Vladimíra Marcinková, Tomáš Lehotský a Andrea Letanovská z vládnej strany Za Ľudí nepodporia ani jeden z návrhov týkajúcich sa obmedzenia potratov, pretože podľa nich neriešia najvážnejšie problémy žien, ktoré sa rozhodujú či interrupciu podstúpia. Vyhlásili to včera počas prebiehajúcej schôdze parlamentu, na ktorej budú predložené štyri novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov. 

Na štvrtkovej tlačovej konferencii poukázali na to, že poslanci majú pri hlasovaní voľnú ruku, preto nehovoria za celý klub Za ľudí. Okrem návrhov z dielne ĽSNS a nezaradených poslancov teda nepodporia ani návrh OĽaNO. Pripomenuli, že predkladateľom z OĽaNO adresovali viacero výhrad.

Marcinková: Chcú obmedziť prístup ženám k interrupciám

Poslancom prekáža vplyv ideológie v znení návrhu z dielne OĽaNO. Podľa Lehotského je návrh hnutia tiež reštrikčný, pretože sa snaží prístup k interrupciám sťažovať. "Pozerá sa na ženy, ktoré sa rozhodujú, ako na nezodpovedné, respektíve ľahkovážne," povedal s tým, že to vo väčšine prípadov nie je pravda. Poslanci tiež kritizovali úpravu, aby žena rozhodujúca sa o potrate pre zdravotné dôvody musela mať dve nezávislé lekárske správy.

Všetky predložené návrhy zákonov majú podľa Marcinkovej za cieľ obmedziť alebo sťažiť prístup ženám k interrupciám a skrývajú sa za slová ako pomoc ženám. Návrhy tiež podľa nej využívajú veriacich na citlivú tému. V žiadnom z nich nerieši podľa nej najväčšie a najakútnejšie problémy. Interrupcie sú dnes podľa nej otázkou chudoby, takže začať treba práve jej riešením. Odmieta tendencie politikov, ktorí robia z potratovej témy politickú kampaň a vyzvala ich, aby svoju snahu na pomoc ženám mysleli úprimne.

🛒 [Všetko pre vaše zdravie na Pilulka.sk - kliknite tu:]

Nástroje na riešenie sú už podľa nej dávno známe. "Hovorme o silných sociálnych a prorodinných opatreniach, o ustavičnej práci na posilňovaní rovnosti žien a mužov, o dostupnej antikoncepcii hradenej z verejného poistenia, o dostatočnom počte miest v škôlkach a jasliach pre každé dieťa, aby mohla každá matka prísť naspäť na pracovný trh, byť zárobkovo činná a živiť svoju rodinu, o dostupnom bývaní," priblížila Marcinková, ktorá je vo vysokom štádiu tehotenstva.

Kritika potratov z SaS

Predtým novelu kritizovala predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Cigániková (SaS). Podotkla, že hovorí o umelom prerušení tehotenstva so zreteľom na ochranu plodu, pričom nehovorí o ochrane ženy. Podotkla, že z nej robí len schránku na vynosenie plodu a nestará sa o ňu pred, ani po pôrode. Negatívne vníma predĺženie povinnej čakacej 'doby' zo 48 na 96 hodín. Kritizuje aj potrebu dvoch posudkov pri podstúpení potratu pri nezdravom vývoji plodu. Poukázala na slabú dostupnosť lekárov a dlhšie čakacie lehoty.

Cigániková sa kriticky vyjadrila aj k ambícii predkladateľov zlepšiť finančnú situáciu žien zvažujúcich potrat. Poznamenala, že 800 eur je stále málo, či už sa rozdelí na dve časti, alebo nie. Znepokojuje ju finančná motivácia vyše 3000 eur pri dieťati s ťažkým vývojovým poškodením. "Keď má niekto takéto dieťa, tak majú dostávať pomoc pravidelne," poznamenala.

Vojtech Tóth (OĽaNO) reagoval tým, že zákon chce pomôcť ženám, aby mali viac času na rozhodnutie, či podstúpia interrupciu. Ján Herák (OĽaNO) podotkol, že cieľom zákona nie je obmedzovať prístup k potratom, ale pomôcť ženám, keď zvažujú umelé prerušenie tehotenstva z ekonomických dôvodov.

Novela z dielne OĽaNO obsahuje zmeny v sociálnych opatreniach pre ženy zvažujúce interrupciu či zmenu názvu umelé prerušenie na umelé ukončenie tehotenstva. Rovnako chcú zaviesť obsiahlejšie hlásenie o potratoch a žiadostiach o umelé prerušenie tehotenstva, a tiež predĺžiť lehotu pre ženy na rozmyslenie sa na 96 hodín. V parlamente sú aj dva návrhy z dielne ĽSNS, ktoré majú obmedziť prístup k interrupciám, a tiež návrh nezaradených poslancov.