Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR odobril návrh SNS, ktorý má obmedziť interrupcie. Novela z dielne SNS by sa ešte mala zmeniť, a to tak, aby sa vypustilo počúvanie tlkotu srdca cez ultrazvuk. Pozmeňujúci návrh by mali predložiť v pléne.

 

 

Interrupcie a návrh SNS: Tlkot srdca nebude 

"Pozmeňovák bude pripravený bez počúvania tlkotu srdca, aby sme predišli akémukoľvek poškodeniu plodu. To by sme si naozaj nedovolili," uviedla Eva Smolíková z SNS. Pri predkladaní návrhu tiež uviedla, že nie je podľa nej jednoznačné, že je používanie ultrazvuku v prvom trimestri škodlivé.

Poslanec a člen výboru Ladislav Andreánsky (Smer-SD) je zásadne proti návrhu SNS a dodáva, že dôvod prečo nie je škodlivosť jednoznačne preukázaná je ten, že to nikto nerobí.

"S najväčšou pravdepodobnosťou by mňa akýkoľvek pozmeňovací návrh nepresvedčil, aby som ja osobne zahlasoval za ten zákon," uviedol predseda výboru Róbert Madej (Smer-SD).

 

 

Interrupcie a návrh SNS o reklame 

Zmeny prináša novela zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorú predložili poslankyne za SNS.

Podľa novely by sa mal obrazový záznam zo sonografického vyšetrenia povinne zakotviť medzi informácie poskytované pri umelom prerušení tehotenstva. Ženám by tak malo byť umožnené vidieť obraz embrya alebo plodu, ako aj počuť tlkot jeho srdca. Návrhom by sa tiež zakázali reklamy umelého prerušenia tehotenstva, za porušenie zákazu by hrozila pokuta vo výške 66.400 eur. Poslankyne chcú vylúčiť z dovolenej reklamy umelé prerušenie tehotenstva pri zdravotníckych pracovníkoch a poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Zmeny by v prípade schválenia novely mali byť účinné od 1. marca 2020.