Po tom, ako ju chytili s konopným olejom na moskovskom letisku, prežila desať mesiacov v ruskom väzení. Napokon ju Rusi vymenili za Obchodníka so smrťou. Skúsenosť, ktorú má americká basketbalistka Brittney Grinerová (32) za sebou, nie je zďaleka jedinou krízou, ktorú prežila. Táto jej však poznamenala život dramaticky.

"Posledných desať mesiacov bol neustály boj. Siahla som si na dno, aby som si udržala vieru a vaša láska ma držala na nohách. Z hĺbky srdca vám všetkým ďakujem za pomoc," napísala dvojnásobná olympijská víťazka v obsiahlom emotívnom odkaze, prvom po návrate do vlasti.

Uviedla, že chce opäť hrať. "Mám v úmysle hrať v tejto sezóne WNBA za Phoenix Mercury. Tým, že to urobím, budem môcť osobne poďakovať všetkým z vás, ktorí ma hájili, písali a postovali," dodala. Phoenix začína sezónu májovým duelom s Los Angeles Sparks.

Grinerová lámala v basketbale rekordy

Talentovaná športovkyňa sa narodila 18. októbra 1990 v texaskom Houstone. Má ešte troch súrodencov. Ako študentka sa vyznala v počítačoch, naučila sa opravovať autá a stala sa fanúšikom televízneho programu Military Channel. „Vždy som chcela byť pri letectve,“ povedala vtedy. „Ale myslím, že som tie stíhačky prerástla. Nerobia ich pre mňa dostatočne veľké.“

Ku športu ju to ťahalo už od malička, na strednej škole najprv začala s volejbalom. Neskôr sa pridala ku chlapčenskému basketbalovému tímu, s ktorým začala trénovať. Jej talent bol nesporný a už ako stredoškoláčka prepisovala rekordy.

V roku 2009 ju prestížny Rivals.com označil za najlepšiu stredoškolskú basketbalistku. V roku 2013 sa stala profesionálnou basketbalistkou a draftoval ju tím Phoenix Mercury. Tomu ostala verná doposiaľ. Grinerová je jedinou americkou basketbalistkou NCAA, ktorá dosiahla 2000 bodov a zablokovala 500 striel. Získala dve zlaté olympijské medaily (2016 a 2021), je šampiónkou NCAA, má zlatú medailu zo Svetového pohára FIBA a z majstrovstiev WNBA.

Americká basketbalistka Brittney Grinerová.  Foto - TASR/AP

Málokto pochybuje, že práve ona zvýšila popularitu ženského basketbalu v USA. Aj tak pocítila, že platy ženských basketbalových hviezd sú neporovnateľné s mužskými. S  mnohými špičkovými hráčkami tak začali hrať od roku 2014 basketbal v mimosezóne aj v Rusku. Kým jej základný plat vo Phoenix Mercury bol maximálne 227 900 dolárov ročne, v Jekaterinburgu dostala za sezónu závratný milión dolárov.

Grinerová a jej coming out

Brittney Grinerová neprepisovala len dejiny basketbalu, s rovnakým nasadením a otvorenosťou prezentovala ja svoje názory a postoje. V roku 2013 sa otvorene priznala k lesbickej orientácii a vzápätí získala zmluva s globálnou firmou Nike. Bol to prvý prípad, keď spoločnosť podpísala spoluprácu s otvorene homosexuálnym športovcom.

Prezradila aj to, že keď to ešte ako tínedžerka povedala rodičom, jej otec, vojnový veterán z Vietnamu, to prijal veľmi zle. V interview pre SI.com dokonca priznala, že bola v detstve šikanovaná. „Je to ťažké. Vyberú si vás, pretože ste iná. Moja výška, sexualita, všetko...,“ povedala 206 centimetrov vysoká Američanka.

Počas svojej kariéry sa aj kvôli tomu veľmi zasadzovala za prácu s deťmi ako prevenciu šikanovania. „Ľudia hovoria, že možno prelomím bariéru a vyšliapem cestu, ja sa však len snažím pomôcť, aby to ďalšie generácie nemali také ťažké,“ povedala pre magazín People.

Grinerová niekoľkokrát plnila aj stránky bulvárnych médií. Hlavne počas svojho búrlivého vzťahu s inou basketbalistkou. S Glory Johnsonovou sa zasnúbila v roku 2014. O rok neskôr boli do ich domu na okraji Phoenixu privolané policajné zložky. Po tom, ako sa pohádali, došlo aj ku bitke a obe športovkyne boli zranené. Úrady ich obvinili ich z výtržníctva a ublíženia na zdraví.

