V hniezde záchrany v Bratislave našli mŕtveho novorenca, chlapčeka si niekoľko dní nikto nevšimol. Polícia začala trestné stíhanie vo veci usmrtenia.

TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Jana Šimunková. Podľa viacerých zdrojov zlyhala na hniezde záchrany signalizácia.

Prípadom sa zaoberajú policajti Okresného riaditeľstva Policajného zboru Bratislava III. "Vo veci vykonávajú všetky potrebné procesné úkony, ktorých cieľom je náležité objasnenie tejto udalosti," spresnila. S prihliadnutím na citlivosť prípadu polícia v tomto štádiu konania neposkytuje bližšie informácie.

Chlapčeka si nikto nevšimol 

Podľa informácií TV JOJ bolo novorodeniatko mužského pohlavia v detskom inkubátore odložené niekoľko dní. "Boli tam už nejaké pokročilejšie zmeny. Ostatné sa určí na súdnej pitve. Z vonkajšej obhliadky neboli viditeľné žiadne známky násilia," vyjadril sa koroner Martin Balko.

Chlapčeka si pravdepodobne nevšimol nikto, pretože podľa viacerých zdrojov TV JOJ zlyhala na hniezde záchrany signalizácia. Ide o zariadenie, ktoré má personálu hlásiť každý pohyb v inkubátore. Dokonca je miestnosť vybavená aj monitorovacou kamerou. Údajne v tom čase nič z toho nefungovalo.

O hniezda sa musí starať nemocnica

Ľútosť nad tragédiou vyjadrilo aj občianske združenie (OZ) Šanca pre nechcených, ktoré je iniciátorom hniezd záchrany v SR. Príčiny nešťastia si nevie vysvetliť. Poukazuje na to, že od roku 2004, keď bol na Slovensku zriadený prvý takýto inkubátor, sa nič podobné nestalo.

"Nevieme, čo sa vlastne udialo, a nemáme inú možnosť, než si počkať na oficiálne výsledky vyšetrovania," konštatuje združenie v stanovisku, ktoré má TASR k dispozícii.

Združenie zároveň poukazuje na to, že nemocnica, ktorej je hniezdo záchrany darované, sa zaväzuje starať nielen o dieťa, ale aj funkčnosť a hygienu samotného hniezda.

Hniezda záchrany vylepšovali

Zabezpečenie funkčnosti systému spočíva v pravidelnom overovaní funkčnosti, teda v overovaní toho, či sa po každom otvorení hniezda rozozvučí alarm na novorodeneckom oddelení, čo je pre personál nemocnice signál počkať päť minút a následne hniezdo skontrolovať.

"Pred vyše dvomi rokmi sme technicky vylepšovali hniezda záchrany tým, že sme ich napojili na kamerový systém, takže každá nemocnica môže sledovať vnútro hniezda (položené dieťa) aj cez kameru, ktorú môže nechať viditeľnú na ploche počítača pri 24-hodinovej službe na novorodeneckom oddelení a má možnosť neustále periférne sledovať hniezdo záchrany zvnútra," zdôraznilo združenie.