Dlhodobé horúčavy zaťažujú nielen naše deti, chronicky chorých a seniorov, ale aj zdravých ľudí v produktívnom veku. Teplo a sucho sa už netýka iba mestského prostredia. Horúčavy dnes pociťujeme aj na vidieku v oblastiach, kde sme ich v minulosti nezažívali.

Ak nemáme možnosť využiť leto, aby sme odišli k moru, na kúpalisko, niekam do hôr, môžeme použiť tieto tipy. Ako si spríjemniť pobyt v záhrade alebo balkóne, aby nás to nestálo veľa síl a nezaplakala ani naša peňaženka?

Tu je pár overených tipov, ako sa schladiť v horúcom lete lacno a šetrne voči planéte. A začneme od tých najmenej náročných. 

Ako sa schladiť v lete

1. Nádoba na vodu so solárnou fontánkou

Aj taký jednoduchý prvok, akým je kovová keramická alebo kamenná misa naplnená vodou až po okraj, dokáže zlepšiť mikroklímu a pocit chladu. Najlepšie je umiestniť ju bezprostredne vedľa sedenia, aby ste počuli zvuk žblnkajúcej vody a cítili vlhkosť v priestore. Ak chceme do záhrady dizajnový prvok, odporúčam cortenovú misu.

Corten je materiál z koróznej ocele, ktorý odoláva poveternostným podmienkam. Jeho odolnosť spočíva v tom, že  sa na jeho povrchu vytvorí ochranná vrstva hrdze, ktorá funguje ako ochrana pred ďalšou koroziou. Táto povrchová vrstva hrdze vytvára charakteristický vzhľad a farbu cortenu, čo ho robí esteticky príťažlivým. V záhradnej architektúre sa používa pomerne často a dodáva záhrade alebo terase dizajnový vzhľad.

V kombinácii s vloženými kameňmi so zaujímavou štruktúrou a fontánkou uprostred vytvorí príjemnú útulnú atmosféru. Kamene alebo vložené drievka a iné prvky, ktoré vytŕčajú nádobe nad hladinu sú nielen estetickým, ale tiež dôležitým ekologickým prvkom - hmyz, ktorú by pri pití vody inak spadol do vody a utopil sa, dokáže po nich vyliezť von z vody a odletieť preč.

Čo sa týka veľkosti, v ponuke sú misy s rôznymi priemermi, od malých až po misy s priemerom 150 cm. Stačí si vybrať podľa priestorových možností či estetických preferencií. Už misa s priemerom 60 cm vytvorí výrazný prvok na vašej terase.

Fontánka je príjemný vodný prvok na pohľad aj na počúvanie. Foto - Pixabay

Nádoba na vodu však môže byť aj z iného materiálu. Pri obmedzenom rozpočte alebo len preto, že nechceme príliš investovať, máme k dispozícii aj bežnejšie materiály - napríklad veľká keramická alebo sklenená misa s leknom a vodnými rastlinami je estetická a urobí rovnakú službu, hlavne na malej terase alebo balkóne. Môžeme použiť aj starý smaltovaný lavór či mini vaničku. Romanticky vyzerá aj staré drevené koryto, ktoré kedysi slúžilo na kŕmenie hospodárskych zvierat alebo drevený sud či stará drevená kaďa. 

Solárne fontány na vodu sú už dostupné v každom hobby centre alebo záhradnom e-shope a môžeme si vybrať z ponuky rôznych veľkostí aj spôsobu rozstrekovania vody, nestoja veľa a pomôžu dotvoriť relaxačnú príjemnú atmosféru na našej terase či balkóne.

Ak sa rozhodnete mať vodný prvok na balkóne, pri rozhodovaní, akú veľkú nádobu použijete, zvážte hmotnostnú záťaž a statiku balkóna. Ak nemáte istotu, ako môžete balkón zaťažiť, poraďte sa so statikom.

2. Mini jazierko

Mini jazierko už môže poslúžiť ako dôležitý biotop a estetický prvok. Je len na nás, či ho zakopeme do pôdy alebo ho necháme voľne stáť v priestore. Je to taká kompaktná verzia tradičného jazierka, ktorá je ľahšie umiestniteľná a vyžaduje menej priestoru. Mini jazierka môžu mať hĺbku od niekoľkých centimetrov po niekoľko desiatok centimetrov a ich objem môže byť od pár litrov do niekoľkých stoviek litrov vody.

