Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou k potratovému zákonu. Predkladateľka návrhu zákona o pomoci tehotným ženám Anna Záborská (OĽANO) v pléne predniesla aj päť pozmeňujúcich návrhov. Zmeny avizovali aj ďalší poslanci OĽANO.

Šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) predložila celkovo 12 návrhov, ktoré majú obsahovať 30 zmien.

Záborská: Zmeny k lehote i reklame

Záborská predloženými zmenami navrhuje napríklad skrátenie pôvodne mienenej 96-hodinovej lehoty na rozmyslenie pre ženu pred potratom na 72 hodín. Zmenou chce tiež precizovať návrh tak, aby bolo jasné, že lehota sa vzťahuje len na ukončenie tehotenstva na požiadanie.

Zmeniť chce Záborská i oblasť v návrhu týkajúcu sa reklamy. Po zmene má byť zrejmé, že reklamou nie je napríklad to, že ošetrujúci zdravotník informuje pacienta o účele, povahe, následkoch i rizikách poskytnutia starostlivosti a podobne.

Poslanci pokračujú v utorok 

Do diskusie k potratovému zákonu je prihlásených ešte viac ako desať rečníkov. Pokračovať preto bude aj nasledujúci týždeň. Poslanci sa zídu opäť v utorok (9. 11.) o 9.00 h ráno.Poslanci ukončil deň diskusiou k potratom, A. Záborská predniesla zmeny