Dnes (16. októbra 2023) by oslávila 77. narodeninami. Deň pred nimi však herečka Suzanne Somersová zomrela. Predstaviteľka Carol z obľúbeného sitcomu Krok za krokom žila desaťročia s rakovinou. Ako jedna z prvých bojovala za rovnaké platy pre hercov a herečky.

Zomrela herečka Suzanne Somersová

“Suzanne Somersová zomrela pokojne doma, vyše 23 rokov mala agresívnu formu rakoviny prsníka,“ napísal jej priateľ R. Couri Hay vo vyhlásení zdieľanom herečkinou rodinou.

Suzanne Somersová mala rakovinu prsníka, ktorú jej prvýkrát diagnostikovali v roku 2001. Absolvovala lumpektómiu a ožarovanie, ale odmietla podstúpiť chemoterapiu. Bojovala aj s rakovinou kože.

V auguste tohto roku jej manžel Alan Hamel oznámil, že herečka znova bojuje s rakovinou.

Herečka bola zapálenou propagátorkou zdravého životného štýlu. Pri liečbe rakoviny odmietla chemoterapiu, pretože verila, že zabíja pacientov. Napísala knihu Knockout o alternatívnej liečbe tejto choroby, za čo ju kritizovala American Cancer Society.

Somersová účinkovala od 70. rokov v mnohých televíznych filmoch a seriáloch. Najviac ju preslávili seriály Three‘s Company (1977 – 1981) a Krok za krokom (1991 – 1998).

Bojovala za rovné platy pre herečky

V roku 1977, keď sa po niekoľkoročnej známosti vydala za producenta a televízneho moderátora Alana Hamela (87), začala hrať v seriáli Three's Company.

Stvárnila v ňom sekretárku Chrissy, stereotypnú hlúpu blondínku, ktorá zdieľala byt s budúcim kuchárom Jackom v podaní Johna Rittera (†54), a kvetinárkou Janet, ktorú si zahrala Joyce DeWittsová (74). Napriek tomu, že ich úlohy boli na rovnakej úrovni, Ritter dostával neporovnateľne vyšší plat ako jeho ženské kolegyne.

Somersová, ktorá dovtedy zarábala 30-tisíc dolárov za epizódu, chcela 150-tisíc dolárov, rovnako ako Ritter. Producenti ju vysmiali a navrhli jej navýšenie platu o 5 tisíc dolárov. Keď odmietla, po štyroch rokoch účinkovania, ju vyhodili.

Jej nedobrovoľný odchod zo seriálu bol silným odkazom všetkým ženám v Hollywoode, aby bojovali za rovnaké podmienky a výšku platov.

Desať rokov bola na tzv. televíznej „čiernej listine“ ako problematická žena, ktorá vyjednáva o honorároch. Ťažké obdobie sa skončilo až v roku 1991, keď ju obsadili do úlohy starostlivej mamy Carol v úspešnom sitcome Krok za krokom.

Somersová bola dvakrát vydatá. V roku 1965 sa vydala za Brucea Somersa, s ktorým mala syna Brucea Jr. Toto manželstvo sa skončilo v roku 1968. V roku 1977 si vzala moderátora Alana Hamela, s ktorým žila až do svojej smrti.