Nový švédsky premiér Ulf Kristersson v utorok vymenoval za novú ministerku pre klímu a životné prostredie iba 26-ročnú Rominu Pourmokhtariovú. Pourmokhtariová je najmladšou švédskou ministerkou v histórii krajiny a jednou z piatich ministrov za Liberálnu mládež Švédska (LUF) v 23-člennom vládnom kabinete.

Pourmokhtariová má iránsky pôvod

Je iránskeho pôvodu a pôsobí ako šéfka Mladých liberálov – z tejto funkcie odstúpi v novembri, informovala tlačová agentúra DPA.

Kristerssonova konzervatívna Umiernená strana (M) navrhne 12 členov nového kabinetu a zvyšných šesť je z radov Kresťanských demokratov (KD). Novým ministrom zahraničných vecí sa stal konzervatívny politik Tobias Billström. Ebba Buschová, šéfka KD, bude ministerkou energetiky a hospodárstva, ako aj podpredsedníčkou vlády.

Johan Pehrson, predseda Liberálnej ľudovej strany (L), bude zastávať funkciu ministra pre trh práce a integráciu. Kristersson vo svojom vyhlásení v parlamente predpovedal, že "nás čakajú ťažké časy v súvislosti s mnohými krízami". "Je to vážna situácia, ktorá sa môže ešte zhoršiť," povedal.

Švédsko má nového premiéra

Poslanci parlamentu v pondelkovom hlasovaní rozhodli, že Kristersson bude novým švédskym premiérom. Ten v piatok oznámil, že tri švédske pravicové strany sa dohodli na vytvorení vládnej koalície s podporou krajne pravicových Švédskych demokratov (SD). V 349-člennom parlamente má pravicový blok tesnú väčšinu 176 kresiel.

Cieľom trojstrannej koalície, ktorá bude pri schvaľovaní zákonov závislá od krajne pravicových SD, je zjednotiť krajinu. "Mám v úmysle vytvoriť vládu pre všetkých, ktorí tu žijú," povedal Kristersson. Na post ministerky financií Kristersson vymenoval ďalšiu spolustraníčku Elisabeth Svantessonovú a šéfom rezortu obrany bude Pal Jonson. Nová vláda, ktorá vzišla z volieb konaných 11. septembra, má v priebehu utorka oficiálne zložiť prísahu do rúk švédskeho kráľa Karola XVI. Gustáva.