Po dlhej a ťažkej chorobe zomrela dnes (20.11.2023) Martina Lubyová, akademička, vedkyňa a bývalá ministerka školstva. Mala iba 56 rokov. TASR o tom v mene rodiny informovala jej bývalá hovorkyňa Andrea Pivarčiová.

Podľahla rakovine pankreasu, ktorú jej lekári zistili nečakane, ešte pred pandémiou covidu. "Nepociťovala som žiadne príznaky. Cítila som sa dobre, športovala som. Ešte na jeseň som zabehla štafetu v tíme na podporu seniorského športu na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach a mala som v pláne pripraviť sa na polmaratón. Dokonca začiatkom roka som nabehala asi 150 km mesačne," povedala v rozhovore pre Šarm.

"Samozrejme, bol to pre mňa veľký šok, asi ako pre každého. Nechcelo sa mi veriť, že to môže byť pravda, cítila som sa dobre, ale výsledky vyšetrení hovorili jasne."

Zomrela Martina Lubyová

Lubyová bola ministerkou školstva za stranu SNS - od septembra 2017 do marca 2020 ako nominantka strany SNS a od novembra 2019 aj ako členka strany SNS. Do ministerského kresla sa dostala z funkcie zástupkyne riaditeľky Centra spoločenských a psychologických vied SAV po tom, čo minister Peter Plavčan (SNS) musel odstúpiť.

Lubyová riešila pochybné rozdeľovanie fondov z obdobia hospodárenia ministra Plavčana avšak aj jej rozdeľovanie stimulov na vedu zožalo kritiku opozície, ministerka však hlasovanie o dovolaní vo februári 2019 ustála.

Kauzy ministerstva školstva

Tesne pred odchodom z funkcie oznámila, že nepodpíše Kmotríkovi dodatok o navýšení ceny štadiónu. Vyhla sa tak škandálu svojej kariéry, keď tri týždne pred voľbami, nakoniec nepreposlala Kmotríkovi štátnych 90 miónov eur, ktoré jej poslal na účet ministerstva, minister za SMER-SD Ladislav Kamenický.

Lubyová sa odborne zaoberala trhom práce, migráciou, integráciou a celoživotným vzdelávaním. V rámci profesionálnej kariéry pôsobila na domácich i zahraničných pracoviskách, akými sú napríklad Národohospodársky ústav Českej akadémie vied v Prahe, Tinbergen Institute v Amsterdame, Institute fuer Hoehre Studien vo Viedni a OECD v Paríži.

Lubyová bola dcérou fyzika Štefana Lubyho, bývalého predsedu Slovenskej akadémie vied (1995 – 2009). Po odchode z politiky sa Lubyová vrátila naspäť na SAV, kde pôsobila na Prognostickom ústave Centra spoločenských a psychologických vied SAV.