Slnečné okuliare patria k našej výbave takmer celý rok. Chránia zrak pred škodlivým UV žiarením a zároveň plnia funkciu módneho doplnku.

Sú však slnečné okuliare skutočne nevyhnutnou ochrannou pomôckou pre náš zrak?

Kedy chránia slnečné okuliare

Očný chirurg Mudr. Pavol Veselý mal pre nás zaujímavú odpoveď. „Slnečné okuliare sú zbytočnosť. Nepotrebujete ich. Príroda to zariadila tak, že máme štruktúry ktoré oči chránia – obočie, nadočnicový oblúk, mihalnice, riasnice, dúhovka, ktoré sa sťahuje podľa toho ako silno slnko svieti.

Iné je to ale pri vode alebo na horách, kde sa slnečné lúče odrážajú od vodnej hladiny alebo snehu. „V týchto situácia sú slnečné okuliare potrebné, lebo slnečné lúče nedopadajú zhora, ale priamo. Ale v štandardnom mestskom prostredí sú úplne zbytočné, slúžia iba ako módny doplnok. Neplnia žiadnu ochrannú funkciu, lebo tú zvládne oko aj samo osebe,“ dodáva Mudr. Veselý.

Ak už teda cestujete na dovolenku k vode alebo na hory, slnečné okuliare do vašej povinnej výbavy rozhodne patria aj podľa odborníkov.

Ilustračné foto - pexels.com

Ako správne vyberať a nosiť slnečné okuliare

Slnečné okuliare nám musia dokonale sadnúť. Nesmú nás ani pri dlhšom nosení tlačiť, postupne klesať po špičke nosa alebo zle zvolenými bočnicami obmedzovať v periférnom videní. Správne by mali siahať tesne pod obočie a plne prekrývať spodnú oblasť očí. Práve preto si ich treba vyberať podľa typu tváre, univerzálne modely nie sú najlepším riešením.

Pri dizajne už rozhodujú individuálne preferencie, inak to majú muži, inak ženy. „Muži zvyknú uprednostniť štvorcové alebo obdĺžnikové okuliare tvary, kým ženy sú viac naklonené štýlu mačacích očí alebo oversize okuliarom,“ hovorí Jakub Odcházel, vedúci siete optík.

Veľkej popularite sa tešia stále takzvané letecké okuliare, ktoré sa považujú za unisex. Pri výbere slnečných okuliarov zákazníci takisto prihliadajú na farbu, najviac sa predávajú sivé sklá, potom hnedé a za nimi nasledujú zelené.

Udržateľnosť ako trend

Okuliare vedia byť prispôsobené aj jednotlivým aktivitám, napr. na rybárčenie, bicyklovanie či beh – a to tak tvarom, ako aj farbou skiel. Zvlášť venujeme pozornosť, ak ide o slnečné okuliare pre deti.

„Zaujímavosťou je, že v porovnaní s našimi západnými susedmi Slováci dbajú na ochranu očí a zraku aj u tých najmenších, nakupujú niekoľkonásobne viac slnečné okuliare pre deti ako Česi,“ hovorí o svojej skúsenosti Jakub Odcházel.

Slnečné okuliare ako módny doplnok. Foto - Lentiamo

Téma prírodných a ekologickejších materiálov sa preniesla aj do oblasti výroby slnečných okuliarov. V súčasnosti už nie je ničím výnimočným, že tieto doplnky sa vyrábajú napríklad z recyklovaných fliaš.

História slnečných okuliarov

Medzi prvými si začali chrániť zrak pred prílišným oslnením Eskimáci, používali na kúsky kože s otvormi. Rímsky cisár Nero používal pri sledovaní gladiátorských zápasov zelený smaragd. V podobe dymového plochého kremeňa ich využívali aj čínski sudcovia okolo roku 1430, aj keď hlavnou motiváciou bolo zakryť výraz ich tváre pred obvinenými.

V polovici 18. storočia navrhol James Ayscough okuliare s tónovanými sklami, ktoré mali pomôcť ľuďom so slabým zrakom. V roku 1730 Edward Scarlett vynašiel rámy okuliarov, ktoré udržali sklá, no zároveň držali na tvári a nepadali z nej.

Moderné slnečné okuliare sa stali populárnymi až v 20. storočí, keď ich začali nosiť hollywoodske hviezdy, aby ochránili svoj zrak pred ostrými štúdiovými svetlami. Ku značnej popularite slnečných okuliarov u žien prispela najmä herečka a modelka šesťdesiatych rokov Audrey Hepburnová.

V klasickej romantickej komédii Raňajky u Tiffanyho sa objavila ako mladá dáma v jednoduchých čiernych šatách od návrhára Givenchyho, v slnečných okuliaroch a veľkým čiernym klobúkom a bielou stuhou. Svet bol očarený a Hepburnovej okuliare, účes a šaty z filmu sa stali hitom. Mužské slnečné okuliare zase preslávila séria novodobej klasiky sci-fi filmov Matrix, v ktorej mala trojica agentov Matrixu nezameniteľný štýl - čierny oblek, kravata a typické slnečné okuliare.

Skúste tieto dámske polarizačné slnečné okuliare Evelina - kliknite.