Kamala Harrisová nemá biologické deti, vďaka svadbe s Dougom Emhoffom (56) sa však v roku 2014 stala macochou. Na rozdiel od rozprávkových macôch, ju jej nevlastné deti zbožňujú. Keďže sa im nepáčilo pomenovanie nevlastná mama, dali jej osobité meno. Volajú ju Momala, čo je vlastne spojenie jej mena Kamala a slova mama.

Obe jej nevlastné deti nemohli chýbať ani na jej veľkom dni, keď sa stala prvou americkou viceprezidentkou.  

Kamalin manžel Doug mal so svojou prvou ženou Kerstin syna Colea (26) a dcéru Ellu (21). Po 16 rokoch manželstva si však dvojica povedala zbohom. Keď Doug, ktorého vlastné deti volajú krstným menom, začal randiť s Harrisovou, najprv o tom so svojimi deťmi nehovoril.

Ona sama nechcela do ich života vtrhnúť a potom odísť, keďže sama bola dieťaťom rozvedených rodičov. Chcela si byť istá stálosťou svojho vzťahu. „Išli sme na to teda pomaly a s Dougom sme veľa rozmýšľali, kedy a ako sa s jeho deťmi stretnem prvýkrát, “ napísala Harrisová v eseji pre Elle.

Priznala, že keď prišiel ten veľký deň, bola nesmierne nervózna. Cole a Ella ju však prijali úžasne a všetko z nej opadlo. A ako to vnímali oni?

V tom čase už bol Cole na vysokej škole. „Uvedomil som si, že, bože môj, Doug stretol niekoho, kto je úplne jedinečný a úplne zvláštny. Myslím si, že pre nás všetkých to bola láska na prvý pohľad,“ povedal v rozhovore pre magazín Harper´s Bazaar.  Aj na Ellu otcova vyvolená zapôsobila.

„Keď sme sa prvý raz stretli, bolo to akoby sme sa poznali odjakživa. A myslím si, že dôležité bolo najskôr spoznať ju ako človeka – až potom ako političku,“ doplnila brata.

Kamaline deti - Cole a Ella

Kamala si porozumela nielen s deťmi, ale aj s ich mamou Kerstin a častokrát sa stalo, že na Ellinych basketbalových zápasoch alebo pretekoch v plávaní sedeli v hľadisku bok po boku. Kerstin dokonca bola súčasťou Harrisovej kampane. „Pre mňa a môjho brata budeš navždy Momala, najlepšia nevlastná mama na svete,“ povedala Ella vo videu použitom na kongrese Demokratickej strany.

Obaja sa zhodujú na tom, že Kamala ich otca zmenila k lepšiemu, minimálne, čo sa týka kuchárskeho umenia. Ich obľúbenou rodinnou tradíciou boli spoločné nedeľné obedy, keď sa všetci stretli pri stole. V čase pandémie sa vídali aspoň cez internetovú aplikáciu.

Odchodom ich rodičov do Washingtonu sa to zrejme zmení, no obaja mladí ľudia už majú vlastné životy. Cole po ukončení univerzitných štúdií zakotvil v Los Angeles, kde pracuje v produkčnej spoločnosti.

Ella študuje textilný dizajn na univerzite Parsons v New Yorku a rada by sa stala módnou návrhárkou. Teraz sa chce hlavne venovať svojej bakalárskej práci, no v budúcnosti sníva o vlastnej značke úpletovej módy.

Zrejme má nos na štýl, pretože na inaugurácii si mnohí diváci všímali práve ju. Twitter zaplavili poznámky o jej štýlovom kabáte. Aj ona sama je veľmi aktívna na sociálnych sieťach a rada prezentuje svoje nápady.

Jej otec Dough, ktorý donedávna pracoval pre nadnárodnú právnickú firmu, sa rozhodol z práce odísť. Ako mladá študentka vidí budúcnosť svojho otca ako druhého džentlmena krajiny?

Ako povedala v rozhovore pre The New York Times dúfa, že jeho odchod z právnickej praxe mu otvorí jeho kreatívnu stránku osobnosti. „Dúfam, že sa začne viac venovať koníčkom. Možno začne štrikovať ako ja. Myslím si, že je vhodný čas, aby spomalil a užíval si život. Azda sa dostane k množstvu vecí, ktoré nemohol robiť, pretože veľa pracoval a nemal čas,“ povedala.

