Speváčka Celine Dion svojim fanúšikom pred rokom na svojom Instagrame oznámila, že trpí zriedkavým ochorením stiff-person syndrome, v preklade syndróm stuhnutého človeka. A choroba nemilosrdne postupuje. 

Choroba, ktorou 55-ročná speváčka trpí, postihuje iba jedného až dvoch ľudí z milióna, častejšie ženy. Väčšinou nastupuje okolo 45. roku života. Jej diagnostika je náročná a špecifický liek v súčasnosti neexistuje, preto sa liečia iba príznaky. Neliečená choroba môže spôsobiť úplné znefunkčnenie človeka až smrť. 

Celine Dion nemá pod kontrolou svaly

Jej sestra Claudette Dion potvrdila, že sa má horšie a nemá kontrolu nad svojimi svalmi.

„Tvrdo na sebe pracuje, ale nemá kontrolu nad svojimi svalmi. Láme mi to srdce, bola vždy taká disciplinovaná,“ povedala speváčkina sestra Claudette kanadskému serveru 7 jours.

„Hlasivky sú svaly a srdce je tiež sval. To je to, z čoho mám najväčší strach. Pretože je to jeden prípad z milióna, vedci nevykonali toľko výskumov, pretože to nepostihlo toľko ľudí. Ale všetci jej držíme palce a som rada, že sa o ňu ľudia zaujímajú.“

Celine Dion zrušila turné

Speváčka pre chorobu musela zrušiť európsku časť svojho turné s názvom Courage World Tour. Mala odštartovať 26. augusta 2023 v Amsterdame a trvať až do jari 2024. Speváčka plánovala odohrať 42 koncertov naprieč Európou. Mali by sme možnosť vidieť ju aj v Prahe, Budapešti a Viedni. Väčšiu časť turné stihla odohrať pred pandémiou v severnej Amerike. Počas pandémie debutovala ako herečka vo filme Love Again (Znovu sa zamilovať). 

“Je mi to tak ľúto, že vás všetkých opäť musím sklamať,” napísala Celine. “Veľmi tvrdo pracujem, aby som znovu získala silu, ale koncertovanie môže byť veľmi náročné, aj keď ste na 100 percent zdraví. Nie je voči vám fér stále rušiť koncerty, ale aj keď mi to láme srdce, bude to tak najlepšie, kým budem opäť naozaj pripravená stáť na pódiu. Chcem, aby ste všetci vedeli, že sa nevzdávam,” vyznala sa herečka svojim fanúšikom.

Medzi prejavy choroby patria spazmy, teda náhle svalové kontrakcie, vyvolané napríklad emóciou, sluchovým podnetom alebo pohybom. Pacienti môžu mať stuhnuté svaly, neobvyklý postoj tela a ďalšie príznaky. Neznáme ostávajú aj príčiny, prečo sa ochorenie vyvinie.

Speváčka informovala o svojej chorobe verejnosť prvýkrát v decembri 2022. Vo videu na Instagrame hovorí, že jej zdravotné ťažkosti trvajú dlhšiu dobu. “Nanešťastie tieto spazmy ovplyvňujú všetky aspekty môjho každodenného života. Spôsobujú mi ťažkosti s chôdzou a nedovoľujú mi používať hlasivky tak, ako som pri speve bola zvyknutá,” povedala hviezda. “Jediné, čo viem, je spievať. To som robila celý život a to milujem najviac.”

Celine Dion a jej manažér a manžel

Celine Dion sa narodila 30. marca 1968 v mestečku pri Montreale ako najmladšie štrnáste dieťa svojich rodičov. Dionovci boli hudobnícka rodina a so svojou skupinou koncertovali v okolí. Celinina mama si skoro všimla jej obrovský spevácky talent a poslala jej nahrávku manažérovi Rénemu Angélilovi. Celine mala vtedy 12 a René sa stal jej manažérom. 

V roku 1994 sa vzali v bazilike Notre-Dame v Montreale. Celin Dion priviedla na svet dvojičky ako 42-ročná po piatich neúspešných pokusoch o umelé oplodnenie. Päťnásobná držiteľka Grammy už mala vtedy 9-ročného syna René-Charlesa. O otehotnení vtedy povedala, že bolo „emocionálne ťažké“. 

O šesť rokov neskôr jej manžel a otec jej detí Rene Angélil zomrel po dlhom boji s rakovinou. Manželmi boli 22 rokov. Celý čas bol aj jej manažérom, pričom jej rozprávková kariéra ukazuje jeho vynikajúci cit pre dobré rozhodnutia.

Speváčka nahrala desiatky albumov a získala desiatky ocenení. Medzi nimi 5 cien Grammy, 4 zápisy v Guinessovej knihe rekordov aj hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy.

Spievala pápežovi a vyhrala Eurovíziu

Ako 16-ročná spievala na olympijskom štadióne v Montreale pápežovi Jánovi Pavlovi II. V dvadsiatich vyhrala Eurovíziu. Ako 24-ročná získala prvú cenu Grammy a prvého Oscara za pieseň k filmu Kráska a zviera a prvýkrát vystúpila na oscarovom galavečeri. The Wall Street Journal vtedy napísal, že “je to hlas, aký sa narodí raz za generáciu”.

Celine Dion spievala najprv iba v rodnej francúzštine. Kvôli vstupu na americký trh sa musela naučiť bez prízvuku po anglicky. Ani potom neprestala vydávať aj albumy vo francúzštine.

V 90-tych rokoch jej piesne lámali svetové reblíčky počúvanosti a predávala milióny kópii svojich albumov. Jej 18-ty album Let’s Talk About Love obsahoval zrejme jej najslávnejšiu pieseň My Heart Will Go On. Za titulnú pieseň k veľkofimu Titanic získala svojho druhého Oscara.

Dvakrát žila v Las Vegas, kde sa večer čo večer predstavovala so svojou šou v Ceasar Palace a vypredávala hľadisko. Jej svetového turné v roku 2008 sa zúčastnili 3 milióny divákov.

Zatiaľ posledný album Courage vydala v roku 2020.

Na verejnosti sa speváčka naposledy objavila takmer po roku 31. októbra so svojimi synmi na zápase NHL v Los Angeles.