Obchody na Slovensku budú počas tohtoročných veľkonočných sviatkov zatvorené tri dni, je to najviac v porovnaní so susenými krajinami. Tradičné veľkonočné pokrmy či ingrediencie na veľkonočné koláče pečenie tak nakúpite len v sobotu. 

Veľká noc je pohyblivý sviatok a má teda každý rok svoj vlastný termín, pre rok 2023 to bude víkend od piatka 7. apríla do pondelka 10. apríla 2023. Veľkonočné prázdniny trvajú dlhšie - od 6. apríla do 11. apríla 2023. Deti sa do školy vrátia v stredu 12. apríla 2023.

Veľká noc 2023: Nakúpite len v sobotu 

Na Slovensku počas veľkonočných sviatkov nakúpite len v sobotu 8. apríla 2023. Obchody budú zatvorené na Veľký piatok 7. apríla, Veľkonočnú nedeľu 9. apríla a Veľkonočný pondelok 10. apríla.

Takéto opatrenie priniesla novela Zákonníka práce, ktorá platí od júna 2017. Pred novelou Zákonníka práce boli predajne počas Veľkej noci zatvorené len na Veľkonočnú nedeľu.

Kto má  na Veľkú noc výnimku?

Výnimkou zo zákazu predaja majú počas Veľkej noci čerpacie stanice či predajne na letiskách a staniciach, tiež lekárne i predajne suvenírov. Zákaz sa pritom vzťahuje len na predaj tovaru, otvorené tak môžu byť prevádzky poskytujúce služby, napríklad kadernícke a kozmetické salóny, požičovne.

Veľká noc 2023 v susedných krajinách

V susednom Česku sú obchody zatvorené len na Veľkonočný pondelok, počas Veľkého piatku a Veľkonočnej nedele si tam nakúpite. Podobne, ako na Slovensku, je to napríklad v Maďarsku. Obchody sú tam zatvorené počas Veľkého piatku a Veľkonočného pondelka. Poľsko nepredáva v obchodoch počas Veľkonočnej nedele a Veľkonočného pondelka. Katolícke Rakúsko má zatvorené len v pondelok.