Celý príbeh sa začal v roku 2011, keď sa búrlivák Johnny pri práci na komédii Rumový denník zoznámil s krásnou kolegyňou Amber Heardovou. Vzájomné sympatie boli silnejšie ako vyše dvadsaťročný vekový rozdiel. Napokon si v roku 2015 povedali áno, no už o 15 mesiacov neskôr herečka žiadala o rozvod.

Až vtedy vyšla pravda na povrch. Blondínka tvrdila, že ju Depp fyzicky napadol a pridala aj niekoľko nelichotivých snímok modrín na tvári. Podľa Heardovej to nebolo prvý raz. Mal ju škrtiť, fackovať, kopať a inak fyzicky ubližovať. On naopak tvrdil, že násilnícka bola ona. Slovo proti slovu a tvrdenie proti tvrdeniu sa neskončilo ani v roku 2017, keď sa rozviedli.

Prečítajte si

Súkromný boj prerástol vo verejnú vojnu a partneri sa navzájom začali vláčiť po súdoch. Johnny svoju bývalú ženu zažaloval na americkom súde za ubližovanie na cti a žiada od nej odškodné 50 miliónov dolárov. Rozsudok ešte nepadol. Ona sa vyhráža, že má ďalšie dôkazy o jeho agresívnom správaní.

Začiatkom novembra však britský súd zamietol Deppovu žalobu na bulvárny denník The Sun a jeho šéfredaktora za ohováranie. Nepáčilo sa mu, že v článku z apríla 2018 denník informoval o tom, že zbil svoju ženu Amber Heardovú a označil ho za manželského násilníka. Podľa sudcu boli obvinenia vo svojej podstate pravdivé.

Johnny Depp prišiel o rolu vo filme

Nepomohli ani svedecké výpovede Deppových bývalých partneriek Vanessy Paradisovej a Winony Riderovej, ktoré svorne tvrdili, že herec k nim nikdy nebol agresívny. Heardovej právnička sa vyjadrila, že pre tých, ktorí boli prítomní na pojednávaní nie je rozhodnutie a verdikt žiadnym prekvapením.

„Obete domáceho násilia nesmú byť nikdy umlčané. Ďakujeme sudcovi za dôkladné zváženie a Amber Heardovej za odvahu, ktorú preukázala, keď súdu predložila dôkazy," uviedol po zverejnení rozsudku denník The Sun.

Amber Heardová s modrinami. Foto - TASR/AP

Najväčšia rana pre Johnnyho však prišla od štúdia Warner Bros, ktorý pripravuje ďalšie pokračovanie hollywoodskeho trháku o Fantastických tvoroch. „Chcem vám dať vedieť, že ma štúdio Warner Bros požiadalo, aby som opustil film Fantastické zvieratá, čo rešpektujem a žiadosti som vyhovel. Mám v úmysle dokázať, že obvinenia proti mne sú nepravdivé,“ napísal Depp na sociálnej sieti.

Vo filmovom pokračovaní príbehu z pera J. K. Rowlingovej hral černokňažníka Grindenwalda a hoci má platnú zmluvu, už ho v pokračovaní neuvidíme. Depp však chce svoje meno očistiť a jeho právnici pripravujú odvolanie.  

Depp bojoval zo závislosťami

„Potom, čo ma bývalá manželka obvinila z toho, že som jej fyzicky ublížil tým, že som jej hodil do tváre telefón, nastalo šialené obdobie. Kamkoľvek som prišiel, som cítil, ako ma ľudia prebodávajú nenávistnými a nedôverčivými pohľadmi. Verím však, že pravda vyjde raz najavo a ja získam späť svoju dobrú hollywoodsku reputáciu, " povedal v rozhovore pre magazín GQ.

"Naozaj to bolí. Keď vás médiá opisujú ako niekoho, s kým nemáte absolútne nič spoločné, je to bezmocnosť. Vztiahnuť ruku na ženu, ktorú milujem? Fyzicky jej uškodiť? To by som nedokázal. Taký naozaj nie som. Držal som radšej jazyk za zubami. Nechcel som o tom s nikým debatovať. Ľudia majú často o všetkom jasno, aby vôbec tušili, aká je realita, " pokračoval.

„V bulvári sa o mne písalo ,Depp sa zbláznil. Pošlite toho magora k psychiatrovi '. Bol som na dne. Ale vedel som, ako to naozaj je a snažil sa nenechať sa podobnými titulkami psychicky úplne zničiť,“ cituje ho magazín.

Už dávnejšie však priznal, že mal problémy s drogami. S tými začal veľmi skoro – ako 14-ročný a zdôvodňoval to psychickými problémami po zneužívaní v detstve. Ešte počas manželstva s Amber bol na liečení na Bahamách, kde bojoval so závislosťou na liečivách.

Svoj pohľad na vec má však aj herečka Heardová. "Niektoré incidenty boli také vážne, že som sa bála, že ma zabije, či už úmyselne, alebo tak, že nad sebou stratí kontrolu a zájde príliš ďaleko," uviedla vo svojej svedeckej výpovedi. "Mnohokrát sa výslovne vyhrážal, že ma zabije, najmä neskôr v našom vzťahu," dodala podľa agentúry Reuters.

