Päťdesiatročná Španielka Beatriz Flaminiová strávila dobrovoľne 500 dní pod zemou v absolútnej izolácii. Jaskyňu v hĺbke asi 70 metrov v oblasti Costa Tropical v provincii Granada na juhu krajiny opustila táto horolezkyňa a jaskyniarka v piatok za bohatej účasti médií. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

500 dní sama v jaskyni je svetovým rekordom

Flaminiová je vášnivá jaskyniarka, sólo horolezkyňa a expertka na sebestačné prežitie. Projekt s názvom "Timecave" (časová jaskyňa) univerzít Granada a Almería viedli a sprevádzali výskumníci z rozličných odvetví, ale s prvotným nápadom prišla sama. Cieľom tejto prelomovej vedeckej iniciatívy je preskúmať vplyv kompletnej izolácie a určiť, či vedie k neuropsychologickým a kognitívnym zmenám.

Flaminiová do jaskyne zostúpila 20. novembra 2021, keď mala 48 rokov. Keď z nej vyšla, mala päťdesiat. Na tvári mala úsmev a na očiach slnečné okuliare, ktoré si už po krátkej chvíli zložila. Privítalo ju veľa priateľov s rúškami na tvárach, aby neohrozili jej zdravie. 

Svoj pobyt v 70 metroch pod zemou označila za "skvelý a neprekonateľný zážitok". Navyše, prekonala tým svetový rekord Talianky Christine Lanzoniovej, ktorá v roku 2007 strávila v jaskyni pod povrchom zeme 269 dní. 

Bez mobilu, hodiniek, aj správ

Počas pobytu pod zemou jej zdravotný aj psychický stav kontrolovali experti. Flaminiová nemala po celý čas žiaden kontakt s vonkajším svetom. Nemala pri sebe hodinky ani telefón. Disponovala len laptopom, pomocou ktorého mohla síce informovať svoje okolie, avšak ona samotná nemohla prijímať nijaké správy.

Mala aj dve GoPro kamery, ktorými celý svoj pobyt filmovala. Má z neho vzniknúť dokumentárny film. Viaceré televízie vrátane RTVE prinášali niekoľkohodinové živé prenosy.

Zažila strach, eufóriu aj halucinácie

Jej pobyt pod zemou bude predmetom bohatého vedeckého skúmania. Vedci podrobia analýze jej stravovanie, cvičenie, spôsob trávenia dní, riešenie problémov a výziev, ktorým Flaminiová čelila. Bolo ich veľa - počas pobytu prechádzala fázami strachu, eufórie, obrovskými zmenami nálad a halucináciami, zápasila s problémami s pamäťou a koncentráciou a skúmaním zmyslu života.

Jednou z vecí, ktoré Flaminiová už stihla oznámiť, je pocit, že vstúpila do večnej časovej slučky. Ďalšie podrobnosti chce priblížiť neskôr.