Víkend otvorených parkov a záhrad je udalosťou, ktorá dáva ľuďom možnosť spoznať obľúbené miesta záhradného umenia. Už budúci víkend 2.- 4. júna 2023 si budú môcť vybrať milovníci a milovníčky historických parkov, záhrad a prírodných záhrad z obrovského množstva záhradných projektov ten, ktorý je blízky ich srdcu aj miestu, kde žijú.

Víkend otvorených parkov a záhrad 2023 

Na celom Slovensku otvoria svoje dvere aj také parky a záhrady, ktoré bežne prístupné nie sú. V roku 2023 sa do podujatia prihlásilo rekordných 120 parkov a záhrad z územia celého Slovenska.

Víkend otvorených parkov a záhrad je známy bohatým sprievodným programom. Budú to nielen komentované prehliadky, ale aj workshopy, predaj výrobkov, divadelné predstavenia či hudobné zážitky, pretože témou tohto ročníka je "Melódia v záhrade." Usporiadatelia veria, že spojením záhradného, výtvarného umenia a hudby prinesie návštevníkom a návštevníčkam nevšedný zážitok.

Parky a záhrady na východnom Slovensku

Krásne parky a záhrady a zaujímavé miesta, kde sa oplatí ísť pozrieť, na nás čakajú aj na východnom Slovensku. Tu je výber parkov a záhrad, ktorí sa oplatí vidieť.

Areál parku v areáli kaštieľa v Petrovanoch. Foto TASR - Veronika Mihaliková

Spišská Nová ves a jej okolie

Spišská Nová Ves zapojila viacero parkov a záhrad, vrátane zvýhodneného vstupu do ZOO a vytvorila tak celovíkendový program vhodný pre rodiny s deťmi. V piatok 2.6. bude mesto oslavovať Deň detí. Môžete si pozrieť prezentáciu o vzácnych vtáčích druhoch, vyskúšať tvorivé dielne Záhradný košíček alebo sa prejsť cez park najdlhšieho šošovkového námestia.

Počas celého víkendu si môžete odskočiť do neďalekých Markušoviec, kde môžete absolvovať prehliadku historického francúzskeho parku a priestory letohrádku Dardanely s expozíciou klávesových hudobných nástrojov.

Záhrady v Markušovciach. Foto - vopz.sk

Kreatívna záhrada v Levoči

Kreatívna záhrada sa nachádza na nádvorí jedného z meštianskych domov na námestí Majstra Pavla v Levoči. Ide o jeden z mála verejnosti prístupných dvorov. Nevyniká rozlohou, ani špeciálnym rastlinstvom, je však oázou zelene, pokoja v centre historického mesta zapísaného do kultúrneho dedičstva UNESCO. Aj tu majú pre veľkých aj malých návštevníkov pripravený bohatý program. Bude na vás čakať tvorivá výtvarná dielňa, čítanie Človek by mal žiť v záhrade, koncerty lokálnych umelcov či swap rastlín.

Ani Košiciach návštevníci neobídu skrátka. Do víkendu otvorených parkov a záhrad sa zapojilo viacero projektov, ako je napr. komunitná záhrada Wuppertálska, kde si budete môcť vyrobiť prírodné mydlo, či pozrieť divadlo, alebo si pozrieť mestský park a otvorenú galériu prírodného umenia v mestskej časti Košice-Šaca.

Komunitná záhrada Wuppertálska. Foto - vopz.sk

Víkend otvorených parkov a záhrad sa uskutočňuje vždy začiatkom júna, tento rok je to víkend 2.- 4. júna 2023. Podujatie na Slovensku organizačne zabezpečuje Národný Trust n.o. , ktorý brány záhrad otvára už od roku 2007.

Podujatie je inšpirované podujatím podobného charakteru s názvom „Open Garden Squares Weekend“, ktoré od roku 1998 organizuje britská organizácia London Parks and Gardens Trust.