Netreba dlho vysvetľovať, že dve poslankyne parlamentu nepredviedli v bare nič, čo by im pridalo body za slušnosť a inteligenciu. A to bez ohľadu na to, aká je pravdivá verzia fyzického útoku medzi Janou Bittó Cigánikovou a Romanou Tabak.

Oveľa dlhšie ale bude treba vysvetľovať, že takýto incident neznamená, že nepotrebujeme viac žien v politike. Lebo takýto povrchný komentár som si už stihla prečítať. Autor síce pripomína opitého Slotu, čo močil na terase, bitky poslancov, excesy Matoviča, ale až “bitku” dvoch žien označil za “totálnu žumpu, hodnú IV. cenovej”.

Načo viac žien v politike. A mužov? 

Autor z incidentu vydedukoval, že “obom poslankyniam sa nechtiac podarilo „vymazať“ aj argument v prospech väčšieho zastúpenia žien v politike. Ak sa predtým hovorilo, že ženy dokážu veci riešiť inak ako muži, bez zbytočných hádok a vyvolávania sporov, lebo sú prirodzene nekonfliktné, tak teraz prihrali na smeč všetkým konzervatívnym odporcom „genderu“ v politike. O nejakej kultúre a noblese v ich prípade nemôže byť ani reči,” toľko komentár.

Žiada sa opýtať, prečo neprijateľné správanie politikov a poslancov neviedlo komentátora k rovnakému argumentu, že teda nepotrebujeme vyššie zastúpenie mužov v politike, keďže je známe, že muži riešia veci z pozície moci a silného ega a uprednostňujú vlastné záujmy pred tými verejnými.

Verím, že ste si všimli, že tieto riadky sú rovnako plné predsudkov, stereotypov a nebezpečného zovšeobecňovania, ako tie predtým, len v opačnom garde.

Účasť na moci nie je za dobré správanie

Incident dvoch poslankýň by naopak mohol pomôcť zbaviť sa návyku rozmýšľať o politike takto povrchne a jednostranne. Žien má byť viac v politike nie preto, že sú krajšie, slušnejšie, múdrejšie a dostanú to za odmenu či slušné správanie sa.

Parlament má odzrkadľovať spoločnosť, v ktorej tvoria ženy 52 percent obyvateľstva a majú mať adekvátnu účasť na moci a rozhodovaní. Do parlamentu sa ich vo voľbách 2020 dostalo len 32, mužov bolo zvolených 118.

Žien je v politike permanentne menej a tak aj ich excesy budú viditeľnejšie, než pri ich mužských kolegoch. To znamená iba jedno - v politike potrebujeme viac slušných a kvalifikovaných politikov - žien aj mužov.

Vo výsledku preto netreba odpisovať celé ženské pokolenie, iba máme riešiť, či dať opäť hlas Bittó Cigánikovej a Romane Tabak. Diskutovať o tom, aké hlasovania a návrhy zákonov má za sebou Bittó Cigániková a aké statusy na sociálnych sieťach medzitým vytvorila Tabak.

Debata, či potrebujeme viac žien v politike sa často zvrhne spôsobom, že nie, lebo načo je nám ďalšia Záborská, Tomanová, Tabak či Belousovová. Ale keďže po Mečiarovi, Ficovi, či Slotovi naďalej volíme do politiky mužov, rovnakú šancu musia dostať aj ženy. Lebo tak ako u mužov, aj u žien platí, že niektoré budú prínosom a za niektoré sa budeme iba tíško hanbiť. Ale to nie je vec pohlavia.