Francúzsko-španielsky módny návrhár Paco Rabanne, známy svojimi excentrickými návrhmi odevov a založením jednej z najznámejších značiek vôní na svete, zomrel v piatok vo veku 88 rokov.

Zomrel Paco Rabanne

Rabannovu smrť pre tlačovú agentúru AFP potvrdila materská spoločnosť jeho značky, ktorá uviedla, že "svojou radikálnou víziou módy poznačil celé generácie a jeho odkaz bude žiť naďalej". Rabanne sa stal známym vďaka svojej celosvetovo populárnej línii vôní, ako aj vďaka svojim výstredným názorom.

Navrhol aj ikonický kostým americkej herečky Jane Fondovej pre sci-fi film Barbarella z roku 1968 a šaty pre francúzske ikony Brigitte Bardotovú a Francoise Hardyovú. Rabanne začal svoju kariéru ako spolutvorca hnutia "vesmírneho veku" v móde 60. rokov spolu s návrhármi, ako bol Pierre Cardin.

Na snímke z 29. júla 1992 španielsky módny návrhár Paco Rabanne pózuje s modelkou v bielych šatách s kovovou čelenkou na predvádzacom móle po predstavení svojej kolekcie haute couture na sezónu jeseň-zima 1992-1993 v Paríži.  Foto - TASR/AP

Jeho prehliadka v roku 1966 mu priniesla okamžitú slávu, keď ohromil publikum "12 nenositeľnými šatami". "Vždy som mal dojem, že som urýchľovač času," napísal

Rabanne vyvolal chválu aj polemiku

Paco Rabanne v roku 2016. Rabanne sa narodil vo vojenskej rodine v španielskom Baskicku neďaleko mesta San Sebastián. Jeho otec bol plukovníkom republikánskej armády, ktorého v roku 1936 počas španielskej občianskej vojny popravili nacionalistické sily generála Francisca Franca, uvádza spravodajská stanica BBC News.

V roku 1966 založil vlastný módny dom Paco Rabanne, ktorý získal medzinárodné uznanie. Jeho návrhy vyvolali chválu aj polemiku. V roku 1999, po desaťročiach pôsobenia na pozícii jedného z najvýznamnejších inovátorov v módnom priemysle, Rabanne odišiel do dôchodku. Počas nasledujúcich 24 rokov sa na verejnosti objavoval už len zriedkavo.