Proces v Rusku

Zdalo sa, že nezhody zažehnali, keďže sa o mesiac neskôr vzali. Neprekážalo im ani to, že ako trest dostali niekoľko zápasový dištanc a Grinerová musela chodiť aj do poradne pre domácich násilníkov. O pár týždňov prišla Johnsonová s vyhlásením, že so svojou manželkou čaká dvojičky. Žiadna idylka sa však nekonala, Grinerová totiž požiadala o anulovanie sobáša. Súd ho zamietol a po tom, ako jej manželka predčasne porodila, jej nariadil platiť na dcéry výživné. Definitívne sa rozviedli až v roku 2016.

Grinerová potom v roku 2018 ohlásila zásnuby s Cherelle Watsonovou. Povedali si svoje áno v júni 2019 a Cherelle si vzala Grinerovej priezvisko. Vo vzťahu sú dodnes a Cherelle ju podržala aj počas najťažšieho obdobia v jej živote.

Vo februári tohto roku totiž Brittney cestovala do ruského Jekaterinburgu, aby sa pridala k svojmu tímu. Na letisku v Moskve jej v batožine našli konopný olej, ktorý používala do elektronickej cigarety. Olej, určený na liečebné účely, je v USA povolený, no Rusko má celkom iné zákony. Obvinili ju preto z pašovania drog. Nepomáhalo tvrdenie, že konope jej predpísali lekári na tíšenie chronických bolestí.

Grinerová priznala svoju vinu, no povedala, že v žiadnom prípade nešlo o zlý úmysel. V sezóne vraj marihuanu neužívala, bola si vedomá, že by jej hrozila diskvalifikácia. Olej si zbalila zrejme omylom. Dôvodom jej údajne omámeného stavu na letisku v Moskve mal byť dlhý let a tiež nedávne prekonanie ochorenia COVID-19.

Ruské súdy však boli neúprosné a v auguste, po niekoľkých mesiacoch súdnych konaní, si Brittney vypočula ortieľ – vinná - deväť rokov väzenia. Hviezdna športovkyňa putovala do trestaneckej kolónie, kde vládnu naozaj kruté podmienky.

Grinerová sa vo väzení nevzdala

Podľa jej právnikov bola veľmi silná a všetko znášala celkom dobre. Nečudo, vrcholový šport človeka pripraví na rôzne tvrdé situácie. Bola však veľmi nespokojná s tlmočením a ešte v čase pobytu vo väznici sa sťažovala na krátku posteľ. Tiež mala malú celu, a pri jej výške sa jej tam nedalo cvičiť. Sťažovala sa aj na nedostatočné športové vybavenie, nevhodné pre vrcholovú športovkyňu. V pohybe sa snažila udržiavať najmä vďaka prechádzkam, ktoré jej boli umožnené.

Po presťahovaní do kolónie musela spolu s ostatnými väzenkyňami osem hodín pracovať. Išlo o šitie, práce v kuchyni alebo upratovanie. Dokonca sa musela vzdať svojich charakteristických dredov. Chladné podnebie spôsobovalo, že vždy keď si umyla vlasy, tak ochorela. Nevzdala sa. Keď Grinerová neuspela s odvolaním, skúsila sa zachrániť inak.

O pomoc požiadala samotného amerického prezidenta Joea Bidena, ktorému poslala list. Podľa amerických médií mu napísala: „Mám strach, že tu ostanem naveky.“ Biely dom sa hviezdnej hráčky zastal a vyrokoval jej výmenu s ruským obchodníkom so zbraňami Viktorom Butom. Ten si v Spojených štátoch odpykával 25-ročný trest. Väzňov si krajiny vymenili v Abú Zabí v Saudskej Arábii začiatkom decembra.

Americký prezident Biden sa potom postavil pred verejnosť s jasnou správou: „Uplynulé mesiace boli pre Brittney peklo a ja som rád, že môžem povedať, že je v celkom dobrom rozpoložení,“ citovala ho televízia CNN. Výmena zločinca, ktorý dostal prezývku Obchodník so smrťou, za športovkyňu pobúril mnohých, ktorým sa to nezdá férové. Grinerová totiž ani zďaleka nie je jedinou Američankou, ktorá si odpykávala trest v ruskom väzení.

Po prílete z Ruska ju previezli na lekársku prehliadku do vojenskej základne Fort San Houston v texaskom San Antoniu. Domov sa zatiaľ nechystá, spolu s manželkou naďalej býva na základni. Svetové médiá priniesli informáciu, že už aj prvý raz trénovala s loptou. Vo väzení o ňu nejavila záujem a údajne na basketbal vôbec nemala chuť.

„Darí sa jej dobre. Zdá sa, že to zvládla až neuveriteľne,“ povedala jej agentka Lindsay Kogawaová Colasová. Priznala však, že pre Grinerovú zrejme nebude celkom jednoduché vrátiť sa opäť do bežného života. A nie je ani isté, aká bude jej basketbalová budúcnosť.