Novou šéfkou vládnej strany ZA ĽUDÍ sa stala Veronika Remišová, ktorá vo vláde zastáva post podpredsedníčky a ministerky pre investície a regionálny rozvoj. Nahradí tak doterajšieho šéfa strany, exprezidenta Andreja Kisku, ktor7 sa zo zdravotných dôvodov rozhodol vzdať mandátu a do parlamentu ani nenastúpil. 

Remišová sa stane jedinou ženou, ktorá povedie parlamentnú stranu a jednu zo štyroch koaličných strán.  

V hlasovaní na sobotňajšom sneme strany v Trenčianskych Tepliciach získala 76 hlasov. Jej protikandidát, poslanec Miroslav Kollár, dostal 33 hlasov. 

Veronika Remišová nahradila Kisku 

Rodená Žilinčanka má doktorát z divadelného umenia, na parížskej Sorbonne ukončila magisterské štúdium v oblasti komunikácie a v Bruseli štúdium medzinárodných vzťahov na College d'Études Interdisciplinaires. Desať rokov pracovala v Európskej komisii, kde mala na starosti európsky program pre mládež a vzdelávanie.

Do politiky vstúpila v roku 2014, keď sa za koalíciu KDS, KDH, Most-Híd, NOVA, OĽaNO a SaS stala poslankyňou za Staré mesto. O dva roky neskôr už bola líderkou kandidátky hnutia Igora Matoviča OĽaNO. Obsadila tretie miesto za Igorom Matovičom a Danielom Lipšicom a stala sa poslankyňou NR SR.

Remišová z podpredsedníčky na predsedníčku

Veronika Remišová o dva roky neskôr opustila poslanecký klub OĽANO spolu s deviatimi poslancami. V roku 2019 vstúpila do strany exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí a stala sa jej prvou podpredsedníčkou. Za stranu viedla aj koaličné rokovania. 

Dnes ju na sobotňajšom sneme strany zvolili za šéfku strany. 

Veronika Remišová patrí k štyrom ženám, ktoré získali v tohtoročných parlamentných voľbách najviac preferenčných hlasov. Dvojka na kandidátke Za ľudí skončila na 15. mieste a získala 81 155 krúžkov.

Je konzervatívnou političkou, nevenuje sa ženským právam, podporuje politiky na ochranu rodiny. Niekoľkokrát podporila sprísnenie interrupcií. Nie je za kvóty, ktoré by dostali žien do politiky, ale viac žien v politike by privítala.