Americká raperka Nicki Minaj vyhlásila, že očkovanie spôsobilo impotenciu jej známeho v Trinidade. “Môj bratranec v Trinidade sa nedá očkovať, pretože jeho kamarát sa po podaní vakcíny stal impotentným. Opuchli mu semenníky a jeho snúbenica zrušila svadbu,” zdôverila sa raperka svojmu vyše dvadsať miliónovému publiku na Twitteri. “Modlite sa zaňho a pamätajte, že rozhodnutie dať sa zaočkovať má byť vaše vlastné,” dodala Minaj.

Nicki Minaj je jednou z najúspešnejších rapperiek posledného desaťročia. Hudobníčka z Trinidadu a Tobaga predala viac ako 100 miliónov platní, 157 miliónov ľudí ju sleduje na Instagrame a 22,7 milióna na Twitteri. Vplyv "kráľovnej rapu», ako sa o nej často hovorí, nepodceňujú ani minister zdravotníctva jej karibskej vlasti či britský premiér Boris Johnson, ktorí sa cítili nútení odpovedať na jeden z jej tweetov.

Raperka Nicki Minaj neskôr tvrdila, že pre toto vyhlásenie jej Twitter zablokoval prístup k účtu. “Som v tzv.Twitter väzení. Nepáčilo sa im, o čom som na Twitteri rozprávala,” zverila sa raperka svojim fanúšikom na Instagrame. Twitter podľa Forbes tvrdí, že proti Minaj nepodnikol žiadne kroky.

Fauci: Vakcíny neovplyvňujú plodnosť

Na kontroverzné vyhlásenie reagovali viaceré známe osobnosti a odborníci, medzi nimi aj uznávaný americký lekár Anthony Fauci. “Po sociálnych sieťach koluje množstvo dezinformácií. Jediný spôsob ako proti nim bojovať, je poskytnúť verejnosti pravdivé informácie a vyvracať takéto tvrdenia.” uviedol Fauci pre CNN.

“Neexistuje žiaden dôkaz, že by vakcíny ovplyvňovali reprodukčné zdravie človeka.” Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb následne potvrdilo jeho slová s tým, že vakcíny proti COVID-19 nespôsobujú problémy s mužskou plodnosťou.

Biely dom ponúkol telefonát s odborníkom

Po zverejnení dezinformačných tweetov Minaj povedala fanúšikom, že dostala pozvanie do Bieleho domu. “Bola som pozvaná do Bieleho domu a považujem to za správne rozhodnutie. Áno, pôjdem tam,” napísala raperka. “Oblečiem sa do ružovej ako z filmu Pravá blondínka, aby vedeli, že to myslím vážne. Budem klásť otázky v mene ľudí, z ktorých si robia posmech čisto preto, že sa správajú ľudsky.” 

Predstaviteľ Bieleho domu však pre magazín People uviedol, že nešlo o osobné pozvanie. “Biely dom ponúkol telefonicky zodpovedať otázky Minaj ohľadom bezpečnosti a účinnosti vakcíny proti COVID-19,” uviedol hovorca. “Ponúkli sme jej telefonát s jedným z našich lekárov.” Pozvánku na telefonát dostala raperka len niekoľko hodín po zverejnení dezinformačných tweetov na sociálnej sieti. 

Zákaz vstupu na Met Gala

K téme očkovania sa Minaj vyjadrila už v pondelok, keď sa nezúčastnila prestížnej udalosti Met Gala v New Yorku. Podmienkou účasti na akcii bolo totiž potvrdenie o vakcinácii. Raperka očkovanie odmietla a na udalosť tak mala zakázaný vstup. “Mám sa dať zaočkovať kvôli Met Gala. Ak sa dám zaočkovať, kvôli Met Gala to nebude,” zdôverila sa. “Dám sa zaočkovať, až keď sa budem cítiť pripravená.”

Fanúšikovia Minaj na sociálnych sieťach po incidente žiadali, aby nešírila dezinformácie o očkovaní s tým, že jej príbehy sú bizarné a účinnosť aj bezpečnosť očkovacej látky sú už dávno dobre preskúmané.