Škótsko ako prvá krajina na svete poskytne ženám bezplatný prístup k vložkám, tampónom a ďalším potrebám intímnej hygieny pri menštruácii. Parlament schválil zákon jednohlasne, opatrenie bude stáť  9,7 milióna libier ročne.

Škótsko: Menštruačné potreby zdrama

Nový zákon zavádza bezplatný prístup k menštruačným potrebám, čo znamená, že budú k dispozícii na školách, na univerzitách, na úradoch a v ďalších verejných budovách.

“Som hrdá, že som mohla tento prelomový zákon svojím hlasom podporiť,” uviedla na twittri škótska premiérka Nicola Sturgeonová. “Škótsko bude prvá krajina na svete, ktorá poskytne zdarma menštruačné potreby všetkým , kto ich potrebujú,” dodala a označila zákon za dôležitý pre všetky ženy a dievčatá.

Menštruačná chudoba sa zhoršila

Za prijatie zákona dlhé roky lobovala labouristická poslankyňa Monica Lennonová. Podľa nej ide o prvý krok na ceste k ukončeniu „stigmatizácie menštruácie“ v škótskej spoločnosti. Ďalším krokom by podľa nej mala byť lepšia osveta na školách a lepšie podmienky pre ženy v práci. 

Za zákon bojovali i mnohé odborové organizácie a organizácie za práva žien, podľa ktorých ženy a dievčatá hľadajú v potravinových bankách práve hygienické potreby. Ttzv. menštruačná chudoba, keď si ženy nemôžu dovoliť kúpiť si každý mesiac hygienické potreby, sa zhoršila počas pandémie covidu-19.