Berlínska zoo prišla o svoju slávnu samicu medveďa ľadového. Medvedica menom Katjuscha uhynula vo veku 37 rokov a svojho partnera Knuta prežila o celé desaťročie. Katjuscha bola považovaná za najstaršieho ľadového medveďa v Európe.

Zomrela medvedica Katjuscha

Ako v pondelok informovala agentúra DPA, strážna služba zoo objavila medvedicino mŕtve telo v jej vonkajšom výbehu na Štedrý deň, 24. decembra. Ľadové medvede sa bežne dožívajú 25 až 30 rokov. Katjuscha mala problémy so srdcom a už dlhí čas potrebovala veterinárnu liečbu.

Katjuscha sa narodila v ZOO v meste Karlsruhe v roku 1984 a do Berlína prišla o rok neskôr. Vlastné potomstvo nemala. V berlínskej zoo žila v páre s Knutom, ktorý sa narodil 5. decembra 2006.

Katjuscha a slávny Knut

Jeho matka, medvedica Tosca, ho po pôrode odmietla a tak ho musel kŕmiť ošetrovateľ z dojčenskej fľaše. Medveďov pohnutý osud a roztomilý zjav z neho urobili miláčika nielen celého národa, ale aj sveta a Nemecko prežívalo doslova "knutomániu". Nemecko bolo preto v šoku, keď v roku 2011 náhle uhynul v dôsledku problémov s mozgom.

V druhej zoologickej záhrade v Berlíne - v Tierparku, ktorý sa nachádza vo východnej časti mesta a vlastní ho rovnaká firma - žijú ešte dva ľadové medvede.