Rusko prepustilo väznenú americkú basketbalistku Brittney Grinerovú výmenou za ruského obchodníka so zbraňami Viktora Buta, ktorý si odpykával väzenský trest v USA. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AP, ktorá sa odvoláva na amerických predstaviteľov.

Grinerová dostala 9 rokov za konopný olej

Prepustenie Grinerovej následne potvrdil aj americký prezident Joe Biden. "Je v poriadku, nachádza sa v lietadle. Je na ceste domov," oznámil na Twitteri.

Grinerová je dvojnásobná olympijská víťazka a v Rusku ju zadržali vo februári, keď pri colnej kontrole na moskovskom letisku v jej batožine našli konopný olej do elektronických cigariet.

Basketbalistka v novembri nastúpila do ruskej trestaneckej kolónie, kde si mala odpykať deväťročný trest za pašovanie drog.

Prezident Biden čelil silnému tlaku

Viktora Buta, prezývaného "Obchodník so smrťou", zatkli v marci 2008 v Thajsku v rámci operácie amerických bezpečnostných síl. V roku 2012 ho americký súd odsúdil na 25 rokov väzenia. 

Podľa agentúry AP rozhodnutie Bidena schváliť prepustenie Buta, prezývaného Obchodník so smrťou, ukazuje, akému tlaku čelila americká administratíva v súvislosti so snahami o prepustenie Grinerovej.

Cherelle Grinerová, manželka Brittney Grinerovej, v Bielom dome spolu s americkým prezidentom Johnom Bidenom, 8. decembra 2022. Foto - AP

"Dnes je moja rodina celá," povedala Cherelle Grinerová, manželka prepustenej basketbalistky. Zároveň však vyzvala na prepustenie bývalého príslušníka námornej pechoty USA Paula Whelana. Ten bol v Rusku odsúdený za špionáž na 16 rokov väzenia s vysokým stupňom stráženia. Podľa jeho právnika sa Whelan stále nachádza vo väzení a pokračuje dialóg o jeho prepustení v rámci výmeny väzňov.