Istá žena mi raz povedala, že by si nikdy neadoptovala dieťa. Vraj si  do rodiny predsa neprivedie niekoho cudzieho, kto nemá jej krv. Opýtala som sa, či jej partner nebol takisto cudzím človekom, predtým, než ho spoznala. Veď takisto nemal jej krv a predsa sa doňho dokázala bláznivo zamilovať.  Zostala ticho.  

Baví ma búrať predsudky a stereotypy.  To, že idem do osvojenia ako samožiadateľka, som najskôr povedala len sestre. Nemala som potrebu o tom rozprávať iným – ani o procese psychologickej prípravy, ani o tom, že som podala žiadosť a čakám dieťa. Lebo aj adoptívne a náhradné mamy čakajú dieťa, nielen tie, ktoré ho majú v brušku.

Single a adopcia 

Som mamou už štyri a pol roka  a za ten čas som spoznala viacero žien, ktoré sa rozhodli pre adopciu. Častokrát aj samé, bez partnera. Lebo áno, aj to je možné – adoptovať si dieťatko, aj keď partnera nemáte. Stále sa s touto otázkou stretávam. Je nás viac. Nemáme síce nikoho, koho by sme žiadali o výživné, častokrát sa životom pretĺkame samé, bez akejkoľvek podpory, aj štátnej, ale každá jedna z nás by vám povedala, že to stojí zato.  

Deti, narodené v srdci, vám dajú toľko lásky, ako si ani nedokážete predstaviť.  Musíte však o ňu zabojovať -   dieťa chce mať istotu, že jeho srdce opäť  nezlomíte. Možno to nepríde hneď, že sa k vám pritúli a dovolí, aby ste ho pohladkali. Možno vám budú musieť pomôcť psychológovia so svojimi radami.  

Môj syn sa napríklad vôbec nechcel hladkať, odhadzoval mi ruku, keď som sa o pohladenie pokúsila. Prvýkrát sa ku mne pritúlil, až keď mal rok. A to mal dva mesiace, keď sa mi narodil v srdiečku, ako si zvykneme hovoriť.

Nenahováram vás na adopciu, ak o nej máte veľké pochybnosti. Nechoďte do nej. Ale ak ste na vážkach a odrádzajú vás, že to ako sama mama nemáte šancu s osvojeným dieťaťom zvládnuť, čítajte ďalej.  Šanca je veľká. Budete síce unavená na mraky, lebo byť aj mamou aj otcom v jednej osobe, je často poriadne ťažké.  

Adopcia a reakcie okolia

Mojej známej sa stalo, že si nevedela nájsť prácu, lebo je sama s dieťaťom. Navyše s osvojeným. Ďalšej z tohto dôvodu neprenajali byt, lebo matka s dieťaťom bez partnera  zrejme nebude schopná nájom platiť.  Nájdu sa takí, čo vám to dajú pocítiť.  

Možno vám niekto šplechne necitlivú otázku, s kým dieťa máte. Častokrát aj pred ním samým – áno, stalo sa mi, že sa ma jeden pán pýtal, či vôbec viem, s kým som otehotnela a prečo ma synov otec opustil. Mala som problém fyzicky nezaútočiť.

Budú sa vás pýtať, prečo sa na vás váš potomok nepodobá, či je rómsky, nerómsky, oranžový, červený, zelený alebo popolavý a zrejme ho budete musieť neustále brániť pred okolím. A možno váš stav – single s osvojeným dieťaťom  - odradí aj potenciálnych nápadníkov. Aj to však ustojíte.

Nezaručujem však, v akom stave zostane vaše srdce. To moje zostalo úplne iné. Môj syn mi ho zväčšil tak, že niekedy premýšľam, ako sa mi vôbec dokáže do hrude zmestiť. Deti, narodené v srdci, srdcia zväčšujú na najväčšie možné rozmery.  Ak vám to nikto nepovedal, rátajte s tým. Ja som nerátala a pozrite, čo to so mnou spravilo.

Neľutujem ani minútu, akokoľvek náročné to občas je.