnák hore dnom. Po 10 minútach otočí a uložím do druhého dňa pod deku. Presne tak, ako to robievali naše mami.

Recept na čerešňový džem - rada

Najhoršie na všetkom je to nekonečné miešanie. Ale aj v tom sa dá nájsť krása. Doma sa dobre porozprávame práve pri varení lekváru. To, ako dlho vám to bude trvať záleží od toho, koľko ovocia nazbierate. Takže, ak z toho chcete mať naozaj radosť, po osobných skúsenostiach vám odporúčam džem z nie viac ako 8 litrov, čo je jedno klasické vedro.

Nám sa čerešne zbierali ľahko z obrezaných vetiev na zemi. Nazbierali sme u kamaráta až dve vedrá chemicky neošetrovaných čerešní. Úplne sme totiž zabudli, že ich ešte budem musieť aj spracovať. Nevadí, ponaučenie do budúcej sezóny.

Dobrú chuť. 🍒

Vyskúšajte aj recept na výborný džem z čiernej bazy