Do Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) priniesli ľudia desiatky kytíc, aby podporili riaditeľku ústavu Zuzanu Baťovú. Bývalý premiér a minister financií Igor Matovič opakovane zaútočil na riaditeľku ústavu, že spochybnila vakcínu Sputnik V, a preto sa dnes ňou na Slovensku neočkuje.

Zuzana Baťová a Matovič  

Kytice podľa agentúry SITA nosili ľudia osobne, niektoré prišli donáškovou službou. Podporu riaditeľke ústavu ľudia vyjadrovali po včerajšej tlačovej konferencii Matoviča, ktorý za dve hodiny spomenul jej meno 79-krát a ako povedal podľa Denníka N, Baťová „robí hanbu vede“.

"Po včerajších vyjadreniach ministra financií ma oslovili moje kamarátky, aby sme vyjadrili podporu pani Baťovej. Nemám rada, keď sa prejav politika stane osobným útokom, preto som sa rozhodla do iniciatívy zapojiť. Ľudia, a najmä ženy, pokojne prinášali kvety do budovy ŠÚKL. Bola to krásna demonštrácia slušnosti a ženskej spolupatričnosti ako odpoveď na ego a urážky zo strany pána Matoviča," uviedla pre Ženy v meste Lucia Čarná. 

Kvety pre Zuzanu Baťovú.  Foto - facebook

Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová čelí dokonca vyhrážkam smrťou, čím sa už začala zaoberať generálna prokuratúra. Ako povedala v telefonickom rozhovore pre Ženy v meste, ľudia na ňu pokrikujú na ulici a jej rodina cíti veľký tlak, preto sa musí na pár dní stiahnuť.

Za kvety sa však osobne poďakovala. „Strašne som rada, že sa zmobilizovala taká zdravá časť spoločnosti, ktorá vyvažuje tie nenávistné prejavy, ktorým čelím nielen ja, ale aj moji kolegovia. Veľmi si to vážime,“ vyhlásila.

Baťová a útoky Matovič

Podľa Matoviča Baťová zlyhala, keď spochybnila vakcínu Sputnik V a uviedla, že „podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať približne v 40 krajinách sveta, no tieto vakcíny spája len názov“. Ruská strana následne chcela podľa Matoviča vrátenie vakcín. Matovič kritizoval aj novinárov a prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorú označil za zaujatú. 

Na tlačovej besede sa však priznal, že zmluvu nečítal a že ruská strana požiadala o vrátenie zásielky Sputnika hlavne preto, že Slovensko za Sputnik nezaplatilo včas a nie preto, že ústav pre kontrolu liečiv požiadal o pretestovanie ruskej vakcíny necertifikované laboratórium.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv odsúil emocionálny a politický nátlak vyvíjaný zo strany ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) voči ústavu, jeho riaditeľke Zuzane Baťovej a jej rodine. Reakciu ŠÚKL na štvrtkové vyjadrenia Matoviča TASR poskytla hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková.

ŠÚKL podčiarkol, že nemôže zmeniť svoj odborný názor na vakcínu na základe verejných prieskumov, nátlaku ministra financií či vyhrážok, ktoré jeho vyjadrenia v médiách zo strany určitej časti spoločnosti podnecujú.