Pred štyrmi rokmi volila viac ako polovica bielych žien Donalda Trumpa, až 40 percent z nich malo vysokoškolský diplom. Dali mu hlas napriek obvineniam zo sexuálneho obťažovania a urážkam na adresu žien. Volili republikána Trumpa, hoci prvýkrát v histórii sa mohla prezidentkou stať žena -  demokratka Hillary Clintonová.   

"Viac než polovica bielych žien hlasovala pre muža, ktorý sa na videu chválil spáchaním sexuálnych útokov a ktorý povedal, že vymenuje sudcu najvyššieho súdu, ktorý zruší rozhodnutie legalizujúce potraty,” napísala vtedy editorka magazínu Slate Laura Andersenová.

Ženy chcú Bidena

Dnešné voľby amerického prezidenta môžu do veľkej miery opäť ovplyvniť voličky, hoci nekandiduje žiadna žena. Prieskumy ukazujú, že ženy, ktoré v roku 2016 volili Trumpa sú sklamané a voliť budú Bidena.  

Podľa prieskumu Washington Post a televízie ABC chce 59 percent žien voliť Bidena a len 36 percent Trumpa. Medzi mužmi sú kandidáti vyrovnaní: 48 percent je za Trumpa a 48 percent za Bidena.

Posledné prieskumy agentúry Reuters/Ipsos hovoria, že celkovo vedie demokratický kandidát Joe Biden: voliť ho chce 52 percent Američanov, 44 chce dať hlas súčasnému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

Americké médiá hovoria hlavne o ženách z predmestí, ktoré tradične volili republikánov, ale tieto voľby nechcú dať hlas Trumpovi. 

Sklamané ženy z predmestí

“Predvolené prieskumy ukazujú, že ženy z predmestí na Trumpa zanevreli. Ja takú skúsenosť nemám, no vôbec by ma ten ich odklon neprekvapil. Donald Trump akoby miestami zabudol, že žijeme v roku 2020. Nedávno sa na jednom z mítingov vyjadril, že vráti prácu americkým manželom. Manželom? Dnešné „soccer moms“ už neplnia len úlohy matiek, ktoré vozia deti na krúžky a starajú sa o to, aby bola ich domácnosť perfektná a manžel mal teplú večeru,” hovorí pre Ženy  v meste novinárka Simona Mikušová, ktorá posledné štyri roky žila v Spojených štátoch.

“Sú to pracujúce ženy, z ktorých mnohé sú na tom v súčasnej kríze zrejme ešte horšie ako muži. Často totiž pracujú v odvetviach, ktoré koronakríza zasiahla najviac. Sú to tiež prevažne ony, ktoré zostávali doma s deťmi, keď im zatvorili školy. Ak majú pocit, že sa na nich zabudlo, tak zrejme právom,” dodáva.

Donald Trump v predvolebnej kampani.  Foto - TASR/AP

Výsledok dnešných prezidentských volieb je ťažké predpovedať, politika krajinu rozdelila. “V čase, keď sme sa s rodinou z USA koncom augusta vracali domov, som odchádzala s pocitom, že tak polarizovanú Ameriku som ešte nezažila. Pred rokmi som bežne s priateľmi z rôznych politických táborov sedela za jedným stolom a v pokoji diskutovala o politike. Teraz som sa radšej tejto téme vyhýbala, vždy to totiž viedlo k hádke. Poznám rodiny, kde žena volí demokratov, muž republikánov či opačne a spôsobuje to v ich vzťahoch veľké pnutie,” hovorí Simona Mikušová. 

“To, že sú z diania po voľbách nervózni aj samotní Američania ukazuje napríklad aj výrazne zvýšený dopyt po zbraniach. Obávajú sa protestov či násilností,” opisuje atmosféru v Spojených štátoch Simona Mikušová.

Napätie potvrdzuje aj výskum Voter Study Group. Tvrdí, že za posledné tri roky výrazne stúpol počet Američanov, ktorí považujú násilie za prípustné pri presadzovaní politických cieľov. Myslí si to tretina demokratov a o niečo viac republikánov. 

Trumpovi veria v ekonomike

Prieskumy ukazujú, že Američania vrátane žien Trumpovi dôverujú najviac v otázke ekonomiky. “Tamojšej ekonomike sa pred koronavíusom skutočne darilo, i keď je otázne do akej miery je to zásluha Trumpa, keďže mu ju v dobrom stave zanechal už jeho predchodca Barack Obama. Mnohí vyzdvihujú aj fakt, že sa Donaldovi Trumpovi podarilo presadiť zníženie daňovej sadzby pre podniky z 35 na 21 percent. Druhý tábor hovorí, že táto zmena ešte viac prehĺbila priepasť medzi bohatými a chudobnými. Prezidentovi pripisujú body k dobru aj za nedávno podpísané dohody medzi arabskými štátmi a Izraelom,” hovorí Simona Mikušová.

Iné rozhodnutia mu však nevedia Američania odpustiť. “Mňa Trump definitíve stratil. Môj manžel má malú firmu, takže veľa Trumpových návrhov je pre nás atraktívnych. Ale mňa stratil tým, že rodičom odobral deti - to si vôbec nedokážem predstaviť. Žijeme predsa v slobodnej krajine. Ľudia si sem prichádzajú vybudovať živobytie,” hovorí pre Český rozhlas žena v domácnosti Gabriela, ktorá žije na predmestí Atlanty. Naráža na detekčné zariadenia, kde prisťahovalcom - rodičom odoberali deti.

Joe Biden. Foto - TASR/AP

Koronavírus a rekordy pri voľbe vopred

Voľby výrazne zmení pandémia koronavírusu. “COVID už výrazne zasiahol do spôsobu ako Američania volia. Možnosť voľby vopred využilo rekordný počet Američanov,” hovorí Mikušová. 

Podľa amerických médiá odvolilo rekordných 100 miliónov ľudí, čo je 70 percent hlasov ľudí, ktorí volili v posledných voľbách v roku 2016. Aj preto sa možno na meno nového prezidenta bude čakať neobvykle dlhšie. v niektorých štátoch môžu korešpondenčné hlasy začať sčítavať až dnes. 

“V niektorých štátoch potrvá týždne, ne budeme mať kompletné výsledky, takže bude takmer nemožné predpovedať, kedy budeme oficiálne menovať nového prezidenta,” napísala BBC.