VIEDEŇ, BRATISLAVA. Počet žien, ktoré zomierajú násilnou smrťou, rastie. V roku 2017 zomrelo asi 50-tisíc žien, ktoré zabil ich partner alebo iný člen rodiny. Celkovo zomrelo násilnou smrťou v tomto roku 87-tisíc žien na celom svete. Vyplýva to zo správy, ktorú dnes zverejnil Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) vo Viedni. 

 

 

Domáce násilie: Ženy zabíjajú členovia rodiny

"Mnohé ženy zabili ich súčasní alebo bývalí partneri, ale aj otcovia, bratia, matky, sestry či ďalší členovia rodiny kvôli ich úlohe a postaveniu," uvádza sa podľa ORF v správe OSN, ktorú zverejnili dnes. 

V prípadoch, keď zabíjal partner alebo bývalý partner, nejde o spontánne činy, ale o výsledok dlhodobého násilia. Motívom je často žiarlivosť alebo strach z rozchodu. Pri porovnaní s rokom 2012 počet obetí mierne stúpol.  

 

 

Viac obetí vrážd ako v ozbrojených konliktoch

Väčšina prípadov smrteľného domáceho násilia sa odohráva v Ázii. Agentúra OSN zaznamenala v roku 2017 okolo 20 000 žien a dievčat zabitých partnermi alebo členmi rodiny. V Afrike to bolo 19 000 prípadov, na americkom kontinente 8 000, v Európe 3 000 a v Oceánii 300.

Podľa správy za rok 2017 bolo na celom svete obeťami vrážd 464-tisíc ľudí. Vraždou a zabitím zomrelo omnoho viac ľudí ako v rovnakom období vo všetkých ozbrojených konfliktoch. V týchto konfliktoch prišlo o život 89-tisíc ľudí.