Socha oslavujúca Mary Wollstonecraftovú, britskú spisovateľku a filozofku z 18. storočia presadzujúcu práva žien, ako "matku feminizmu", si vyslúžila kritiku ešte pred svojim odhalením. Informovala o tom v stredu agentúra AP.

Socha má reprezentovať otvorenosť

Postriebrená socha, ktorú vytvorila umelkyňa Maggi Hamblingová zobrazuje zmenšenú postavu nahej ženy vychádzajúcu z obrovskej masy abstraktných ženských tvarov. Sochu odhalili v utorok v štvrti Islington na severe Londýna.

Viacerí umelci však na Twitteri reagovali kriticky na skutočnosť, že socha oslavujúca Wollstonecraftovú zobrazuje nahú ženskú postavu. Spisovateľka Caitlin Moranová sa napríklad pýtala, prečo nie sú nahými sochami obdobne vyobrazovaní mužskí intelektuáli či historické osobnosti.

Samotná autorka svoj výtvor obhajovala slovami, že nemalo ísť o "historickú podobizeň". Táto postava na vrchole umeleckého diela má podľa jej slov reprezentovať otvorenosť a pripravenosť vzbudzovať pochybnosti o pravidlách sveta. Šaty podľa Hamblingovej určujú ľudí, a keďže jej cieľom bolo ukázať "akúkoľvek ženu", nechcela jej prisúdiť nijaké oblečenie.    

Mary Wollstonecraftová založila školu pre dievčatá 

Mary Wollstonecraftová sa narodila v roku 1759. Bojovala za vzdelanie dostupné pre všetkých. Na severe Londýna neďaleko miesta, kde odhalili sochu na jej pamiatku, založila internátnu školu pre dievčatá. Jej najznámejším dielom bola publikácia s názvom Obhajoba práv ženy, v ktorej písala o spoločenskom poriadku, v ktorom sú ženy rovnocenné s mužmi. Zomrela vo veku 38 rokov niekoľko dní po pôrode svojej dcéry Mary Shelley, autorky slávneho hororového románu Frankenstein.