Rwanda je krajina v srdci afrického kontinentu, nazývaná tiež krajinou tisícich kopcov. Hoci patrí medzi tie  ekonomicky vyspelejšie krajiny Afriky, život tam zďaleka nie je taký jednoduchý, ako u nás. Rwandu a jej obyvateľov kruto poznačila história vojny a genocídy, ktorá v ľuďoch zanechala hlboké psychické traumy, trpké spomienky a krivdy. A práve tu sa začína aj príbeh našej malej Marie Louise.

Sme na juhu krajiny, v malom pútnickom mestečku Kibeho. Práve tu, v Kibeho, sa v roku 1981 zjavila Panna Mária a zanechala Rwanďanom silné posolstvo. A tu žije aj hrdinka nášho príbehu, Marie Louise.

Statočné a talentované dievča

Marie Louise je 11-ročné dievča, štvrtáčka na základnej škole. Je to veľmi dobrá žiačka, má rada matematiku, kreslenie, tanec a predovšetkým - hudbu. Rada umýva riady, nosí pitnú vodu z prameňa a drevo na kúrenie z lesa. Je to jedno statočné, odvážne dieťa a navyše je veľmi talentovaná tanečníčka. Miestny farár Jean de Dieu si pri slávení svätých omší všimol jej nadanie pre tanec, jej schopnosť dobrého kontaktu s druhými deťmi zboru, a rozhodol sa jej pomôcť.

Maria Luisa s rodičmi. Foto - Adopcia srdca

Marie Louise žije so svojimi rodičmi, s tromi sestrami a tromi sesternicami. Do školy chodí pešo asi štyri kilometre. Rodina sa snaží vyžiť z mála, ako najlepšie vie. Mama pracuje v poľnohospodárstve a otec je kuchárom v škole. Majú svoj malý kúsok pôdy, kravičku, teliatko a prasiatko. Počas pandémie Covid-19 rodinu postihlo ďalšie nešťastie- zrútil sa im dom a stratili strechu nad hlavami.  V súčasnosti sa snažia dokončiť nový dom, v ktorom už aj bývajú. Ako to tam vyzerá? Posúďte sami - deti tam nemajú žiadne postele, spia jednoducho na zemi. Pod seba si ustelú obyčajnú trávu alebo koberec, vyrobený z trávy. V jednom dome žije početná rodina, ktorá má veľa potrieb: všetci potrebujú jedlo, šatstvo, obuv, v dome by sa zišiel tiež nejaký nábytok. Potrebujú platiť zdravotné poistenie, kupovať školské pomôcky pre všetky deti... nemajú to vôbec jednoduché a musia vynakladať obrovské úsilie, aby vôbec prežili. 

Pomoc ľudí jej zmenila život

Keď miestny kňaz zistil, v akých podmienkach žije malá Marie Louise, rozhodol sa osloviť projekt Adopcia srdca so žiadosťou o zaradenie dievčatka na adopciu na diaľku.

Začiatkom roku 2022 sa to podarilo! Projekt Adopcia srdca pomáha tejto rodine kúpiť jedlo, školské pomôcky, zdravotné poistenie. Podarilo sa zabezpečiť aj niekoľko vriec cementu na stavbu domu. Marie Louise tancuje v miestnom zbore, miluje tradičné rwandské tance a na tvári jej žiari očarujúci úsmev. Nedávno tiež dostala príležitosť viesť detský a dospelý spevácky zbor – ide jej to perfektne!

„Keď som ju prvýkrát stretol, bola špinavá a nemala ani oblečenie. A teraz počas miestnych slávností každý obdivuje jej talent“, hovorí farár Jean de Dieu.

Foto - Adopcia srdca

Snom Marie Louise je stať sa učiteľkou. Veríme, že aj vďaka projektu Adopcia srdca sa podarí splniť sen tohto úžasného malého dievčatka v ďalekej Afrike. Budúcnosť detí kdekoľvek na svete nám nie je ľahostajná.

Projekt Adopcie srdca – adopcie na diaľku -  vznikol v roku 1996 ako reakcia na genocídu v Rwande, po ktorej ostalo v krajine niekoľko stotisíc sirôt. Pomoc spočíva v podpore miestnych detí adoptívnymi rodičmi nielen formou finančnej, ale aj duchovnej podpory. Adoptívni rodičia majú zároveň možnosť komunikovať s deťmi prostredníctvom listov a takýmto spôsobom nadviazať bližší kontakt.

Sumou len 16 € mesačne môžete aj vy zmeniť osud takýchto detí. Môžete im pomôcť vyrásť a stať sa tým, kým sa túžia stať. Staňte sa aj VY adoptívnym rodičom: adopciasrdca.sk