Kedy si začala s kempovaním ty sama a prečo?

"Najväčšie nadšenie z kempovania sa u mňa objavilo až po narodení mojej prvej dcéry. To už som bola nabažená hotelmi a dovolenkami v hotelových rezortoch a začala som hľadať inú formu dovolenky. Náhodou sme vtedy išli za rodičmi môjho bývalého manžela, ktorí odišli karavanom na dovolenku. Bolo rozhodnuté - láska na prvý pohľad. Veľmi sa mi zapáčila tá uvoľnená atmosféra, ktorá v kempoch vládne a hlavne možnosť byť až do neskorého večera vonku a nie zatvorená na izbe. Musela som si ešte chvíľu počkať, než som stretla môjho druhého manžela, s ktorým sme sa zhodli, že nás nielen baví cestovanie, ale že kempovanie je tá správna forma dovolenky. Takže sme si kúpili obytné auto a odvtedy, teda už osem rokov, jazdíme a kempujeme."

 

Klára Hájek Velinská, zakladateľka all4camper.  Foto - all4camper.com

 

Kempovanie alebo tradičná dovolenka?

V čom je podľa teba kempovanie lepšie alebo horšie ako tradičné cestovanie s cestovnou kanceláriou či napríklad vlastným autom do apartmánov?

“Kempovanie je úplne iný životný štýl a určite už nepatrí medzi tzv. low cost dovolenky. Samozrejme, hlavne v Česku a na Slovensku, sa ešte nájdu zastaralejšie kempy, ale v Európe je čím ďalej, tým viac kempov, ktoré sa rovnajú alebo prevyšujú svojou ponukou služby a zázemie troj a viac hviezdičkových hotelov. Dnes je bežné, že kempy ponúkajú animačné programy, majú krásne bazény, množstvo služieb, sociálne vybavenie je perfektné, v zahraničí v chladných dňoch dokonca aj vyhrievané, nechýbajú fény, súkromné sprchy, kvety, wellness zóny a spa, detské kútiky a mnoho vecí, na ktoré sme zvyknutí z hotelov.

Keď idete do apartmánu, tak ste v uzatvorenom priestore, kým v dnešných kempoch máte nielen že prístup k prírode, večer urobíte barbecue a zároveň máte perfektné zázemie a častokrát aj komfort, ale deti sa môžu vonku pohybovať do nočných hodín a často si nájdu aj kamarátov - a zlepšia sa v cudzej reči. Dáva to rodine obrovský pocit slobody, ktorý môžu využiť ako sa im páči. To v apartmáne nezažijete.

A cestovné kancelárie? Dnes máme otvorené hranice, máme možnosť voľby a ak sa nám tam nepáči, môžeme sa posunúť ďalej. Prečo sa zväzovať pobytom v hoteli, ktorý často neodpovedá tomu, čo nám cestovná kancelária sľubovala.”

 

Foto - facebook  

 

Správajú sa ľudia pri kempovaní inak? 

“Ale ako! Niekedy si hovorím, že by väčšina ľudí mala kempovať celý rok, pretože keď to tak pozorujem, odhadzujú svoje predsudky, zabúdajú na svoju kariéru a vnímajú len ten okamih, čo je krásne. Ale aby som to nemaľovala len naružovo - nie je to pravidlo. Bohužiaľ sa medzi nimi nájdu takí, ktorí tento životný štýl či zmenu nepochopili a tam sa potom žiaľ stretávame s tým, že sa ráno nepozdravia a stále majú tendenciu správať sa ako v hoteli, kde sa hrajú na niečo, čím nie sú. Verím, že sa to časom zmení a ľudia sa prestanú skrývať za peniaze, majetok alebo kariéru, lebo to všetko sa pominie. Mimochodom, v kempoch som stretla  z veľkej časti veľmi bohatých ľudí, o ktorých by ste to nepovedali, správajú sa pokorne a sú nadšení. Pochopili, o čom sú priority.”  

 

Kempovanie v Česku.  Foto - all4camper.com 

Tipy na kempovanie

Ako veľmi je kempovanie populárne v Česku? 