Mini jazierka majú menší objem vody a plochu, čo znamená, že sú oveľa jednoduchšie na údržbu a čistenie. Rovnako je aj spotreba vody a energie menšia a zmestí sa aj do malej záhrady.

Majú rôzne tvary a veľkosti. Môžete si nakombinovať rôzne typy a veľkostí nádrží, rastlín, kameňov a dekorácií, aby ste vytvorili unikátny dizajn. Aj malé jazierka dokážu poskytnúť útočisko pre drobné živé organizmy, žaby, hmyz a vodné rastliny a zvýšiť biodiverzitu v záhrade. Môžu prilákať napríklad vážky a vy môžete pozorovať ich celý životný cyklus, čo je úžasný zážitok.

Netreba sa obávať, že sa do jazierka nasťahujú komáre. Zároveň s nimi sa do jazierka nasťahujú ich prirodzené predátory - larvy vážok či potápnikov. Komáre v takýchto živých biotopoch nemajú šancu. 

Aj staré koryto vie byť zaujímavým prvkom v záhrade. Foto - pixabay

Mini jazierko môžeme vytvoriť v starej vani, vo veľkej plastovej kadi alebo ho zahĺbiť do zeme vedľa terasy. Pri umiestnení jazierka do záhrady platí, že nemusí byť tak veľké ako hlboké, preto ho môžeme umiestniť aj do malej záhrady. Hĺbka minimálne 90 cm a ideálne viac nám pomôže počas horúcich dní udržať vodu v jeho spodných vrstvách chladnú a obývateľnú pre živočíchy.

Aj v mini jazierku možeme použiť na okysličenie a pohyb vody solárnu fontánku, ktorá nám pomôže udržiavať vodu v dobrom stave. Do jazierka, ktoré má objem minimálne jeden kubík, môžeme vyskúšať vložiť malé čerpadlo s obehom vody a vytvoriť si tak fontánu alebo malý potôčik, ktorý nám bude veselo zurčať.

Nezabúdajme, hlavne pri takýchto mikrojazierkach, že odparenú vodu potrebujeme pravidelne dopúšťať, aby sa nestalo, že sa nám voda vyparí na kritickú hranicu, keď život v jazierku nebude môcť pokračovať.

3. Obklopte sa zeleňou

Aj balkón či terasa plná zelene nám vedia vytvoriť príjemnú zelenú oázu a schladiť nás v horúcich dňoch. Aj keď sa nám môže zdať, že rastliny nepatria medzi vodné prvky, opak je pravdou. Rastliny sú odborníčky na vodný režim. Zeleň dokáže pomocou listov odparovať vodu a tak ochladzovať svoje okolie. Táto vlastnosť sa nazýva transpirácia.

Transpirácia je proces, ktorým rastliny odparujú vodu cez svoje póry na povrchu listov. Je to dôležitý fyziologický proces, ktorý pomáha rastlinám regulovať svoju teplotu, transportovať živiny a vodu. Tým, že rastliny prostredníctvom svojich listov odparujú vodu, ochladzujú tým svoje okolie. Nie nadarmo sa hovorí, že strom je najdokonalejšia klimatická jednotka. Nielenže svojim tieňom chráni okolie pred slnkom a prehrievaním, ale ho aj chladí a zvlhčuje. A my môžeme túto vlastnosť rastlín využiť a pomôcť si tak v horúcom lete.

Balkón či terasa plná zelene ochladzuje prostredie. Foto - unsplash

Ako na to? Dostaňme zeleň čo najbližšie k terase, kde trávime čas. Chladný drink uprostred zelene je zaslúžená odmena po sparnom dni v práci. Preto kríky a stromy nepatria iba k plotu na zakrytie výhľadu na suseda, nenechajme ich učupené niekde v rohu.

Nebojme sa vysadiť ich aj do priestoru záhrady a tesne k terase. Pomôžu nám svojim tieňom a odparom vlahy regulovať teplotu. Zeleň vieme vysadiť aj do kvetináčov a tie položiť priamo na terasu či balkón. Či už sú to kríky, kvetiny či bylinky, pomôžu nám s mikroklímou a obklopené zeleňou bude pre nás terasa či balkón obľúbeným miestom relaxu.