Veľká noc bude v roku 2023 na začiatku apríla. Veľká noc je pohyblivý sviatok, ktorý je každý rok počas víkendu, ktorý nasleduje po prvom splne mesiaca nasledujúcom jarnú rovnodennosť.

Obchody budú počas veľkonočných sviatkov otvorené len jeden deň. Tu sú podrobnosti, ako budú otvorené obchody na Slovensku a ako v susedných krajinách.

Kedy je Veľká noc 2023?

Veľká noc má každý rok svoj vlastný termín, pre rok 2023 to bude víkend od piatka 7. apríla do pondelka 10. apríla 2023. Veľkonočné prázdniny trvajú dlhšie - od 6. apríla do 11. apríla 2023. Deti sa do školy vrátia v stredu 12. apríla 2023.

Ide teda o dátum v strede rozpätia dní, na ktoré sviatky môžu pripadnúť, teda medzi 22. marcom a 25. aprílom.

  • Veľký piatok bude 7. apríla 2023 

  • Veľkonočná nedeľa bude 9. apríla 2023

  • Veľkonočný pondelok bude 10. apríla 2023

Veľkonočná nedeľa pripadá vždy na prvú nedeľu, ktorá nasleduje po prvom splne po jarnej rovnodennosti. Prvý jarný spln po ktorom nasleduje Veľká noc tak musí nasledovať po 21. marci.

V niektorých rokoch mesiac dorastie do splnu tesne po jarnej rovnodennosti, napríklad v roku 2008, keď nastal už v piatok 21. marca. Hneď nasledujúca nedeľa 23. marca tak bola veľkonočná.

V takýchto prípadoch sa teda Veľká noc oslavuje v skorých marcových termínoch. Bolo to tak aj v roku 2013 (Veľkonočná nedeľa bola 31. marca) alebo v roku 2016 (27. marca).

Opačná situácia nastane, ak je spln krátko pred prvým jarným dňom (napríklad v roku 2022 to bolo 18. marca), teda ešte v zimnom období a na ďalší sme museli čakať spomínaných 29 a pol dňa.

V takom prípade veľkonočné sviatky oslavujeme až v druhej polovici apríla. Napríklad v roku 2003 bol spln 18. marca a ďalší, prvý po jarnej rovnodennosti, pripadal na stredu 16. apríla a veľkonočný pondelok na 21. apríla.

Nové názvy Veľkej noci

Veľká noc je sviatok, ktorý sa slávi v kresťanskej tradícii na pamiatku zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Podľa kresťanskej viery Ježiš Kristus zomrel na kríži na Veľký piatok a o tri dni neskôr, v nedeľu, vstal z mŕtvych. Veľká noc sa slávi v nedeľu, ktorá nasleduje po prvom jarnom úplnom mesiaci, a tak dátum Veľkej noci sa každý rok mení.

Veľká noc je veľmi dôležitým sviatkom pre kresťanov a je spojená s mnohými tradičnými aktivitami, vrátane farbenia vajíčok, zdobenia domov a kostolov, prípravy špeciálnych jedál a koláčov, a slávenia bohoslužieb. Okrem toho sa na Veľkonočnú nedeľu tradične konajú aj rôzne spoločenské a rodinné podujatia, vrátane tradičnej šibačky.

Svätý týždeň, nazývaný aj tichý alebo veľký, sa začína Kvetnou nedeľou, ktorá sa tento rok slávila 10. apríla. Podľa nového znenia Rímskeho misála sa Kvetná nedeľa premenovala na Palmovú nedeľu.

Nové názvy pre dni počas Veľkej noci

Veľká noc a veľkonočné zvyky a tradície na Slovensku i vo svete - kliknite si.

  • Kvetná nedeľa bude po novom Palmová nedeľa
  • Zelený štvrtok sa mení na Štvrtok svätého týždňa
  • Veľký piatok bude Piatok utrpenia Pána
  • Biela sobota bude Svätá sobota
  • Veľkonočná nedeľa sa mení na Veľkonočnú nedeľu Pánovho zmŕtvychvstania
  • Veľkonočný pondelok bude Pondelok vo veľkonočnej oktáve