Miliardy ľudí po celom svete privítajú rok 2022, silvestrovské oslavy však už druhý rok po sebe poznačia obmedzenia spôsobené pandémiou koronavírusu. Bude to trvať 26 hodín, od piatka 11.00 h SEČ do soboty 13.00 h SEČ, kým celá zemeguľa privíta Nový rok, píše tlačová agentúra DPA.

Oslavy roku 2022 bez ohňostrojov 

Oslavy sa začnú v ostrovnom štáte Samoa, potom budú postupne pokračovať v Austrálii, Ázii, Európe, Južnej Amerike, na východnom pobreží Spojených štátov, v Kalifornii, na Havaji a späť v Tichom oceáne – na neobývaných ostrovčekoch Bakerov ostrov a Howlandov ostrov.

Mnoho veľkých osláv a ohňostrojov vo svete úrady zrušili, napríklad v Londýne a Paríži. Inde boli tieto veľké verejné párty výrazne zredukované, napríklad v Madride a Riu de Janeiro.

V Berlíne nebude pri Brandenburskej bráne žiadna veľká ohňostrojová šou a ani oslava so státisícmi ľudí, ako to bývalo v minulosti. Verejnoprávna stanica ZDF však plánuje ponúknuť program so speváčkami ako Bonnie Tyler a Marianne Rosenbergová. Nemecko pre obavy zo šírenia koronavírusového variantu omikron nedávno znovu zaviedlo obmedzenia v spoločenských kontaktoch a v posledných dňoch tohto roka opäť platí zákaz predaja zábavnej pyrotechniky. Cieľom je zmierniť v pandemickom období záťaž na nemocnice, ktoré by museli ošetrovať ďalších pacientov.

Sydney, Dubaj a Moskva oslavujú naplno

V niektorých mestách sú ohňostroje v určitých častiach úplne zakázané. Polícia oznámila, že bude nariadenia kontrolovať vo zvýšenej miere. V austrálskom Sydney sa opäť bude konať veľkolepý, obrovský ohňostroj s divákmi, ale tí, čo ho budú chcieť vidieť naživo, si museli vopred kúpiť vstupenku do jednej z približne 30 diváckych zón.

V Dubaji najvyššia budova sveta, 828 metrov vysoká Burdž chalífa, znova plánuje obrovský ohňostroj spolu so svetelnou a laserovou šou. V ruskom hlavnom meste Moskva nie sú takmer žiadne obmedzenia, aj keď – na rozdiel od Spojených arabských emirátov (SAE) – je tam miera zaočkovania obyvateľstva nízka.

Na moskovskom Červenom námestí je okrem iných akcií naplánovaný veľký ohňostroj. V New Yorku sa bude tradičná silvestrovská párty na námestí Times Square konať opäť s divákmi, ale bude ich výrazne menej a všetci musia byť zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. Ako každý rok aj tentoraz sa bude oslava na Times Square vysielať naživo v televízii a online – vrátane tradičného rituálu nazývaného ball drop, teda spúšťania žiarivej krištáľovej gule. Na tejto párty majú vystupovať rôzne hviezdy, napríklad rapper LL Cool J.