Aké je Maroko súčasnosti? Prečo žena pracujúca v supermarkete nemôže byť zahalená, ale zároveň môže mať problémy, ak sa ubytuje s priateľom v hoteli? Nielen k týmto témam sme sa dostali v rozhovore o knihe Med a blen Tahara Ben Jellouna. Rozhovor si môžete vypočuť tu:

Alebo vo svojom obľúbenom prehliadači.  

Kniha Med a blen a tragédia rodiny z Maroka 

Med a blen je kniha, v ktorej sa odvíja viacero príbehov. Resp. stále ten istý, ale vždy z pohľadu inej postavy. Zavedie nás do Maroka, do prístavného mesta Tanger na začiatku 21. storočia, ale v spomienkach aj do vzdialenejších rokov. Táto kniha otvára témy rasizmu, korupcie, ale aj postavenia žien v spoločnosti. Je to príbeh napísaný podľa skutočných udalostí. Tragická dráma rodiny zničenej sexuálnym predátorom. Ale súčasne otvára aj viacero iných veľmi dôležitých tém.

„Ja som spisovateľ pozorovateľ, čiže o marockej spoločnosti píšem odjakživa. Veľmi rád odhaľujem a poukazujem na problémy, o ktorých oni nechcú hovoriť. Táto kniha je založená na skutočnej udalosti, ktorá sa odohrala už dávno. Viem o nej dlho, zostala vo mne a jedného dňa som si povedal, že o tom musím napísať. Zameral som sa nielen na ten dramatický dopad, ktoré malo znásilnenie na dievča, ale aj na deštrukčný efekt, ktorý to malo na celú rodinu.“

Kniha má viacero rovín. Tou prvou je rozpadávajúci sa vzťah starnúcich manželov Mourada a Maliky, ktorý úplne rozvráti samovražda ich šestnásťročnej dcéry Samie, obete pedofila. Nič netušiaci rodičia sa dozvedia o dcérinom desivom zážitku až z jej denníka, ktorý objavia po jej smrti. Do života im vstupuje aj mladý emigrant z Mauritánie, ktorý sa ocitá v tejto rodine a spolu s ním môžete tiež uvažovať nad tým, ako sa zo starnúcich manželov môžu stať nepriatelia, ktorí si ničia navzájom život. 

Kniha Med a blen je aj o postavení žien

Cez dialógy Samie so svojou kamarátkou zase uvažujete nad postavením žien v spoločnosti. 

„Pokiaľ ide o zahaľovanie žien, tie, ktoré sa zahaľujú tvrdia, že to robia preto, aby ich muži na ulici neotravovali. Buď je to ich súkromná iniciatíva, alebo na tom trvá rodina. Sociálny tlak však smeruje k tomu, aby ženy nechodili zahalené. Napríklad, ak chce žena pracovať v supermarkete, podmienka číslo jeden je, že nesmie byť zahalená. Toto leto v Tangeri som videl dievčatá v bikinách, ale aj ženy, ktoré sa kúpali úplne oblečené. Obidva aspekty v Maroku existujú,“ doplňuje Tahar Ben Jelloun.

„Situácia je paradoxná. Niekedy sa pred predmanželským sexom zatvárajú oči, inokedy sa mladému páru ľahko stane, že keď sa chce ubytovať v hoteli, musí predložiť dôkaz, že sú zosobášení. Toto je však situácia, ktorú dokáže vyriešiť len parlament.“

Foto - Štefánia Kažimírová

O korupcii a rasizme

Ďalšou rovinou knihy je téma korupcie a rasizmu. Jedna z hlavných postáv knihy Mourad je ňou atakovaný každý jeden deň. Zlomovým okamihom štátneho úradníka je deň, keď prijal prvú obálku s úplatkom. „Čestným ľuďom sa tak strpčuje život, že nakoniec ustúpia a nedokážu vzdorovať. Je ťažké vzdorovať korupcií v Maroku,“ vysvetľuje autor knihy Med a blen.

Aj rasizmus je stále horúca téma. Tahar Ben Jelloun je autorom knihy Deťom o rasizme a hovorí: „Už deťom treba vysvetľovať, že medzi bielymi a čiernymi nie sú žiadne rozdiely. Poviem vám príklad. Môj najmladší syn, keď mal päť či šesť rokov, stále hovoril o kamarátovi zo školy Maxovi. Raz som poňho prišiel a chcel som, aby mi ho ukázal. A on mi povedal, že je to chlapec v červenom svetri a ja som ho hľadal. Bol to černoch, ale on mi nepovedal, že je to černoch, on ho označil za chlapca v červenom svetri.  No a potom, keď mal asi dvadsaťpäť rokov, tak ho na ulici zbila banda chuligánov. Mal zlomené rebro a bol v nemocnici. Keď som sa ho spýtal, kto mu to spravil, on len odpovedal, že nejakí chuligáni. Potom prišli útok vyšetrovať policajti a tí mi povedali, že to boli špinaví negri. Môj syn černochov ani nespomenul.“

Tieto i ďalšie témy rozoberáme v našom podcaste.