Vo veku 96 rokov zomrela vo štvrtok britská kráľovná Alžbeta II. Oznámil to Buckinghamský palác. Kráľovná Alžbeta II., ktorá zomrela vo štvrtok popoludní, bola najdlhšie vládnucim monarchom v dejinách Británie – na tróne bola 70 rokov, píše agentúra AFP.

Zomrela Alžbeta II.

Novým kráľom Spojeného kráľovstva sa stal v momente Alžbetinho úmrtia jej najstarší syn Charles (73). Lekári kráľovnej vyjadrili vo štvrtok znepokojenie v súvislosti s jej zdravotným stavom. Na škótsky zámok Balmoral následne pricestovali členovia kráľovskej rodiny – princovia Charles, Andrew a Edward a princezná Anna, ako aj Alžbetin vnuk princ William. Na ceste do kráľovninho sídla je aj princ Harry.

Alžbeta II. nastúpila na trón, keď bol britským premiérom Winston Churchill a na čele Sovietskeho zväzu stál Josif Vissarionovič Stalin. Na tróne prežila studenú vojnu aj pád komunizmu vo východnej Európe. Zažila aj útok na newyorské dvojičky, teroristický útok v Londýne, referendum Škótska o odtrhnutí od Británie či brexit. 

Tento rok vo februári uplynulo 70 rokov, čo nastúpila na trón a stala sa najdlhšie vládnucou panovníčkou na svete. Zakaždým bola oporou svojej krajiny. 

Všetky štyri deti britskej kráľovnej Alžbety II. dnes odcestovali alebo sú na ceste do jej vidieckeho sídla Balmoral v Škótsku a obávajú sa o jej život. Alžbetu II. od vlaňajška trápili zdravotné problémy, v dôsledku ktorých mala problémy s chôdzou aj státím. Oznámil to Buckinghamský palác.

Ako píše BBC, je veľmi nezvyčajné vydať takéto vyhlásenie - zvyčajne nekomentuje zdravotné záležitosti 96-ročnej panovníčky, ktoré sú považované za súkromné.

Komentátor Sky News uviedol, že je to „celkom významný moment“, že členovia kráľovskej rodiny cestujú do Balmoralu, aby boli s kráľovnou.

Médiá prinášajú články o tom, čo sa bude diať po smrti kráľovnej, čo je situácia nazvaná ako Operácia London Bridge

 

Hovorca britského princa Harryho vo štvrtok informoval, že aj on s manželkou Meghan mieri na škótsky zámok Balmoral za babičkou, 96-ročnou kráľovnou Alžbetou II.

Alžbeta II. začala vládnuť ako 26-ročná

V poradí 40. panovníčka na anglickom tróne od čias Viliama Dobyvateľa (1066-1087) a prapravnučka kráľovnej Viktórie (1837-1901) zasadla na trón vo februári 1952 po smrti svojho otca Juraja VI., ktorý vládol od roku 1936. Keďže zdravie Juraja VI. sa v roku 1951 zhoršovalo už počas tohto obdobia ho princezná Alžbeta na verejných podujatiach často zastupovala.

Tragická správa o úmrtí otca zastihla Alžbetu a jej manžela Filipa počas návštevy Kene. Práve v tejto africkej krajine sa dozvedela 6. februára 1952 o úmrtí otca. Princezná Alžbeta cestu okamžite prerušila a domov sa už vrátila ako panovníčka, pretože ihneď bola oficiálne vyhlásená za kráľovnú. Slávnostne bola Alžbeta II. korunovaná o rok neskôr, 2. júna 1953.

Mladá 26-ročná panovníčka sa postavila na čelo britského Spoločenstva národov, britskej armády, letectva a námorníctva i vyše 700 organizácií. Zároveň sa stala najvyššou predstaviteľkou anglikánskej cirkvi a vojvodkyňou z Lancasteru.

Foto - TASR/AP

Elizabeth Alexandra Mary sa narodila 21. apríla 1926 v Londýne ako prvorodená dcéra Alberta, vojvodu z Yorku, a Elizabeth Bowes-Lyonovej, vojvodkyne z Yorku. Mala mladšiu sestru Margaret, grófku zo Snowdonu (1930-2002).

Pokojný rodinný život princeznej sa skončil v roku 1936, keď zomrel jej starý otec, kráľ Juraj V. Jeho nástupcom sa najprv stal jej strýko Eduard III., ktorý sa však rozhodol dať prednosť láske a oženil sa s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou, čím prenechal vládu svojmu bratovi Jurajovi VI.

