Prepisuje rekordy a posúva hranice. Po tom, čo spevácka diva Beyoncé (41) vyhrala svoju 32. cenu Grammy, je najoceňovanejšou interpretkou v ľudskej histórii. A hoci jej nemožno uprieť talent, jej cesta na vrchol bola náročná. Nevyhli sa jej problémy, ktoré rieši veľa celkom obyčajných žien na planéte - depresia, nevera a ani potrat.

Beyoncé: speváčka, skladateľka, herečka, podnikateľka

Jej fanúšikovia ju volajú Kráľovná Bey. Nečudo, veď speváčka, skladateľka, tanečníčka a herečka je tiež úspešnou podnikateľkou. Spolu s manželom, rapperom a producentom Jay-Z, sú jedným z najbohatších párov šoubiznisu. Ich majetok má hodnotu milión eur.

Narodila sa v texaskom Houstone 4. septembra 1981 ako Beyoncé Giselle Knowlesová. Jej rodina nebola veľmi zámožná. Jej otec Matthew pracoval ako obchodný zástupca a mama Tina vlastnila kadernícky salón. Páve tam malé dievčatko absolvovalo svoje prvé vystúpenia, keď spevom zabávalo mamine klientky. Dvojica má ešte mladšiu dcéru Solange, ktorá je tiež úspešnou speváčkou a herečkou.

Americká speváčka Beyoncé (vľavo) na slávnostnom odovzdávaní hudobných cien Grammy. Foto - TASR/AP

Talent mladej Beyoncé bol nesporný už v detskom veku. Od malička chodila na rôzne krúžky spevu a tanca. Ako sedemročná zažiarila v školskej talentovej súťaži a jej rodičia si uvedomovali, že má obrovské dary, ktoré treba podporiť. Jej otec preto nechal svoju prácu a rozhodol sa, že bude manažovať svoju dcéru.

Tá sa spojila ešte s dvomi inými dievčatami a vytvorili skupinu Girl´s Time. A hoci v prvej televíznej talentovej šou nevyhrali, jej otec bol cieľavedomý. Kvôli finančným problémom však rodina veľmi utrpela – museli predať dom a aj autá. A vlastne pre dcérinu kariéru sa manželia odcudzili a napokon aj rozišli.

Beyoncé a éra Destiny´s Child

Obeta však priniesla svoje ovocie. V roku 1996 si kapela zmenila meno na Destiny´s Child a ani sa nenazdali, už mali na konte svoje prvé dve ceny Grammy. A hoci boli jednou z najúspešnejších dievčenských kapiel v histórii, ani im sa nevyhli problémy. Dve členky neboli spokojné s prácou Matthewa Knowlesa a skupinu opustili.

Beyoncé to niesla veľmi ťažko, valila sa na ňu vlna kritiky, že za všetko nesie vinu ona. Bojovala preto s depresiou, no napokon tohto démona porazila. Priznala, že aj vďaka radám svojej mamy Tiny. Tá sa starala o kostýmy, teda Destiny´s Child boli tak trochu rodinným biznisom Knowlesovcov. Destiny´s Child s novými posilami v podobe Kelly Rowlandovej a Michelle Williamsovej naďalej valcovala hitparády, no pre Beyoncé už bolo dievčenské trio malé.

Vystúpenie skupiny Destiny's Child v roku 2005.  Foto - wikipedia.org

Potrebovala rásť, preto sa rozhodla pre sólo kariéru V roku 2000 sa v lietadle cestou na jeden z festivalov MTV zoznámila s Shawnom Coreym Carterom, ktorý používa umelecké meno Jay-Z. O dva roky neskôr už po jeho boku žiarila v skladbe 03 Bonnie&Clyde. Bol to začiatok éry, ktorá jej celkom zmenila život. Pracovný, ale aj súkromný.

O rok neskôr vydala svoj prvý album a jej sólová kariéra sa rozbehla na plné obrátky. Čoskoro však trio v kapele zistilo, že Beyoncé je príliš vyťažená a už nevedia spolu ďalej fungovať. V roku 2005 sa Destiny´s Child rozpadli. Každá z dievčat tak šla svojou vlastnou cestou, no ostali dobrými priateľkami.

Pre Beyoncé to však nebolo také jednoduché, ako sa zdá. Sama o sebe tvrdí, že je plachá a hanblivá. Chcela prekonať trému a aby bola sexy, zvodná a provokatívna, vytvorila si alter ego. Nazvala ho Sasha Fierce. „V bežnom živote nie som ako ona,“ povedala. V súčasnosti už však tvrdí, že Sashu viac nepotrebuje.

Beyoncé vydávala jeden album za druhým, tvrdo trénovala, aby bola vo forme, dokonca spievala počas behu. No všetko si to vybralo svoju daň. V roku 2010 už cítila, že nemá inšpiráciu. Opäť poslúchla radu svojej mamy a vybrala si voľno. Desať mesiacov cestovala po svete a oddychovala.

