Prvou autorkou, ktorá ma veľmi príjemne prekvapila je Brené Brown. Američanka z Texasu, o ktorej som roky počúvala, že píše psychologické bestsellery, ale mala som ju v kategórii pozitívne mysliacich Američanov poskytujúcich univerzálne rady. Nič pre chmúrnu Európanku.

Tipy na knihy: Brené Brown o zraniteľnosti a hneve

Oveľa neskôr som na Netflixe objavila jej špeciál, v ktorom hovorí o zraniteľnosti. Pozrela som si ho dvakrát po sebe a okamžite vygooglila ďalšie a ďalšie videá a objednala si dve knihy. Takže mojím prvým knižným tipom je Brené Brown, ktorá hovorí, že ak chcete mať úspešné vzťahy, prácu, byť kreatívnymi a inovatívnymi, musíte spoznať svoju zraniteľnosť, svoj hnev, svoj pocit hanby.

Bez spoznania zraniteľnosti nie je kreativita, úspech ani naplnený život. Brené má za sebou roky prieskumov, rozhovorov a dát, je výskumníčka, ktorá desiatky rokov študuje zraniteľnosť a hanbu a prednáša o nej na prestížnych univerzitách. Odporúčam jej knihy Vstať silnejší a Odvaha žiť naplno, ktoré vyšli vo vydavateľstve Citadella.  

Druhým knižným tipom je Gábor Maté. Tohto fenomenálneho lekára som spoznala vďaka dokumentárnemu filmu Múdrosť traumy. Maté je Kanaďan židovsko-maďarského pôvodu, ktorého rodičia utiekli z Európy pred koncentračným táborom. Jeho, ako maličké bábätko, museli nechať v Maďarsku, aby prežil.

Pre novorodenca je odlúčenie od rodičov veľmi traumatickým zážitkom a práve preto začal neurológ Gábor Maté skúmať traumu a jej dôsledky. Tvrdí, že človek sa nedostane do väzenia, či na ulicu, nestane sa zlodejom, narkomanom, či vrahom, ak nezažije traumu. Tá je spúšťačom nášho neúspechu, zlyhaní, závislostí...

Gábor Maté skúma rôzne fenomény, traumatické skúsenosti, ktoré vedú aj k civilizačným chorobám. Odporúčam jeho knihu Keď telo povie nie a úplnú novinku venovanú poruche pozornosti Rozptýlená myseľ. Obe z vydavateľstva Noxi.

Ďalším zaujímavým knižným tipom je kniha Bessela van der Kolka Telo si pamätá. Tento lekár patrí tiež, rovnako ako Maté, medzi najlepších odborníkov na traumu na celom svete, viac ako tridsať rokov pracuje s tými, ktorí prežili.

V knihe využíva vedecký pokrok na to, aby ukázal, ako trauma doslova pretvorí telo aj mozog, pričom znemožní schopnosť prežívať pôžitok, zaangažovanosť, sebakontrolu či dôveru. Skúma inovatívne prístupy k liečbe, ktoré ponúkajú nové cesty k uzdraveniu tým, že aktivujú prirodzenú neuroplasticitu mozgu. Kniha vyšla vo vydavateľstve Tatran.

Tipy na knihy: Heretik o fenoméne dobra

Meno psychológa Antona Heretika nie je väčšine ľudí neznáme. Profesor Heretik prednáša psychológiu, je psychoterapeutom, forenzným psychológom, má za sebou množstvo odborných kníh, ale aj sériu kníh, ktoré môžeme nazvať populárno-náučnými. Tieto útle knihy rozprávajú zaujímavým spôsobom o rôznych fenoménoch v našej spoločnosti, akými sú zlo, humor, sny, či narcizmus...

V poslednej knihe sa zaoberá fenoménom Dobra. Približuje v nej príbehy trinástich klientov, ktorých sprevádzal počas psychoterapie pri hľadaní dobra – ich vlastnej múdrosti, ktorá im môže pomôcť zvládať duševné ťažkosti, životné problémy či zložité vzťahy. Knihu Dobro vydalo vydavateľstvo IKAR.

Foto - Vydavateľstvo IKAR

Tipy na knihy: Beletria o ženskej sile 

Aby sme boli zdravé a zdraví aj fyzicky, musíme dobre jesť a správne kŕmiť náš črevný mikrobióm. Naša imunita a zdravie sídli v črevách a tam to všetko začína. Najznámejším odborníkom na zdravé črevo je gastroenterológ Ladislav Kužela, ktorý spoločne so Zuzanou Čižmárikovou napísal dve úspešné knihy Zdravé črevo a trávenieZdravie bez liekov. Tentoraz prizvali do tímu aj manželku doktora Kuželu Martinu a vytvorili knihu Recepty pre zdravé črevo, vďaka ktorej sa naučíme pripravovať jedlo, ktoré nás lieči. Všetky tri knihy vydalo vydavateľstvo IKAR v edícii Príroda.

Poslednou knihou, ktorú vám odporučím, možno trochu vybočím. Nepatrí medzi populárno-náučné, ani vzdelávacie knihy. No napriek tomu má liečivý účinok. Je to beletria o ženskej sile.

Novinárka Beata Balogová napísala úchvatný román Kornélie. Hovorí o jednej rodine žijúcej po generácie v malej dedinke na Gemeri. Tak, ako sa z generácie na generáciu odovzdávajú vyšívané obrusy, či rodinné recepty, odovzdáva sa v tejto rodine meno Kornélia. Nosia ho silné ženy.

Rozprávačka Alma nás prevedie generáciami svojej rodiny, ktorú reprezentujú najmä Kornélie. Pri čítaní vás uchvátia nádherné metafory, opojí vás magický realizmus a objavia sa všetky emócie. Od radosti plynule prejdete do smútku, z neho zasa do smiechu a následne do melancholického ticha. Pri tejto knihe pocítite vône, uvidíte farby a budete počuť hudbu. Naplní vás životodarným elixírom. Kniha vyšla vo vydavateľstve IKAR.

Foto - Vydavateľstvo IKAR