Ani ona sa nevyhla kritike. Deppovi právnici tvrdia, že svoje tvrdenia o fyzickom napadnutí využila na zviditeľnenie svojej osoby a nakopnutie kariéry. Po obvineniach sa herečka stala miláčikom hnutia MeToo, ambasádorkou Úradu OSN pre ľudské práva, veľvyslankyňou pre práva žien v Americkom zväze občianskych slobôd a tiež svetovou tvárou značky L'Oreal Paris. Pripomínajú tiež, že obvinenia herečky voči manželovi ohľadom domáceho násilia vyvrátilo policajné vyšetrovanie.

Ozvali sa aj mnohí fanúšikovia komiksov. Tí žiadajú, aby aj Amber prišla o svoju postavu v pripravovanom filme Aquaman, ktorý tiež produkuje štúdio Warner Bros. Dokonca vznikla aj petícia, ktorú podpísalo už milión ľudí.

Connery, Penn aj Charlie Sheen 

Deppovo manželstvo nebolo jediné, o ktorom médiá informovali ako o plnom násilia a agresivity. Jeden z prvých, ktorí mali na krku obvinenie bola hollywoodska ikona Sean Connery. Ten sa v roku 1965 v rozhovore pre Playboy „preriekol“ a povedal, že nevidí nič zlé na tom, keď muž udrie ženu vo vhodnej situácii. Trval len na tom, že nesmie mať ruku zovretú v päsť.

Okamžite to vyvolalo veľké znepokojenie a keď v tom istom roku jeho vtedajšia manželka Diane Cilentová vyšla na verejnosť s monoklom a tvárou plnou modrín, nikoho to nešokovalo. Ona sama tvrdila, že ju napadol a keď sa prebrala z bezvedomia, radšej sa zamkla v kúpeľní. Pár sa rozviedol až o takmer dekádu neskôr, v roku 1973.

Veľkú mediálnu pozornosť si vyslúžil aj herec Sean Penn. Ten má celkovo povesť „horúcej hlavy Hollywoodu“ a objavili sa tvrdenia, že svoju vtedajšiu ženu, speváčku Madonnu držal celé hodiny pripútanú k stoličke. Hoci, ona sama to poprela.

Charlie Sheen a Brooke Muellerová

Foto: TASR/AP

Otvorene o tom však hovorila speváčka Tina Turnerová, ktorá priznala, že ju manžel Ike týral, znásilňoval a na tele mala niekoľko popalenín z ohorkov cigariet.

O tom, že ďalšie známe tváre boli agresormi vo vzťahu, však už existujú rozhodnutia súdov. Bubeník Tommy Lee si za napadnutie manželky Pamely Andersonovej odsedel v 90tych rokoch niekoľko mesiacov vo väzení. Pred súdom stál aj iný hudobník - Chris Brown, ktorý napadol svoju vtedajšiu partnerku Rihannu. Ten sa pred súdom v roku 2009 ku skutku priznal a preto sa vyhol väzeniu.

Priznal sa aj iný herec – komik Charlie Sheen. Prvý incident mal ešte v roku 1990, keď svoju vtedajšiu snúbenicu Kelly Prestonovú strelil do ramena. Svoje si s ním „užila“ aj Brooke Muellerová, ktorú tiež fyzicky napadol. Keďže so súdom uzavrel dohodu o vine a treste, do väzenia nešiel, ale dostal zákaz sa k nej približovať.

Súd ho poslal na odvykačku a musel absolvovať kurz na sebaovládanie. Keď mu v roku 2011 vypršala zmluva na postavu v sitkome Dva a pol chlapa, tvorcovia mu ju už nepredĺžili, hoci bol hlavnou hviezdou. Napokon priznal, že je už roky HIV pozitívny a stiahol sa z verejného života.

Deppov prípad - prvá lastovička?

Prečo je domáce násilie tak rozšírené, keď sa nevyhýba ani svetu slávnych? "V súčasnosti existuje väčšie riziko, pretože milióny mladých dievčat a chlapcov milujú hudbu Chrisa Browna a myslia si, že Charlie Sheen je super. Médiá tým dávajú mužským hviezdam voľný prístup k zneužívaniu žien," hovorí Jennifer Siebel Newsom, generálna riaditeľka MissRepresentation.org, spoločnosti, ktorá sa venuje ženským témam.

Podľa jej stanoviska uverejneného v denníku The Washington Post však máme všetci moc dať vedieť, keď sa nám nepáči, čo vidíme v médiách. "Aj keď nemôžeme meniť rozhodnutia súdu a bez ohľadu na to, či ženy vezmú násilníkov späť do svojich životov, máme zodpovednosť za použitie nášho hlasu v rozpore s mediálnymi príbehmi, ktoré hovoria, že týranie žien je prijateľnou normou," uviedla Newsom.

„Namiesto toho, aby Charlie Sheen získal ďalšiu rolu v sitkome alebo Chris Brown, ktorý sa predstaví na slávnostnom odovzdávaní cien, by naše médiá mali byť zdržanlivé,“ tvrdil Newsom.

Zdá sa však, že tu máme prvú lastovičku. Súdne zamietnutie Deppovej žaloby a fakt, že preň prišiel o prácu, je precedensom v boji proti domácemu násiliu.