“U nás je kempovanie na obrovskom vzostupe. Ľudia totiž pochopili, že im to dáva slobodu, že nemusia byť zatvorení v luxusných rezortoch, že si môžu pobyt aj užiť svoj pobyt aj byť v súlade s krásnou prírodou. Ten trend je u nás naozaj veľký a ja mám z toho radosť. Som presvedčená, že sa len tak nezastaví.”  

 

Ktoré oblasti sú túto sezónu najpopulárnejšie? 

“Ak to mám zhodnotiť z pohľadu toho, čo pozorujem na rôznych fórach a facebookových skupinách, ktoré sa venujú kempovaniu a karavaningu, tak, samozrejme, vedie Chorvátsko. To je stále populárne vďaka krásnemu moru. Na druhej strane, začíname sa viac obracať na sever, kde je stále viac kempov, ktoré ponúkajú aktívnu dovolenku a jedinečné zážitky. Sledujem, že stále viac Čechov jazdí do Poľska. Je to pochopiteľné, pretože, keď opustíte prihraničné oblasti zistíte, že Poľsko je dnes už úplne iné. Nie je to krajina trhov a “šušťákových súprav”, ale je to krajina, kde sa dnes turistický ruch neuveriteľne rýchlo rozvíja a my im to môžeme iba závidieť. Krásna príroda, pekne upravené miesta, rýchla renovácia pamiatok a čo ma baví najviac sú interaktívne múzeá, ktoré absolútne popierajú náš pohľad na klasické múzeá. Sú zábavné, poučné a čas tam veľmi rýchlo beží.

Ale nie je to len Poľsko, stále viac je populárne Nórsko, Litva, Estónsko, Holandsko. Je to dané hlavne tým, že tieto krajiny robia pre cestovateľov a kempovanie naozaj veľa a snažia sa ich maximálne zaujať - či zázemím alebo renováciou pamiatok, budovaním poznávacích trás. Kto by dnes ležal týždeň na rovnakej pláži, potrebujeme vyčistiť hlavu a na to je najlepšia relaxačná poznávacia dovolenka, nie?”  

 

Kempovanie v Nemecku.  Foto - facebook  

 

Kempovanie na Slovensku

V ktorých krajinách sú podľa teba najlepšie vybavené kempy? Kam by si určite poslala turistov a turistky?  

“Ak by som ich mala poslať do najlepšie vybavených kempov, tak by som ich poslala do Francúzska, Talianska, Rakúska a Nemecka. Ak by som ich mala poslať tam, kde chcú zažiť skvelé aktívne zážitky, tak by som ich poslala na sever. V každom prípade - smerom na juh sa kempy neuveriteľne zlepšili a nájdete tam všetko, čo vás napadne a po čom túžite,” 

 

Má už kempovanie priaznivcov aj na Slovensku?

“Dlhodobo sledujem situáciu v celej Európe a musím povedať, že ma mrzí, že Slovensko stále ešte neprišlo na to, na čo prišli ostatné krajiny. Trúfam si povedať, že ešte ani my v Česku tak nevnímame, že kempovanie dnes už nie je záležitosť trampov, či low costovej dovolenky, ale že si to môžeme perfektne užiť. Keď čítam mojich slovenských kolegov na fórach a občas s nimi diskutujem, tak sa dozvedám, že u vás je táto forma braná tak, ako u nás pred desiatimi rokmi. Ako niečo lacné. U vás má stále vyššiu hodnotu letieť do Egypta a byť zatvorený v rezorte, byť v atraktívnej destinácii, než hovoriť, že ste kempovali.

Mrzí ma to, ale som optimistka a verím, že sa aj vy s týmto trendom čoskoro zoznámite, dáte mu šancu a čiastočne sa s ním stotožníte. Priekopníkom držím palce a veľmi im fandím.” 

 

Kempovanie v Taliansku.  Foto - facebook  

 

Podľa článkov na webe si už bola kempovať aj na Slovensku? Odporúčala by si to?

“Slovensko je nádherná krajina, ktorú by som rozhodne odporučila. Škoda je, že u vás je nedostatok takých kempov, o ktorých som tu hovorila. Zrejme to odpovedá tomu, že u vás ste ešte kempovaniu neprišli na chuť. Keď to príde, budete rajom pre kempovanie, pretože ste krásna krajina a veľmi by som si priala, aby ste sa v tom vedeli predať. Určite máte, čo ponúknuť a cítim tu nevyužitý potenciál. Kto to prvý pochopí a začne s tým pracovať - vyhráva. To je môj pocit."

