Uchovajte si s nami vôňu leta v podobe marhuľového lekváru. Prezradíme malý trik. Vyskúšajte recept webu Ženy v meste.

Domáci marhuľový lekvár, overený recept

Mňam, marhuľky. Krásne žltučké, niekedy oranžové, ba až do červena. Hrajú sýtymi letnými farbami. A ako voňajú, ako chutia... Spomínate na to obdobie, keď dozrievali marhuľky?

Škoda len, že sa nedajú trhať zo stromu neustále, sú len sezónnym ovocím. Toto chutné a zdravé bobuľové ovocie je však možné uchovať si aj na zimu v podobe lekváru. Marhule musia byť dostatočne zrelé, aby sa z nich dal urobiť dobrý lekvár.

Ak ale nemáte extra prvotriedne ovocie, prezradíme malý trik, vďaka ktorému aj tak získate veľmi chutný, sladučký lekvár. Je treba už vykôstkované, nakrájané ovocie nechať cez noc odstáť zasypané cukrom.

Domáci marhuľový lekvár výborne chutí napríklad na čerstvom rožku s maslom. Je už dávno známe, že marhule patria medzi jedno z najzdravších bobuľových ovocí.

V šupke i v dužine majú množstvo rastlinných farbív – karoténov, vďaka čomu sa radia medzi dôležité posilňovače imunitného systému. Okrem toho obsahujú veľa vitamínu C, E a B3, ale aj kyseliny listovej.

Z minerálnych látok sú to mangán, meď, vápnik, zinok, kobalt, pektín, jód, draslík, sodík, horčík aj železo či magnézium.

O marhuľkách sa hovorí, že pôsobia omladzujúco, lebo spevňujú pokožku a urýchľujú obnovu buniek, dobre pôsobia na vlasy a nechty, údajne vraj tiež zlepšujú náladu.

Marhule však majú predsa aj jedno negatívum. Ich jadierka sú vo veľkom množstve jedovaté, takže s tými okamžite do koša.

Presný postup na domáci marhuľový lekvár

1. Marhule si vykôstkujeme a nakrájame na rovnomerné kúsky. Na 1 kg takto pripraveného ovocia patrí 400 až 500 g kryštálového cukru. Dôkladne premiešame a necháme odstáť cez noc.

2. Nasledujúci deň zmes aj so šťavou presunieme do hrnca a pomaly varíme.

3. Dávame pozor, keď sa začne vytvárať pena. Treba dôsledne premiešavať.

4. Varíme asi dve hodiny v závislosti od toho, ako hustý lekvár chceme mať. Ak hustejší, treba ešte dlhšie.

5. Následne lekvár nalievame do uzatvárateľných pohárov. Obrátime hore dnom na asi 5 minút, aby sa viečko zatiahlo. Potom uložíme na suché miesto obložené dekami či uterákmi, kde sa proces utesnenia pohárov s marhuľovým lekvárom počas ich vychladnutia dokončí.