Štyri demokratky, ktoré boli tŕňom v oku prezidenta Trumpa, majú dôvod na úsmevy. Členky neformálneho zoskupenia The Squad (Tím) si získali dôveru voličov. Okrem newyorskej kongresmanky Ocasiovej-Cortézovej, ktorú prezývajú AOC, v Snemovni reprezentantov opäť zasadne aj Rashida Tlaibová za štát Michigan, Ilhan Omarová za Minnesotu a Ayanna Pressleyová bude zastupovať Massachussetts, informovala televízia CNN.

Alexandria Ocasiová-Cortezová prevalcovala svojho rivala z jedného z newyorských okrskov Johna Cummingsa a dostal takmer 70 percent hlasov. A to aj napriek tomu, že bola proti nej vedená masívna antikampaň.

Prečítajte si

Macocha a workoholička: Stane sa z Jill Bidenovej nová prvá dáma USA?

„Slúžiť newyorskému 14. okrsku a bojovať v Kongrese za rodiny robotníckej triedy bola pre mňa v živote najväčšia pocta, výsada a zodpovednosť. Ďakujem Bronxu a Queensu, že ma do snemovne znovu zvolili, napriek miliónom, ktoré sa utratili na protikampaň,“ reagovala na sociálnej sieti.

Bývalú najmladšiu kongresmanku s portorickými koreňmi majú Američania natoľko v obľube, že ju už neraz vyzývali, aby kandidovala na prezidentku. Má však len 31 rokov, prezident musí mať minimálne 35 rokov. Ako to už býva zvykom, tam kde jedni tlieskajú, iní pľujú. Alexandria sa jednom z rozhovorov priznala, že sa jej neraz vyhrážali smrťou, informuje The Guardian.

Sesterstvo v Kongrese

Každopádne, sesterstvo kongresmaniek, ako ho samé nazývajú, bude pokračovať ďalej. Ako napísala Omarová na Twitteri, je stále pevné. „Spoločne sme bojovali za našu spoločnú ľudskosť. Zorganizovali sme sa. Zmobilizovali sme sa. Uzákonili sme svoje hodnoty. Som tak hrdá na to, že som vašou kongresmankou a vašou partnerkou pri práci. Verím v našu spoločnú silu. A to ešte len začíname,“ napísala Pressleyová.

Všetky štyri dámy pritom boli v minulosti veľmi aktívne na sociálnych sieťach a to im prinieslo popularitu v celých Spojených štátoch. Radili sa skôr k ľavicovejším názorom, ich témami bolo globálne otepľovanie a klimatické otázky či zdravotná starostlivosť pre všetkých Američanov bez rozdielu.

Transrodová aktivistka Sarah McBrideová sa stala senátorkou.

Zdroj: TASR/AP

Ich politika nebola vôbec po chuti prezidentovi, ktorý na štvoricu vlani zaútočil. Trump im doporučil, že keď sa im nepáči v Spojených štátoch, nech odídu do krajín svojho pôvodu. Narážal pri tom na ich farby pleti a korene. Ocasiová-Cortezová totiž nie je sama, kto má pôvod v inej krajine. Pressleyová je Afroameričanka, Tlaibová má pôvod v Palestíne a Omarová prišla do USA ako 12-ročná utečenkyňa zo Somálska.

Sarah McBrideová - prvá transrodová senátorka

Trumpove drzé narážky sa nepáčili vedeniu Demokratickej strany, ktoré ich odsúdilo a označilo za rasistické. Tlaibová a Omarová boli prvými moslimkami v dejinách amerického kongresu.

Veľký úspech zaznamenala aj iná demokratická aktivistka. Sarah McBrideová sa stala senátorkou v štáte Delaware. Prepísala dejiny, pretože je to prvá osoba, ktorá sa označuje ako transrodová, píše CNN.

Bývalá hovorkyňa ľudskoprávnej organizácie Human Rights Campaign získala 73 percent hlasov. „Verím, že dnešok ukáže LGBTQ deckám, že demokracia je dosť veľká aj pre ne,“ napísala na Twitteri. 

McBrideová už raz zmenila dejiny. Ako prvá transrodová osoba bola súčasťou administratívy demokratického prezidenta Baracka Obamu, keď stážovala v Bielom dome počas jeho prezidentovania.