Zázračný všeliek na takéto situácie, bohužiaľ, neexistuje, napriek tomu ale nájdeme spôsoby, ako svoju kreativitu a produktivitu „nakopnúť“. Jedným z nich je správne vybavená pracovňa, ktorá sa stane vašou studňou inšpirácie.

1. Funkčnosť na prvom mieste

Aj keď dizajnová stránka je pri vybavovaní kancelárie nesmierne dôležitá, na prvom mieste by vždy mala byť funkčnosť. Dizajnová, ale v skutočnosti nepohodlná stolička skrátka nebude tou najlepšou voľbou. Naopak je potrebné vybrať ergonomický nábytok, ktorý bude pohodlný aj pri dlhodobom sedení. Dnešná ponuka je navyše natoľko pestrá, že aj ergonomický a plne funkčný kancelársky nábytok môže dobre vyzerať.

Funkčnosť by potom mala prestupovať kompletne celou pracovňou. Pokiaľ pri svojej práci často pracujete s tlačenými dokumentmi, nemali by chýbať úložné priestory. Je tiež potrebné mať po ruke všetko, čo na svoju prácu potrebujete.

2. Práca s farbami se vyplatí

O psychológii farieb v interiéri už toho bolo napísané viac ako dosť. Farby nás skrátka ovplyvňujú, a to nielen pozitívne, ale aj negatívne. Preto treba vyberať skutočne starostlivo. Neutrálne farby, ako sú šedá alebo biela, pôsobia elegantne a súčasne nijako nerušia od práce. Pokiaľ ale chcete skutočne povzbudiť svoju produktivitu, doplňte ich výraznejšími farebnými tónmi.

Červená zvýši kreativitu aj pracovnú výkonnosť, modrá podporí sústredenie a svetlo žltá dodá potrebnú energiu. Vyberajte si vždy len také odtiene, ktoré sú vašim očiam príjemné - a určite to s nimi nepreháňajte. Nie vždy je nutné vziať hneď do ruky valček a pustiť sa do maľby. Niekedy stačí pridať len pár doplnkov v danej farbe, aby bol výsledný efekt dostatočný a súčasne tak akurát príjemný.

2. Na umiestnení stola záleží

Umiestnenie stola často býva tým najväčším orieškom, pretože na jednu stranu nechceme sedieť v rohu miestnosti čelom k stene, na tú druhú nám zase vadia slnečné lúče dopadajúce priamo na monitor alebo do tváre. Jedným z najlepších riešení býva umiestnenie stola kolmo k oknu. Ideálne tiež je, keď od stola vidíte nielen von (to aby ste sa mohli odmeniť výhľadom a občas potrénovať oči pohľadom do diaľky), ale aj na dvere.

3. Rozsvieťte si

Denné svetlo je veľmi dôležité, nie vždy a všade nám ale stačí. Preto je potrebné vybaviť domácu pracovňu aj kvalitným osvetlením. Na prácu sa všeobecne odporúčajú žiarovky s bielou farbou, ktoré sa podobajú práve dennému svetlu.

Studené biele svetlo prirodzene zlepší vašu pozornosť aj produktivitu. Okrem hlavného osvetlenia potom môžete použiť aj lampičku, ktorú umiestnite priamo na stôl. Vždy platí, že žiadne zo svetiel by sa nemalo odrážať v monitore počítača.

4. Doplnky, ktoré zútulnia aj inšpirujú

Aby pracovňa nepôsobila príliš „sterilným“ dojmom, vneste do nej trochu svojej osobnosti. Najlepšie vám s tým pomôžu najrôznejšie doplnky a dekorácie. Tie nielenže priestor zútulnia, ale pri správnom výbere sa navyše môžu stať zaujímavým zdrojom inšpirácie. Siahnite po tapetách, obrazoch alebo samolepkách na steny s obľúbenými motívmi.

Pridať potom môžete aj vlastné fotky z ciest alebo iných, pre vás inšpiratívnych zážitkov. Zaujímavým riešením sú napríklad aj nástenné tabule, ktoré možno popísať citátmi obľúbených autorov, to-do listami alebo aj krátkodobými a dlhodobými cieľmi.