Štěpánka Sekaninová je podpísaná minimálne pod štyrmi desiatkami kníh. V podcaste nam porozprávala, ako vznikajú detské encyklopédie, ako napisať pútavú knihu o športe, čím ju prekvapili slovenské deti a ako sa tvorí obrázková kniha o smútku, samote a strachu, ale i to, prečo niektoré svoje knihy ukrýva pred svetom.

Podcast si môžete vypočuť tu:

Alebo vo svojom obľúbenom prehliadači:

PodBean: https://bit.ly/2W2UsJG

Spotify: https://spoti.fi/2IxSFoa

iTunes: https://apple.co/39HzT9B

Google podcast: https://bit.ly/38Lsg0U

Štěpánka Sekaninová od médiám ku knihám

Štěpánka Sekaninová je s knihami spätá celý život. No jej profesionálna cesta ku knihám viedla cez média. Od spravodajstva až ku dramaturgií detských programov v Českej televízii. No a po narodení detí jej kroky smerovali do vydavateľstva.

„Knihami som posadnutá. Vyrastala som v dvojizbovom byte, kde boli prevažne knižnice plné kníh. Keď k nám prišli kamarátky, tak sa pýtali: sme v knižnici alebo u vás doma? Od detstva čítam ako posadnutá a ako posadnutá aj píšem,“ hovorí Štěpánka. Písala najmä poviedky a básne. Alebo si prečítala knihu od Vojtěcha Steklače o Boříkovi a jeho kamarátoch, kúpila si zošiť a začala písať dievčenskú verziu príbehu. 

Svoje diela dlho písala len sama pre seba. Na univerzite vynikala na tvorivom písaní, ale prevalcovala ju introvertná povaha. Dokonca aj dnes má ešte veľa diel len tak „v šuflíku“. Prvé knihy písané pre deti prišli až s momentom nástupu do vydavateľstva. Tie pre dospelých naďalej skrýva a čakajú na to, kedy ich majiteľka naberie odvahu ukázať ich niekomu vo vydavateľstve. 

Štěpánka Sekaninová počas stretnutia s deťmi. Spoločnosť jej robili aj redaktorka vydavateľstva Albatros Vanda Vámošová a Lenka Čechvalová zo Staromestskej knižnice v Bratislave, kde sa diskusia uskutočnila. zdroj: Albatros

 

Spisovateľka sa na svet pozerá detskými očami 

Štěpánka Sekaninová má rešpekt pred svojimi čitateľmi, a to i napriek tomu, že ju nájdete podpísanú minimálne pod štyrmi desiatkami kníh. A to nepočítame tie, ktoré smerujú do zahraničia.

„Na svet sa snažím pozerať detskými očami. Pri knihách si hovorím, tieto by som im mohla ponúknuť, lebo ich môžu niekam posunúť.“  

V našom podcaste Štěpánka vysvetľuje, podľa čoho vyberá knihy, do ktorých sa chce pustiť a ktoré chce vydať. Ako pripravuje encyklopédie tak, aby zaujali aj toho najmenšieho čitateľa. 

Keďže vyštudovala históriu a aktívne športovala, pustila sa napr. do knihy Ako ľudia športovali a športujú. Ako vznikla atletika? Objavili golf pastieri? 

„Napríklad taká história futbalu je neuveriteľná. V stredovekých mestách ulicami bežali tímy ľudí za loptou, aby vyhral ten, kto prekopol loptu mestskou bránou ako prvý. Cirkevní hodnostári sa sťažovali, že im niekedy aj okná vybili...Napadlo mi, že by to deti mohlo baviť, keď to uvidia z tohto uhlu. A zároveň, aj ich trochu naladiť na históriu.“

Odkiaľ sa vzala lopta? A prečo sa do nej kope namiesto toho, aby ju hráči niesli v rukách? Ak vám niekedy napadli tieto otázky alebo ste nevedeli, že hokej hrali už v starovekom Egypte, tak práve pre vás je kniha Ako ľudia športovali a športujú. Prelistovať sa však oplatí aj iné tituly. To, že vodné umenie ovládajú ryby či morské panny, to je nad slnko jasné. Čakali by ste to ale od ježka alebo od netopiera? Zábavná knižka plná vody, morskej soli a sem-tam veľkej vlny sa volá Všetko pláva, čo plutvy má aj nemá.

V podcaste hovoríme aj o tom, že keby sa čas dal vrátiť späť, nechá deti, aby si čítali, čo chcú a nevyberala by im knihy. Štepánka prezradí aj najnovšie ambície. Púšťa sa do picture-bookov.