Novelu potratového zákona, ktorú do Národnej rady (NR) SR predložil poslanec Martin Čepček (OĽANO), nezaradí predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) do programu septembrovej schôdze. Informoval o tom v piatok po spoločných raňajkách s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou a premiérom Igorom Matovičom (OĽANO).

Kollár považuje zákon o potratoch za dostatočný

"Tento návrh zákona nezaradím na rokovanie, tým pádom sme vyriešili tento problém," povedal Kollár s tým, že v oblasti hodnotových otázok víta riadený proces aj naprieč koalíciou. Dodal, že v kultúrno-etických otázkach majú poslanci Sme rodina voľnú ruku. Osobne považuje aktuálnu úpravu za dostatočnú.

"Máme iné problémy, ako to teraz hrotiť a polarizovať spoločnosť. Určite sa treba touto témou zaoberať, je to vážna téma, ale vráťme sa k tomu, keď vyriešime pandémiu, ekonomickú krízu, keď nastavíme systémy v štáte, odbúrame korupciu a zvládneme rekonštrukciu polície, justície a prokuratúry," uviedol.

Premiér ocenil aktivitu konzervatívnych zákonodarcov, ktorí už na minulej schôdzi predložili návrh so zámerom pomôcť ženám zvažujúcim potraty. Hovorí o umiernenom spôsobe. Na druhej strane ho mrzí, že individuálny poslanec ich klubu si myslí, že keď pôjde s bubnom na zajace, niečo vyrieši.

"Osobne si myslím, že iba tej téme ublíži a ublíži práve tým najzraniteľnejším, a to nenarodeným deťom, ktoré sú vystavené napospas ťažkým rozhodnutiam ich matiek," povedal. Úlohou politikov je podľa jeho slov zabezpečiť, aby ženy na Slovensku nepodstupovali potraty len preto, že si netrúfnu uživiť ďalšie dieťa.

Čaputová: Chrániť hranicu ústavnosti

Prezidentka po raňajkách informovala, že tejto téme sa venovali zatiaľ len všeobecne. "Mojou úlohou a rolou je chrániť hranicu ústavnosti, ktorá môže byť prekročená každou právnou úpravou vrátane tejto," povedala. Hoci bol do parlamentu opätovne predložený takýto návrh, podľa jej slov sú zároveň avizované rôzne pokusy a snahy ho modifikovať, či už zo strany rezortu zdravotníctva alebo poslancov koalície.

Čepček patril v júli k 18 koaličným poslancom, ktorí podporili kotlebovský návrh na sprísnenie, respektívne takmer zákaz interrupcií podľa poľského vzoru. V piatok minulý týždeň sa podobný návrh rozhodol pretlačiť sám ako vlastný návrh. S nikým z poslaneckého klubu to nekonzultoval. 

Podľa koaličnej zmluvy môžu poslanci a poslankyne predkladať vlastné návrhy týkajúce sa ochrany života, ale musia ich predtým predložiť na rokovanie koaličnej rady. To Čepček neurobil.

 Koaličná SaS namietala, že návrh predložil poslanec v rozpore s rokovacím poriadkom, keďže návrh v podobnej veci plénum odmietlo v júli tohto roka a neuplynula tak povinná šesťmesačná lehota.

Predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Cigániková (SaS) označila jeho postup sa nekorektný voči ženám, koaličným partnerom, ale aj voči samotným poslancom OĽANO.