Opäť sa nadýchla a mohla fungovať ďalej. A hoci bola neuveriteľne úspešná, jej súkromie sa niekoľkokrát otriaslo v základoch. S producentom Jay-Z dlho tajili, že sú pár a dokonca aj svadbu v roku 2008 mali len v súkromí svojho apartmánu. Carterovci si až extrémne dávajú záležať na tom, aby mali súkromie a sami uvážia, čo zverejnia.

Potrat i nevera

Idylka a umelecké súznenie však netrvalo dlho. Najsmutnejšou udalosťou v speváčkinom živote bol potrat. Napriek bolestivej skúsenosti, ktorú si nechávali pre seba, sa na nich napokon usmialo šťastie. Počas jedného z vystúpení si na záver speváčka rozopla sako a ukázala tehotenské bruško. Dcérka Blue Ivy prišla na svet v roku 2012.

A ako to už býva, po pôrode prišla aj manželská kríza. Svet v roku 2014 šokovalo uniknuté video z výťahu, kde Beyoncina sestra Solange fyzicky napadla svojho švagra a jeho žena sa ho vôbec nezastala. Bolo jasné, že niečo v ich súkromí nie je v poriadku. Už nepôsobili tak idylicky, ako dovtedy. Až neskôr sa ukázalo, že za tým bola rapperova nevera.

Spevák Jay-Z na odovzdávaní cien Grammy in Los Angeles.  Foto - TASR/AP

Beyoncé, ktorá bola vychovaná ako katolíčka, totiž priznala, že Jay- Z bol pre ňu prvým mužom v živote. Pred ním mala len jednu detskú lásku. Bola to pre ňu veľká rana a dokonca vážne uvažovala, že sa rozvedie. Napokon mu odpustila a z trápenia sa vyspievala v albume Lemonade. Tak sa o jeho prešľape dozvedel celý svet. Pár začal navštevovať poradňu.

"Najťažšie pre mňa je pozerať sa do tváre ženy, ktorú tak veľmi milujem. Pochopil som, ako veľmi som jej ublížil,'' sypal si rapper popol na hlavu v jednom rozhovore. Beyoncé o svojej bolesti hovorí otvorene.

„Každý vzťah má mnoho odtieňov. Nič nie je čierne alebo biele. Prešla som si peklom, vrátila sa späť a som vďačná za každú ranu. Zažila som zradu a zlomené srdce v mnohých podobách. Sklamala som sa v obchodnom partnerstve, rovnako ako v osobnom, kvôli čomu som sa cítila zanedbávaná, stratená a zraniteľná. Aj napriek tomu všetkému som sa naučila smiať, plakať a rásť,“ okomentovala to.

Dvojičky ako najlajkovanejšia snímka 

Napokon Carterovci vzťahové trampoty prekonali a v roku 2017 prišla speváčka s ďalšou skvelou správou. Na Instagrame zverejnila fotografiu, na ktorej si drží tehotenské bruško a uviedla, že čaká dvojičky. Fotografia obletela svet a trhla všetky rekordy ako najlajkovanejšia snímka všetkých čias. Rumi a Sir prišli na svet v lete toho istého roku po akútnom cisárskom reze.

Speváčke a herečke, ktorá bola považovaná za sexsymbol, kilá navyše spočiatku robili vrásky na čele. No rýchlo svoj postoj zmenila. „Začala som sa mať rada a prijala svoje krivky. Akceptovala som, že moje telo chce také byť. Po šiestich mesiacoch som sa začala pripravovať na festival Coachella. Stala som sa dočasne vegánkou, prestala piť kávu, alkohol a všetky ovocné nápoje. Ale bola som trpezlivá a užívala si plnšie krivky. Moje deti a manžel tiež,“ povedala.

Dnes je spokojnejšia ako kedykoľvek predtým. „Pochádzam z mnohých zlomených vzťahov plných zneužívania moci a nedôvery. Až keď som si to uvedomila, bola som schopná vyriešiť konflikty vo svojom vlastnom vzťahu.

Moderná feministka Beyoncé

Nedávno som skúmala svojich predkov a zistila som, že som potomkom otrokára, ktorý sa zamiloval a oženil s otrokyňou,“ uvažovala. „Premýšľala som, čo z toho vyplýva a snažila sa to nejako pochopiť. Verím, že preto ma Boh požehnal dvojčatami. Prvýkrát bola mužská a ženská energia schopná vo mne koexistovať a rásť. Modlím sa, aby som bola schopná prelomiť generačné prekliatie v rodine a aby moje deti mali menej komplikované životy,“ dodala.

Ona sama je ambasádorkou utláčaných, vyslovila sa proti policajnej brutalite. Podľa nej je najmenej rešpektovaná osoba na svete čierna žena a preto bojuje za ženské práva. Sama sa označuje za modernú feministku. „Definícia je jednoduchá – je to niekto, kto verí v rovnaké práva pre ženy a aj mužov,“ hovorí.

O tom, že meno Beyoncé je pojem, svedčí aj to, že podľa magazínu Time patrí medzi 100 žien, ktoré ovplyvnili minulé storočie.