Mladá slovenská etnologička a laická misionárka Emília Bihariová (36) zahynula v pondelok pri autonehode v tanzánskom regióne Tabora. V Tanzánii dlhodobo vykonávala dobrovoľnícku činnosť, v regióne robila aj vedecký výskum etnika Datogov ako doktorandka na Katedre etnológie a mimoeurópskych štúdií FiF UCM v Trnave. 

 

Emília Bihariová  (vľavo) s kurátorkou výstavy o škole v Tanzánii Janou Hvojnikovou. Foto TASR – Pavol Remiaš

 

Zomrela Emília Bihariová 

Podľa informácií Vatican News, na ktoré sa odvoláva portál aktuality.sk, bol príčinou nehody defekt. Emília zraneniam podľahla priamo na mieste. 

“Tento rok bol Svetový humanitárny deň venovaný ženám ako terénnym humanitárnym pracovníčkam, ktoré svoju misiu vykonávajú často v nebezpečných podmienkach nízkopríjmových krajín. Vážime si všetky ženy-Slovenky, ktoré sa s odvahou a nasadením venujú svojej misii. V rovnakom čase nás zasiahla správa o tom, že pri autonehode zomrela v tanzánskom regióne Tabora slovenská etnologička a laická misionárka, Emília Bihariová, ktorú mnohí z nás poznali. Za členov Platformy mimovládnych rozvojových organizácií vyjadrujeme rodine a blízkym Emi úprimnú sústrasť. Veľká strata…,” uviedla vo vyhlásení platforma.

 

Zomrela Emília Bihariová 

Emília Bihariová pochádzala zo Smoleníc a niekoľko rokov žila a pôsobila ako dobrovoľníčka v Tanzánii. V roku 2011 s ďalšou laičkou Zuzanou Ďuríkovou založila škôlku, školu a zdravotné stredisko v malej tanzánskej dedinke Shelui, ktorá fungovala vďaka podpore mnohých Slovákov. Obe dobrovoľníčky tam vyučovali miestne deti angličtinu. Emília Bihariová projekt predstavila aj na fotografickej výstave v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi v decembri 2013.