Nádherné výhľady do okolia, zábava, poučenie, adrenalínové a interaktívne prvky, tobogany aj unikátna vyhliadka Skywalk – to všetko ponúkajú chodníky v korunách stromov v Českej republike. Otvorené sú po celý rok a sú bezbariérové, takže sú ideálnym tipom na výlety aj pre rodiny s kočíkom alebo aj pre vozíčkarov.

Samozrejme, až to situácia opäť dovolí, zatiaľ sa môžete aspoň pokochať fotografiami a načerpať inšpiráciu.

Pozrite si krásne fotografie chodníkov (stezky) v korunách stromov v Česku - fotogaléria tu: 

Stezka Valaška v korunách beskydských stromov

Najmladším prírastkom do rodiny chodníkov v korunách stromov je Stezka Valaška v Beskydoch, ktorá sa pre návštevníkov otvorila počas januára 2019. Nájdete ju pri hornej stanici lanovej dráhy na Pustevnách, približne 250 metrov od lanovky smerom k vrcholu Tanečnica.

Nadzemná časť chodníka je dlhá 610 metrov, nasleduje lesný úsek a zvyšok tvorí chodník na 22 metrov vysokú kaskádovitú vežu. Súčasťou chodníka je unikátna sklenená vyhliadková plošina Skywalk a 150 metrov dlhý zavesený „himalájsky“ chodník.

Stezka Valaška.  Foto - archív stezky

Pri výstupe na vrchol sú odpočivárne s lavičkami. Po výstupe na najvyšší bod vo výške 1099 metrov nad morom vás čaká nádherný výhľad do ďalekého okolia. Uvidíte Štramberskú trúbu, letisko, Ostravu, Havířov, Lysú horu a v dohľade je aj Poľsko. Za dobrého počasia je možné dohliadnuť aj na Jeseníky či Veľkú Fatru.

Chodník korunami stromov Krkonoše

Chodník korunami stromov na okraji Janskych Lázní v Krkonošiach vznikol v roku 2018. Vyhliadková veža, ktorá ponúka rozhľady na okolité stromy aj na Janské Lázně, je vysoká 45 metrov, vodorovná časť chodníka sa nachádza vo výške 24 metrov. Po trase medzi korunami stromov prejdete 1 511 metrov, dole sa dá dostať toboganom. Celý areál je bezbariérový.

Krkonošský chodník korunami stromov má svoje čaro v tom, že návštevníkov zavedie aj do podzemnej časti. Tam majú možnosť študovať mikrosvet pôdy od koreňov po najmenšie živočíchy. Dozvedia sa tu všetko o živote pod povrchom, o vlastnostiach pôdy a na vlastné oči tu tiež uvidia spletitý koreňový systém krkonošského lesa. Naopak, nad zemou budú stúpať do výšky až 23 metrov.

Chodník Krkonoše. Foto - Martin Veselý, CzechTourism

Asi v dvoch tretinách chodníka láka k výstupu vyhliadková veža, ktorá je vysoká 45 metrov. Nadol sa potom návštevníci môžu zviesť na suchom tobogane, ktorý má vyše päťdesiat metrov.

Chodník v oblakoch nad Dolnou Moravou

Dolná Morava už dávno nie je len zimné lyžiarske stredisko pod Králickým Sněžníkom. Postupne tu vyrastá rozsiahly areál, ktorý ponúka viacero zaujímavostí, často inde nevídaných. K tým celoročným patrí bobová dráhu U Slona alebo horúca novinka – Mamutia horská dráha.

Hlavným lákadlom však zostáva Stezka v oblacích. Unikátna 55 metrov vysoká stavba vyrástla v blízkosti chaty Slaměnka neďaleko hornej stanice lanovky Sněžník v nadmorskej výške 1 116 metrov v roku 2015 a svojím tvarom má pripomínať let nočného motýľa.

Na vrchol chodníka v oblakoch sa dostanete po drevených chodníčkoch, ktoré sa rôzne prepletajú a míňajú; po tej najširšej však pohodlne vyjdete aj s kočíkom alebo invalidným vozíkom. Kto má rád zábavu a dobrodružstvo, ten si užije odpočinkovú sieť, prielez sieťovým rukávom z jedného poschodia lávky na druhé.

Chodník v oblakoch nad Dolnou Moravou. Foto - Horský resort Dolní Morava

Tí odvážnejší môžu k ceste dole použiť tobogan s okienkami, ktorý ich bezpečne privedie až k samotnému úpätiu rozhľadne. Z vrchu chodníka sa otvorí výhľad na Králický Sněžník s údolím rieky Moravy, v diaľke zahliadnete aj hlavný hrebeň Jeseníkov alebo Krkonôš. Z informačných tabúľ sa dozviete zaujímavosti o okolí, histórii tunajšieho údolia a o mrakoch ako meteorologickom jave.

Chodník v korunách stromov na Lipne

Čím sa môže pochváliť chodník korunami stromov na Lipne? Predovšetkým tým, že vznikol ako úplne prvá takáto atrakcia v Českej republike, a to už v roku 2012. Hlavnou devízou lipenského chodníka sú skvelé výhľady na Šumavu a na Lipenské jazero, a keď sa pošťastí, tak aj na vzdialené vrcholky rakúskych Álp.

Súčasťou chodníka sú náučné didaktické prvky, ktoré obohatia a rozšíria vedomosti v oblasti prírody, jej ochrany a funkcie lesa. Nielen pre malých návštevníkov, ale aj pre tých, ktorí zostali stále mladí, a neopustila ich chuť po dobrodružstve, sú určené tri zážitkové stanice s lanovými prvkami. Sú umiestnené vo výške 24 metrov.

Chodník v korunách stromu Lipno. Foto - archiv stezky

Chodník je zakončený 40-metrovou deväťhrannou vyhliadkovou vežou, ktorá je unikátna svojím vzhľadom, a to nielen vďaka vzdušnej architektonickej forme, ale aj bezbariérovým prístupom, typom a metódou výstavby.

Ku chodníku, ktorý je súčasťou Active Parku Lipno, sa dostanete pešo alebo na bicykli, ale môžete využiť aj lanovku alebo špeciálny autobus.

 

Viac tipov na zaujímavé české miesta nájdete na www.kudyznudy.cz