Jedenásťročná princezná Elizabeth sa tak stala prvou v nástupníckej línii na britský trón. Philipa, vtedy 13-ročného chlapca a svojho budúceho manžela, spoznala na svadbe jeho bratranca ako osemročná v roku 1934, keď ešte vôbec netušila, že ako manželia strávia 73 rokov. Až o 12 rokov neskôr požiadal Philip princeznú Elizabeth o ruku, ale snúbenci museli počkať, kým nevesta nedovŕši 21. rok svojho života. Stalo sa tak 21. apríla 1947.

Philip a Elizabeth sa zasnúbili 6. júla 1947, svadba sa konala 20. novembra 1947. Philip sa vzdal všetkých svojich titulov, ktoré ho spájali s nemeckými koreňmi a prijal matkino meno Battenberg v poangličtenej forme Mountbatten.

Foto - TASR/AP

Alžbeta II. a princ Philip mali okrem korunného princa Charlesa, ktorý sa narodil v roku 1948, aj ďalšie tri deti: princeznú Annu (1950), princa Andrewa (1960) a princa Edwarda (1964). S narodením princa Andrewa sa Alžbeta II. stala od čias kráľovnej Viktórie prvou britskou panovníčkou, ktorá porodila dieťa počas vládnutia. Jej manželstvo s Philipom, vojvodom z Edinburghu, trvalo 73 rokov - až do smrti princa, ktorý zomrel 9. apríla 2021 vo veku 99 rokov.

Na pozvanie slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča navštívila 23.-24. októbra 2008 spolu s manželom princom Philipom Slovensko.

Krízová manažérka a škandály v rodine

Kráľovná Alžbeta II. sa viackrát  ako výborná krízová manažérka. Naposledy, keď dala vnukovi Harrymu a jeho žene Meghan zelenú, aby sa osamostatnili. Nebolo to však prvý raz, čo čelila škandálom v rodine.

Prvý sa odohral, keď bola na čele krajiny len krátko a jej mladšia sestra Margaret sa zamilovala do ženatého správcu domácnosti ich matky. Vtedy sa o 16 rokov starší Peter Townsend, otec dvoch detí, rozviedol a chcel si Margaret vziať. Proti bol nielen parlament a vláda, ale aj jej staršia sestra. Hrozilo, že Margaret príde o svoj titul. Nakoniec však zrušila zásnuby a vydala sa za fotografa Antonyho Armstronga-Jonesa. Ich manželstvo napriek tomu, že mali dve deti, nevydržalo a nakoniec sa po 18 rokoch rozviedli.

Foto - TASR/AP

Svojej mame zopár krušných chvíľ pripravil aj najstarší syn a následník trónu, princ Charles. Hrozilo, že nepoučiteľný sukničkár sa nikdy neusadí. Všetkých zaskočil, keď oznámil zásnuby s mladučkou Dianou Spencerovou, hoci potajme túžil po svojej starej láske Camille Parker-Bowlesovej. Manželstvo s Dianou tak aj vyzeralo a vôbec nebolo šťastné. Hoci spolu mali dvoch synov, celá Británia si šepkala o záletnom Charlesovi a podvádzanej Diane.

Až napokon po 15 rokoch požiadali kráľovnú, aby im dovolila rozvod. Alžbeta, hoci nerada, im dala zelenú a v roku 1996 za rozišli. Nevydýchla si však. Po sérii škandálov a bulvárnom love na obľúbenú princeznú v lete 1997 Diana zomrela pri autonehode. Alžbeta si vypočula kritiku, že ako kráľovná neprejavila smútok. Musela však ustúpiť zo svojho presvedčenia, keďže v roku 2005 Charlesovi dovolila vziať si rozvedenú Camillu.

Manželstvá sa nevydarili ani princeznej Anne a princovi Andrewovi. Ten sa postaral o ďalšie nepríjemnosti len nedávno, keď ho mladá Američanka obvinila zo sexuálneho zneužitia. Kráľovná princovi nariadila, aby sa stiahol z očí verejnosti, keďže mal blízke vzťahy s bankárom Jeffreym Epsteinom. Toho americké úrady obvinili zo sexuálneho zneužívania mladých dievčat a vo väzení sa obesil.