Sudca v americkom štáte Illinois zmenil v pondelok svoje predchádzajúce rozhodnutie, ktorým zrušil matke právo stretávať sa so svojím 11-ročným synom, pretože sa odmietla zaočkovať proti koronavírusu. Umožní jej napokon svojho syna vidieť, informovala televízia FOX 32 Chicago.

"Sudca (James) Shapiro práve vydal príkaz na zrušenie častí svojho predchádzajúceho rozhodnutia z 11. augusta, aby Rebecca Firlitová mohla opäť vidieť svojho syna," uviedla pre FOX 32 Chicago Firlitovej právnička Annette Fernholzová.

Nezaočkovaná mama nemohla vidieť syna

"Môj syn mi chýba viac ako čokoľvek. Bolo to veľmi ťažké. Nevidela som ho od 10. augusta," povedal Firlitová v exkluzívnom rozhovore pre FOX 32 Chicago. Ako ešte skôr v pondelok informoval denník The Guardian, sudca okresu Cook v metropolitnej oblasti Chicaga v "bezprecedentnom rozsudku" uviedol, že 39-ročná Rebecca Firlitová, ktorá má spoločnú starostlivosť o svojho syna so svojím exmanželom, neuvidí chlapca dovtedy, kým sa nezaočkuje.

"Bola som zmätená, pretože to malo byť len o výdavkoch a výživnom na dieťa," povedala Firlitová pre noviny Chicago Sun-Times o virtuálnom súdnom pojednávaní, ktoré sa konalo začiatkom tohto mesiaca. "Jedna z prvých vecí, ktoré sa ma pýtal cez Zoom, bola, či som bola alebo nebola očkovaná, čo ma rozhodilo a spýtala som sa, ako to súvisí s pojednávaním. Povedal: 'Ja som sudca a ja rozhodujem o vašom prípade'," uviedla Firlitová.

Poznamenala, že v minulosti mala nežiaduce reakcie na očkovacie látky a jej lekár jej odporučil nenechať sa očkovať, pretože "to predstavuje riziko". Firlitovej právnička Annette Fernholzová oznámila, že podala právnu námietku na štátny odvolací súd s tým, že chlapcov otec sa o takýto verdikt nesnažil.

Súd prekročil právomoc

"Súd prvého stupňa zjavne prekročil svoje právomoci v súvislosti s pozastavením rodičovského času matky, keďže otázkou pred súdom bolo výživné na dieťa," uviedla Fernholzová vo vyhlásení. Firlitová tvrdila, že jej syn je rozrušený, že ju nemôže vidieť, a plače, keď spolu telefonujú.

"Myslím si, že je to zlé. Myslím si, že to rozdeľuje rodiny. A myslím si, že nie je v najlepšom záujme môjho syna, aby bol preč od svojej matky," dodala. Jeffrey Leving, právny zástupca chlapcovho otca, povedal, že s pôvodným rozhodnutím súdu, ktorý zrušil matke právo stretávať sa so svojím synom, súhlasia.

The Guardian ešte pred zrušením zákazu písal, že zatiaľ čo ide zrejme o prvý prípad, keď sudca využil nevakcináciu na uloženie represívneho opatrenia, iní sudcovia využívajú očkovanie ako stimul alebo odmenu. Napríklad páchateľom menších kriminálnych činov v štáte Georgia boli ponúknuté kratšie tresty, ak sa nechajú zaočkovať. V New Yorku sudcovia požadovali očkovanie v niektorých dohodách o vine a treste alebo pre obžalovaných, ktorí žiadali prepustenie na kauciu.