 

Kto kempuje viac, ženy alebo muži? 

“To je naozaj zákerná otázka, na ktorú sa nedá jednoznačne odpovedať, keďže sú nadšení muži, ktorí presvedčili svoje ženy, aby kempovali a naopak. V každom prípade som súkromne odpozorovala jedno - muž sa chce žene vždy zavďačiť, o to viac rodine, a ak to žena pochopí, tak muž neváha a všetko tomu podriadi. Málokedy je to naopak. Takže môj osobný názor je, že ženy stoja za týmto nastoleným trendom a muži im iba plnia želania, lebo ich spoločným cieľom je, aby bola rodina šťastná.”  

 

V čom by si kempovanie odporučila špeciálne ženám? 

“Ženám by som odporučila oslobodiť sa od rezortov a apartmánov a viac sa zamerať na prírodu. Tiež by som im odporučila na chvíľu sa zastaviť a zamyslieť sa - aké by mali byť najkrajšie prázdniny - tak nejako každá príde k záveru (alebo aspoň môj ročník), že to bolo u babičky na dedine. A s tým súvisí tá voľnosť. Prestaňme byť zviazané úzkosťami a dajme našim deťom pocit slobody a voľnosti ako sme mali my. To je strašne dôležité pre ich vývoj. Ani hotel ani rezort či apartmán ich v ničom neposunie. Naopak. Do budúcna ich zviaže a nedáva im pocit voľnosti.

A pokiaľ ide o partnerov - skúste si zájsť do krásneho a dobre vybaveného kempu. Ak nebudete riešiť maličkosti, tak zistíte, že to váš partnerský vzťah stmelí. Že je fajn si večer pri grilovaní posedieť, deti už spia a vy sa rozprávate a spomínate na to pekné. Toto myslenie vám hotel neotvorí. Naopak vás bude nútiť naháňať sa za niečím, čo vlastne možno ani nechcete. Skúste to.” 

 

Umyvárka v poľskom kempe.  Foto - facebook

 

Čo treba na kempovanie?

Máš na webe aj rubriku Ženy na cestách? O čom je? 

“Túto rubriku som založila nedávno a je ešte v zárodku. Má za cieľ dávať ženám na cestách rady nielen ako variť, ale ponúka témy, na ktoré majú na cestách čas. Plánujem, že to bude o knihách, rôznych obecných, ale aj dôležitých témach v ľahko napísaných odporúčaniach. Uvidíme, čo z tejto rubriky vyplynie, ešte je v plienkach."

 

Máš vlastnú facebookovú skupinu, pred dvoma rokmi si založila aj svoj vlastný web All4camper. Aké to má ohlasy? 

“Skupín na facebooku mám viac a každú som zakladala s jasnou víziou. napríklad kempovanie happy camping je naozaj pre všetkých milovníkov kempovania bez ohľadu na to, v čom kempujú. Je to dané hlavne tým, že si myslím, že jedného môže baviť karavaning, druhého stanovanie, tretieho bivakovanie. Ale to najdôležitejšie je, že si to užívame. Ďalšia skupina je zameraná na cestovanie v Poľsku, ktoré má veľký potenciál.

Musím povedať, že all4camper je moje dieťa a rozhodne môj splnený sen. Ešte pred ním som blogovala súkromne a musím povedať, že mi vtedy nenapadlo, že z toho bude takýto úspech. Ale pretože kempovanie a karavaning z celého srdca milujem, tak sa to asi podarilo. 

Svoj súkromný blog som zatvorila a založila all4 camper s jasnou víziou - poskytnúť maximum informácií o cestovaní, o kempovaní a karavaningu, ale iným štýlom, než sú bežné články. Preto sú vo väčšine mojich článkov aj tipy a odporúčania, kam cestovať v danej oblasti. Vďaka tomu sú to také malé itineráry. A zrejme sa to ľuďom páči, lebo jej návštevnosť stúpa. Za rok, čo som web spustila, dosahuje 50-tisíc návštevníkov mesačne, čo je myslím si, úspech.”