Americká speváčka Beyoncé (41) prepísala rekord v histórii Grammy. Na tohtoročnom slávnostnom udeľovaní cien získala 32. cenu Grammy, čo je rekord v 65-ročnej histórii týchto ocenení. Prekonala tak 26 rokov starý rekord dirigenta maďarského pôvodu Georgea Soltiho. Ten za celú svoju kariéru získal 31 sošiek.

Rekordérka Beyoncé

Bývalá členka skupiny Destiny's Child získala už 88 nominácií na ceny Grammy. S manželom raperom Jayom-Z tak vyrovnala skóre a stala sa najviac nominovanou interpretkou v histórii týchto cien. Grammy patrí medzi najvýznamnejšie hudobné ocenenia na svete. Je považované za hudobný ekvivalent cien Academy Awards  - Oskar.

"Snažím sa nebyť príliš emotívna. Snažím sa len prijať tento večer, "povedala 41-ročná Beyoncé podľa BBC, kým jej manžel, rapper Jay-z, stál v publiku a tlieskal jej. Poďakovala tiež svojej rodine a "queer" komunite za jej lásku a za to, že vymyslela tento žáner".

Album roka ma Harry Styles

Beyoncé získala v nedeľu na odovzdávaní hudobných cien Grammy ďalšie štyri ocenenia. Neuspela však v kategórii album roka, v ktorej triumfoval britský spevák Harry Styles. TASR informuje podľa agentúry AFP. Ceny si odniesli hlavní favoriti ako Adele, Taylor Swiftová či Lizzo, no v najprestížnejších kategóriách to bolo "samé prekvapenie", píše agentúra AFP.

Beyoncé bola favoritkou večera s deviatimi nomináciami. Ceny jej udelili za najlepší tanečný alebo elektronický hudobný album (Renaissance) a nahrávku (Break My Soul), najlepšiu R&B pieseň (Cuff It) a tradičné R&B vystúpenie (Plastic Off the Sofa).

Albumom roka sa stal Stylesov Harry's House a nahrávkou roka About Damn Time americkej speváčky Lizzo. V tejto kategórii Beyoncé dosiaľ nezvíťazila. Cenu pre pieseň roka, určenú pre autorov skladieb, udelili folkovej, rockovej a bluesovej speváčke Bonnie Raittovej za Just Like That. Po tri ceny si odniesli folková rockerka Brandi Carlileová a rapper Kendrick Lamar. 

Adele odišla len s jednou cenou v oblasti popu a Taylor Swiftová sa nepresadila v kategórii pieseň roka. Ocenili ju však za najlepšie hudobné video za desaťminútovú verziu piesne All Too Well. Nováčikom roka je americká jazzová speváčka Samara Joyová. 

Cena pre herečku Violu Davisovú za pamäte Finding Me ju zaradila do prestížnej kategórie EGOT – tvoria ju držitelia cien Emmy, Grammy, Oscar a Tony. Moderátorom 65. odovzdávania cien Grammy bol opätovne komik Trevor Noah.