Neexistuje dôkaz o tom, že by rúška na tvár nosené ľuďmi na verejnosti mali pozitívny vplyv v boji proti šíreniu nákazy nového koronavírusu. Vyhlásil to v pondelok na tlačovej konferencii v Ženeve šéf núdzových operácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Mike Ryan.

WHO: Rúška nemusia mať účinok

"V skutočnosti existuje niekoľko dôkazov, ktoré naznačujú opak," povedal podľa agentúry DPA. WHO poukazuje na to, že ľudia si môžu pri odoberaní rúšok nesprávnym a nebezpečným spôsobom kontaminovať ruky a že ich nositelia sa častejšie dotýkajú svojej tváre.

WHO: Rúška hlavne pre pacientov

Hlavná odborníčka WHO pre koronavírus Maria Van Kerkhoveová povedala, že organizácia odporúča verejnosti, aby rúška nosili iba pacienti, ktorí sa zotavujú doma a tí, ktorí sa o nich starajú.

Ak si neviete rúško ušiť, môžete si ho kúpiť. Ponúkame dvojvrstvové rúška, biele, ale aj farebné, dajú sa prať na 90 stupňoch a žehliť. Objednať sa dajú aj detské rúška. Píšte SMS 0914 212 121 alebo na zenyvmeste@gmail.com. Heslo: ZENYVMESTE

Ryan varoval, že riziko kontaminácie sa teraz z verejných prostredí presunulo do domácností a preto by ľudia mali dôkladne sledovať svoj zdravotný stav a zdravie svojich blízkych. Podozrivé prípady v rodinách treba rýchlo rozpoznať a oddeliť od ostatných členov rodiny. Ostatní členovia rodiny, ktorí mohli byť nakazení, by mali zostať v karanténe.