Kamala a jej sestra Maya Harrisová

Cole a Ella však nie sú jediní významní ľudia v Harrisovej živote. Azda najdôležitejšiu rolu v ňom hrala jej mladšia sestra Maya (53). S Kamalou boli nerozlučná dvojica najmä po rozvode ich rodičov.

Dievčatá totiž ostali žiť so svojou mamou Shyamalou, ktorá bola emigrantkou z Indie a celý život ako vedkyňa zasvätila skúmaniu rakoviny. Ako univerzitná profesorka často cestovala.

„Opierali sme sa o seba. Vytvorili sme väzbu, ktorá je nerozbitná. Keď o tom premýšľam, všetky radostné okamihy v našich životoch, všetky náročné chvíle, všetky ostatné okamihy, vždy sme boli spolu,“ vyjadrila sa Kamala v rozhovore pre Washington Post.

Sestry však zažili aj okamihy, ktoré boli pre ne obrovskou skúškou. V čase, keď ich mama prednášala v Montréale a Kamala už študovala na vysokej škole, Maya ešte ako stredoškoláčka otehotnela. Mala vtedy len 17 rokov a bola študentkou s výbornými výsledkami.

O svojom tehotenstve nikomu nepovedala, až kým nebola vo vysokom štádiu. Pre mamu to bol veľký šok, no dcére sa neobrátila chrbtom. Presne v deň narodenín svojej sestry Kamaly, Maya porodila dcéru Meenu (36). To, kto je jej otcom, si necháva pre seba.

Maya však nebola menej ambiciózna ako jej sestra a ako slobodná matka si nielenže dokončila strednú školu, ale vyštudovala aj právo. Samozrejme, s dcérou jej pomáhala mama a aj sestra.

Dlho však neostala sama. Vtedy štvorročná Meena ju totiž zoznámila s Tonym Westom, s ktorým sa dievčatko hralo na schovávačku. Maya sa s ním najprv spriatelila a až po rokoch sa do seba zamilovali. Dnes sú manželmi. Jej muž je výborným právnikom, dokonca robil poradcu bývalému americkému prezidentovi Barrackovi Obamovi.

Maya sa tiež vypracovala. Okrem toho, že bola úspešnou právničkou, svojho času radila aj bývalej ministerke zahraničia Hillary Clintonovej, podieľala sa na kampani svojej sestre a dodnes je jednou z jej najbližších poradkýň. Nik iný totiž Kamalu nepozná tak dobre, ako práve ona. 

Kamalina neter Meena Harrisová

Jablko nepadlo ďaleko od stromu ani u Meeny, ktorá tiež vyštudovala právo. Po tom ako skončila školu, zamestnala sa v právnickej firme, ktorá sa zaoberala kybernetickou bezpečnosťou. Meena však zistila, že toto nie je nič pre ňu.

Neskôr pomáhala svojej tete v kampani do senátnych volieb a robila jej poradkyňu pre oblasť komunikácie. Cítila však potrebu vyjadriť sa vlastným smerom.  Hovorí, že ako dieťa veľa času trávila so svojou starou mamou. Tá, keď jej dcéry na niečo frflali, zvykla povedať:  ,No, čo s tým urobíte? Neseďte a nesťažujte sa na veci, urobte niečo, ‘. A najmä preto sa odhodlala a založila si lifestylovú značku Phenomenal, prezradila časopisu People.   

So svojim manželom Nicolasom Ajaguom má dve dcérky – Amaru (4) a Leelu (2). Práve rozkošné sestričky strhli veľkú pozornosť médií. Na inauguráciu svojej pratety ich mama vyparádila do špeciálne ušitých kabátikov. Bolo to na počesť Kamaly, ktorá podobný zvršok nosila ešte ako malé dievča.

Ich mama je pomerne akčná. O dievčatá sa stará ich otec, aby sa ona mohla naplno venovať práci. Meena rozhodne nezaháľa, o ceste svojej mamy a tety už napísala dve knihy pre deti.

Sama je veľmi aktívna na sociálnych sieťach, kde ukazuje pravú tvár svojej tety Kamaly. Nie ako prvoplánovej političky, ale hlavne ako ženy, mamy a tety.