Prvá umelecké inštalácia z odpadu, projekcia na Tower 115, prvá spolupráca s kinom Lumiere, ale aj unikátna panoramatická videoinštalácia, ktorá bude okoloidúcich informovať o výsledkoch exit pollu z predčasných parlamentných volieb. Pozrite si program Bielej noci a nájdite si inštalácie, ktoré chcete vidieť.

O týždeň bude Biela noc v Košiciach 

Biela noc 2023 - program

Najväčší a najnavštevovanejší festival súčasného umenia na Slovensku Biela noc 2023, ktorý sa dnes začína v Bratislave, zmení hlavné mesto na živú galériu plnú monumentálnych objektov, interaktívnych inštalácií a živého umenia v podobe performancií autorov zo siedmich európskych krajín.

"Minulý rok sme boli dosť digitálni, tento rok sme mali chuť pracovať skôr s 'fyzičnosťou'. Máme pripravených mnoho monumentálnych objektov, sôch a rôznych intervencií či už vo verejnom priestore, alebo v špecifických interiéroch," uviedla pre TASR Zuzana Pacáková, umelecká riaditeľka festivalu.

Tento rok je v ňom výrazne zastúpená téma ekológie a klimatickej krízy, ale aj tolerancia medzi ľuďmi a s tým spojená vojna na Ukrajine. Témy vojny a obrany otvorí napríklad umelecké dielo Laca Saba, ktorý obsadí Hlavné námestie v Bratislave objektom inšpirovaným tvarom protitankovej hviezdice.

Biela noc bude mať takmer 50 zastávok

Takmer 50 umeleckých zastávok si môžete pozrieť od historického centra hlavného mesta po dunajské nábrežie. Vodná trasa povedie tento rok od vznikajúcej štvrte Eurovea City po Most SNP. Od dnes už stojí permanentka online i na mieste podujatia 20 eur. 

Na festivale Biela noc v Bratislave bude tiež prvá umelecká inštalácia z odpadu. Ako informuje manažérka externej komunikácie spoločnosti Odvoz a likvidácie odpadu (OLO) Zuzana Balková, poukáže na množstvo odpadov určeného na recykláciu, ktoré sa v Bratislave vyzbiera za jeden deň.

„Dielo Labyrint, ktoré bude súčasťou festivalu Biela noc Bratislava 2023, je vytvorené z takého množstva vytriedených plastov, kovových obalov a nápojových kartónov, aké sa v hlavnom meste vyprodukuje za jeden deň," uviedla Balková.

Ako dodala, autorka diela, architektka Elena Šoltésová, spolu s iniciátormi poukazuje na dôležitosť a zmysel správneho triedenia odpadu a zálohovania nápojových obalov. Pre návštevníkov je pripravená aj komentovaná prehliadka diela.

Prvá volebná Biela noc 

Biela noc sa prvýkrát prelína s termínom parlamentných volieb a ako to vyzerá, uvidíte na Námestí Nežnej revolúcie pred Starou tržnicou. Najsledovanejšia slovenská televízia Markíza, ktorá sa stala hlavným mediálnym partnerom Bielej noci, prinesie unikátnu panoramatickú videoinštaláciu. Tá bude okoloidúcich informovať o výsledkoch exit pollu z predčasných parlamentných volieb, a to bezprostredne po zatvorení volebných miestností.

Biela noc 2023 objavila aj nové lokality. Prvýkrát spolupracuje s kinom Lumiére, ktoré aktuálne sídli v budove Slovenskej národnej galérie, kde sa odprezentuje Pavilón CE ZA AR. Novinkou bude aj projekcia na Tower 115 v Bratislave, ktorá je obkolesená mrakodrapom a novými budovami.