Zavárané čerešne majú u nás svoj recept, pretože ich sladkú chuť chceme zachovať po celý rok a vychutnávať si ich aj počas zimných mesiacov.

Zavárané čerešne recept

Čerešne sú obľúbeným letným ovocím, ktoré sa dá vychutnať na mnoho spôsobov. Napríklad aj v bublanine. Ale jedným z najlepších spôsobov, ako si zachovať ich sladkú chuť po celý rok, je ich zaváranie. Zavárané čerešne sú skvelým doplnkom do dezertov, raňajok, alebo len tak na chuť.

Proces zavárania čerešní je jednoduchý a vyžaduje len niekoľko základných surovín a pomôcok. V nasledujúcom recepte vám ukážeme krok za krokom, ako zavariť čerešne, aby si zachovali svoju šťavnatú textúru a lahodnú chuť.

S týmto receptom si môžete užívať čerešne aj v zimných mesiacoch. Skúste aj naše ďalšie recepty na zaváraniny. Napríkald náš recept na čerešňový džem.

Potrebné suroviny

 • Čerešne,
 • Cukor (na 1 liter vody 250 g cukru)
 • Voda,
 • Sterilizované zaváracie poháre a viečka,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup prípravy zaváraných čerešní

 1. Príprava čerešní:

  Očistite čerešne a odstráňte stopky. Môžete ich nechať s kôstkami alebo kôstky odstrániť podľa vašej preferencie.


   

 2. Príprava sirupu:

  V hrnci zmiešajte vodu a cukor. Na 1 liter vody pridajte približne 250 gramov cukru (môžete upraviť podľa chuti). Zohrejte zmes, kým sa cukor nerozpustí. Sirup nechajte zovrieť a potom ho odstavte z ohňa.

 3. Plnenie pohárov:

  Do sterilizovaných zaváracích pohárov vložte čerešne. Naplňte ich až po vrch, ale nechajte asi 1 cm voľného priestoru od okraja pohára. Čerešne zalejte horúcim cukrovým sirupom, aby boli úplne ponorené.

 4. Uzavretie pohárov:

  Poháre starostlivo uzavrite sterilizovanými viečkami.

 5. Sterilizácia:

  Poháre vložte do hrnca s vodou tak, aby boli ponorené aspoň z dvoch tretín. Vodu zohrejte na 85-90°C a sterilizujte poháre približne 20-30 minút. Dbajte na to, aby voda nevrela príliš intenzívne.

 6. Chladenie:

  Po sterilizácii poháre opatrne vyberte a nechajte ich vychladnúť na utierke alebo rošte.

 7. Skladovanie:

  Poháre skladujte na chladnom a tmavom mieste. Dobre zavarené čerešne vydržia minimálne niekoľko mesiacov.

Hotovo. Skúste aj našich 10 receptov z čerešní. Skúste aj recept na čerešňový džem bez cukru.

Videorecept

Recept na zavárané čerešne

Zavárané čerešne sú vynikajúcim spôsobom, ako si uchovať letnú úrodu čerešní na zimu. Tento recept na zavárané čerešne je jednoduchý a rýchly, takže si ho môže vyskúšať každý.

Čerešne zavárané podľa tohto receptu si zachovajú svoju šťavnatú a sladkú chuť, čo ich robí ideálnymi pre rôzne dezerty, koláče, alebo ako chutnú prísadu do raňajok. Keďže čerešne obsahujú mnoho vitamínov a antioxidantov, je ich zaváranie výborným spôsobom, ako si uchovať ich zdravotné benefity po celý rok. Tento zavárané čerešne recept je nielen chutný, ale aj zdravý.

Tipy na zaváranie čerešní

 • Výber čerešní: Vyberajte len tie najlepšie a najzreléjšie čerešne. Poškodené alebo nezrelé plody môžu ovplyvniť chuť a kvalitu zaváraniny.
 • Kôstky alebo bez kôstok: Čerešne môžete zavárať s kôstkami alebo bez nich. Ak ich necháte s kôstkami, ušetríte si čas, ale zaváranina bude potrebovať dlhšiu sterilizáciu.
 • Sterilizácia pohárov: Uistite sa, že poháre a viečka sú dôkladne sterilizované. To je kľúčové pre dlhodobé uchovanie zaváraných čerešní.

Variácie receptu

 • S pridaním alkoholu: Pre dospelých môžete do sirupu pridať trochu rumu alebo brandy, čo dodá čerešniam zaujímavý a výraznejší chuťový profil.
 • S korením: Pre extra chuť môžete pridať do sirupu škoricu, klinčeky alebo vanilku. Tieto koreniny dodajú čerešniam hrejivú a aromatickú príchuť.

Zavárané čerešne podľa tohto receptu si určite obľúbite. Tento tradičný spôsob uchovávania ovocia je overený časom a prináša výborné výsledky. Skúste tento zavárané čerešne recept a užite si chuť leta aj počas chladných zimných mesiacov. Tu je ďalších 5 receptov na čerešňový koláč.